Напишіть нам
Для всіх
Для всіхБатькамВчителямДиректорамУчням
Для всіх
Для всіхБатькамВчителямДиректорамУчням

Всі проєкти

Всі теми

4 Квітня 2025

Реформа “Профільної”: кар’єрний радник і м’який вхід у профіль

У 10 класі учні зможуть обирати профілі й предмети / курси, користуючись допомогою кар’єрного радника. Про це написала заступниця міністра освіти і науки Надія Кузьмичова в авторській колонці, яка опублікована на сайті “Нова українська школа”.

За словами Надії Кузьмичової, учнівство набуде субʼєктності в тому, щоб будувати свій освітній шлях.

“Це не просто про вибір “подобається / не подобається”, а за умови наставництва з боку дорослих – планування, ким хоче бути учень чи учениця, які карʼєрні можливості можуть відкритися, що треба вчити, щоб отримати бажане, яких ще зусиль потрібно докласти, які компетентності потрібні, щоб бути гнучким у мінливому світі”, – написала заступниця міністра.

Додамо, що 10 клас є адаптаційним у профільній освіті. Про це розповів ініціатор законопроєктів про академічні ліцеї, народний депутат, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій Сергій Колебошин.

Як зазначає Сергій Колебошин, вибір одного профілю означає, що предмети інших циклів учні вивчатимуть в меншому обсязі. “10 клас – це адаптаційний період, дитина може змінювати профіль, якщо їй не подобається”, – наголошує парламентар.

За його словами, програма 10-11-12 з точки зору навантаження на дитину планується меншою, ніж 10-11 зараз. Парламентар пояснив, що протягом трьох років більше часу на опанування програми, ніж протягом двох.

“Мені подобається фраза Андреаса Шляйхера [Андреас Шляйхер – розробник і куратор дослідження PISA – ред.]. Він каже, що ми не додали 12 клас насправді, а додаємо 10 клас до нашої шкільної програми, до 11-річки, бо 11-12 це вже буде профілізація”, – розповів в інтерв’ю медіа “НУШ” Сергій Колебошин.

Він також підкреслив, що законодавчі зміни надають можливість, вводити посаду освітнього кар’єрного радника в школу, який допомагатиме дитині.

Він додав, що викладання предметів 10-11-12 класів можна розділити на три групи: ядро, профільність і курси за вибором. Ядро однакове для всіх, профіль дитина обирає. І третій компонент – курси за вибором, які цікаві дитині. “Тут якраз і потрібний немаленький академічний ліцей для того, щоб забезпечити достатню якість і кількість курсів за вибором”, – зауважує співавтор законопроєкту про академічні ліцеї.

Нагадаємо, медіа “Нова українська школа” раніше знайомило читачів з матеріалом про пілотні проєкти карʼєрний радників у 22 школах шести областей України – Чернігівській, Полтавській, Одеській, Івано-Франківській, Львівській і Київській.

На відміну від європейських країн, де посада кар’єрного радника існує в штаті школи, в Україні її ще не передбачено. Втім, пілотна програма — перший крок до системного впровадження цього підходу у школах по всій країні.

Фото – freepik


Обговорення