Теми статті: історія України, матеріали для уроків
9 Квітня 2025
1 886
0
Захопливий сюжет документального драма-фільму, блискуча гра акторів, розкішні костюми і динамічний виклад – усе це з перших кадрів занурює в XI століття нашої Русі, в епоху князювання Ярослава Мудрого. Саме такого формату пізнавального відео потребують сьогодні школярі. Новаторські методи передавання інформації перетворюють історичні події на близькі і зрозумілі для підлітків. А разом з тим дають відчути тяглість історії великої, стародавньої, висококультурної спільноти – української нації, до якої хочеться належати.
Про Русь не так багато популярних матеріалів в українському інфопросторі. Художні й популярні документальні фільми, освітні проекти, книжки, розмальовки, вирізанки для домашнього театру тощо про цю історичну епоху – чомусь досі прерогатива російської федерації. За 34 роки незалежності від росії в Україні – правонаступниці Русі (!) – цю тему, по суті, не розвивали. Хоча запит на такий освітній продукт був. І ось нарешті екранізована найсвітліша і наймогутніша сторінка в історії Русі-України XI століття. У прокат вийшов документальний фільм у жанрі кінореконструкції “Ярослав Мудрий: тесть Європи”.
Режисеркою, продюсеркою та співавторкою сценарію документальної драми стала Олеся Ногіна. “Я в Києві народилася і виросла. Мене завжди цікавило коріння цього величного, могутнього міста, одного з центрів європейського континенту, другого після Константинополя, – розповідає режисерка. – Коли я в Софії Київській, чи біля Золотих Воріт, чи гуляю на пагорбах біля руїн Десятинної церкви, то буквально відчуваю зв’язок з поколіннями тієї епохи. Мені завжди хотілося її екранізувати”.
Рецензенти фільму наголошують, що він демонструє наше реальне місце розташування в часопросторі Європи. Князь Ярослав Мудрий не лише об’єднав руські території навколо Києва та всемеро збільшив територію нашої столиці, але й сконструював таку потужну державу, з якою інші європейські правителі мали за честь укладати угоди. Зокрема, шлюбні. Адже весілля освічених дітей Ярослава та Інгігерди з монархами різних країн зміцнювали дружні зв’язки Русі, адже три доньки великокняжого подружжя у заміжжі стали королевами Норвегії, Франції та Угорщини.
“Творці цього документального фільму доклали всіх зусиль, щоб зробити давню історію зрозумілою і цікавою для сучасного покоління. Стрічка має рейтинг 12+, що робить її ідеальним кіно для учнів. Мені здається, що спільний візит усім класом з учителем історії на цей сеанс – чудова ідея для проведення нетипового уроку. Тим паче, що тривалість фільму – 48 хвилин”, – пише редакторка відділу газети “Галичина Ольга Мончук.
Як вдалося перетворити документальний фільм на захопливий “урок історії” для сучасних школярів, запитую в режисерки і продюсерки докудрами Олесі Ногіної. “Гібридний жанр документальної драми, який ми знайшли – це максимально інфотейнмент-формат, – пояснює пані Олеся. – Це яскрава ілюстрація для документального дослідження, яка допоможе сприймати інформацію легше, зацікавити більш широку і молоду аудиторію”.
Режисерка розповідає, що розглядала роботу над фільмом також із точки зору застосування різних мультимедійних засобів, щоб подати необхідну для нового покоління інформацію більш цікаво, доступно, захопливо. Тому що на наших очах відбуваються тектонічні зміни у сприйнятті інформації та в способах її донесення. Тому потрібно винаходити і впроваджувати нові методи інформування, освіти для школярів.
Окрім донесення інформації, фільм вражає новизною сенсів. Адже через розкішну обгортку підліткам та молоді доносять цінності: шлюбну вірність та повагу в подружжі, культ освіти в родині Ярослава Мудрого, роль освіченості та розуму в успішному управлінні державою. Стрічка також демонструє, що відчуття рідної землі може стати мотивацією для освіти і, з іншого боку, освіта може стати поштовхом до усвідомлення потреби розвивати свою країну.
“Зараз нам дуже потрібно спиратися на своє коріння, – переконана режисерка Олеся Ногіна. – Коли почалася повномасштабна війна, її руйнівний процес вщент розбив наші мрії і надії. А потім ми подумки почали прокидатися і особисто я відчула: час звертатися до Київської Русі”. Пані Олеся зазначає, що відчуття тяглості історії наших успіхів є дуже важливим, воно дає заземлення і усвідомлення своєї сили. Каже, що закладала у свій фільм відчуття світла, любові, розбудови. “Київ завжди був – не про напади, війни, а про розвиток, могутність, – наголошує вона. – Династичні союзи, які запроваджували Ярослав Мудрий зі своєю дружиною, – теж не про те, щоб нападати на когось і руйнувати, а щоб дружити, одружуватись і міцнішати. Це наша власна формула, якої Києві дотримується досі. Це наша мотивація і ґрунт, наша база”.
Проєкт “Ярослав Мудрий – тесть Європи” став одним з переможців мистецького конкурсу на виробництво серіалів та фільмів сучасної тематики, який відбувся в 2023 році. Фільм створено ГО “Укркінофест” за підтримки держави на замовлення Міжнародної платформи іномовлення. Бюджет стрічки – 3 мільйони гривень. За словами творці фільму, багато установ і фахівців допомагали їм з відчуттям місії.
Експертами виступили популяризатори історії: письменник Віталій Капранов, генеральна директорка Національного заповідника “Софія Київська” Неля Куковальська, історикиня Світлана Левітас та інші. Роль Ярослава Мудрого зіграв актор Євген Лацік, а його дружини, шведської королівни Інгігерди – Анастасія Король. Особлива увага була приділена костюмам, їх створила дизайнерка Катерина Потлова, яка здавна досліджує історичне вбрання. Княжі строї вийшли розкішні, багаті – такі, що дають відчуття епохи успіху.
“Я вважаю, що мають бути великі державницькі проекти, – переконана Олеся Ногіна. – Ми маємо екранізувати свою історію, нести її і самі собі, і своїм дітям, і світові”. Утім, чи вистачить у нашій країні потенціалу, аби в доволі незначний час створити великий освітній історичний контент? Адже наша кіноіндустрія постраждала чи не найбільше в час пандемії і війни, багато талановитих людей пішли з професії. “Наше телебачення в свої найкращі часи могло конкурувати з американськими, британськими взірцями, за якістю воно було попереду багатьох європейських країн, – нагадує режисерка. – Тому в мене вистачає оптимізму сподіватися, що тільки-но ми зможемо трохи підняти голову і повернутися до цієї роботи, то все відразу організується. Адже в нас дуже багато талановитих людей, які вміють, хочуть, і знають, як працювати. Ще й підростає класна мотивована молодь”.
Нагадаємо, що медіа “Нова українська школа” повідомляло про вихід цього фільму у прокат. Зазначимо також, що після прокату фільм буде доступним для перегляду на стримінгових ресурсах.
Ярослава Музиченко, музейний педагог, авторка розробок освітніх дитячих програм та занять, книжок з історії та культури, наукова співробітниця Національного центру народної культури “Музей Івана Гончара”.
Фото: кадр із фільму “Ярослав Мудрий – тесть Європи”
Обговорення