4 Грудня 2024
21 049
0
Хто відповідає за безпеку дитини, якщо вчитель відпустив її додому під час повітряної тривоги за заявою батьків? А якщо дитина сама пішла зі школи й швендяє містом під звуки сирен? Що робити, якщо дитині в укритті стало погано? Чи можуть зрештою батьки теж бути в шкільному укритті/укритті садочка?
Сьогодні в новому юридичному розʼясненні відповімо на всі ці та інші питання, які стосуються перебування дітей та дорослих в укритті під час повітряної тривоги.
Читайте та діліться з колегами!
Коли діти знаходяться в закладі освіти, за їхнє життя та здоров’я відповідають педагогічні працівники. Власне, вчитель “є відповідальним за збереження життя і здоров’я здобувачів освіти під час освітнього процесу; … здійснює контроль за виконанням здобувачами освіти правил (інструкцій) з безпеки” (це визначено в підпунктах 1, 5 пункту 6 розділу IV Положення про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти).
Тут важливо сказати, що освітній процес – це не тільки уроки, а весь час перебування учня у закладі освіти. Як йдеться в пункті 16 частини 1 статті 1 Закону України “Про освіту”, “освітній процес – система науково-методичних і педагогічних заходів, спрямованих на розвиток особистості шляхом формування та застосування її компетентностей”.
Втім, освітнє законодавство визначає, що саме батьки зобов’язані повсякчас дбати про благополуччя дитини: “батьки здобувачів освіти зобов’язані … дбати про фізичне і психічне здоров’я дитини, сприяти розвитку її здібностей, формувати навички здорового способу життя” (абзац 5 частини 3 статті 55 Закону України “Про освіту”).
Тобто, у розумінні законодавства, заклад освіти допомагає дбати про дитину, але не замінює батьків навіть на час перебування дитини в школі: “Держава надає батькам здобувачів освіти допомогу у виконанні ними своїх обов’язків, захищає права сім’ї” (частина 4 статті 55 Закону України “Про освіту”).
Отже, батьки можуть самостійно вирішувати, яке місце перебування дитини під час повітряної обрати.
Проте, розглянемо різні описані нюанси – батьки забирають дитину особисто, пишуть записку із проханням відпустити, або дитина просто тікає на власний розсуд.
Це може стати підставою для притягнення працівника до відповідальності за ст. 137 Кримінального кодексу за неналежне виконання обов’язків щодо охорони життя та здоров’я дітей. Тому, цілком логічно й очевидно, що педагог відмовиться відпускати дитину з укриття за заявою батьків без нагляду дорослих.
Ніякої відповідальності для учнів-“втікачів” (незалежно від того, чи є ракетна небезпека у цей час) у законодавстві не передбачено. Але про такі випадки краще повідомляти ювенальну поліцію чи шкільних поліцейських, аби ті провели з учнями профілактичні бесіди.
5. Чи можуть батьки/законні представники під час повітряної тривоги перебувати в укритті закладу освіти разом зі своєю дитиною?
Так, батьки/законні представники можуть перебувати в шкільному укритті (чи укритті садочка) під час повітряної тривоги.
Нещодавно у законодавство внесли зміни, які не дозволяють стороннім особам знаходитися в укриттях тих закладів, які працюють очно: “Об’єкти фонду захисних споруд закладів освіти під час здійснення освітнього процесу за очною формою здобуття освіти доступні тільки для учасників освітнього процесу” (абзац 6 пункту 31 Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту, включення об’єктів до складу та виключення таких об’єктів з фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку).
Але тут важливо зауважити, що батьки учнів (згідно із законом “Про освіту”, частина 1, стаття 52) – це не сторонні особи, а такі ж учасники освітнього процесу, як і педагоги чи учні:
“Учасниками освітнього процесу є:
Але батькам варто мати на увазі, що місткість укриття зазвичай відповідає кількості учнів і педагогів та інших працівників, які одномоментно знаходяться в закладі освіти. Тож суттєве збільшення відвідувачів укриття погіршить умови перебування там дітей і працівників школи чи садка. Тому не радимо використовувати укриття закладу освіти як постійний прихисток під час повітряних тривог.
6. Чи повинна дитина повертатися до закладу освіти після відбою повітряної тривоги?
Учень/учениця має відвідувати заклад освіти відповідно до розкладу, який затвердила адміністрація закладу. У МОН рекомендують передбачити можливість продовжувати заняття після повітряних тривог: “Після відбою тривоги рекомендуємо продовжити освітній процес з урахуванням необхідного корегування, зокрема шляхом внесення змін до календарно-тематичних планів у межах розкладу навчальних занять, затвердженого керівником закладу освіти” (Лист Міністерства освіти і науки України “Щодо окремих питань організації освітнього процесу в умовах воєнного стану” №1/17310-23 від 03 листопада 2023 року).
Отже, оскільки тривалість повітряних тривог передбачити неможливо, адміністрація закладу повинна розробити алгоритми для різних варіантів та поінформувати про них дітей і їхніх батьків. Повітряна тривога не є підставою для скасування всіх уроків у цей день. Тож відповідь – так, учень/учениця має відвідати ті уроки, які заплановані після відбою повітряної тривоги.
7. Що має бути в медичному куточку та куточку психологічної підтримки в укритті? Який алгоритм дій закладу освіти, якщо дитині в укритті стало погано?
Законодавство містить вимоги лише щодо перебування в укриттях медичних працівників та обладнання там їхнього місця. Так, “Медичний працівник повинен знаходитись у відведеному для нього місці для швидкого надання медичної допомоги” (пункт 6 Примірного алгоритму дій населення за сигналами оповіщення цивільного захисту “Увага всім”, “Повітряна тривога”).
У населення має бути можливість перебувати в найпростіших укриттях безперервно не менше 48 годин. З цього розрахунку такі укриття й забезпечуються засобами медичної допомоги.
Перелік лікарських засобів та медичних виробів для укомплектування у захисних спорудах є в додатку 21 до “Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту” (Перелік лікарських засобів та медичних виробів для укомплектування запасів медичного майна у захисних спорудах).
Якщо в укритті стало погано учню чи дорослому, медичний працівник “надає першу медичну допомогу ураженим і хворим, які перебувають у споруді; супроводжує (під час евакуації зі споруди) хворих і уражених на пункт збору уражених або на місце отримання першої медичної допомоги” (абзаци 4, 8 пункту 7 глави 3 розділу 7 Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту).
Про погане самопочуття дитини обовʼязково варто повідомити батьків та невідкладно викликати “швидку допомогу”.
Роман Бондаренко, юрист ГО “БАТЬКИ SOS”, спеціально для “Нової української школи”
Титульне зображення: Балаклійський ліцей №5, life.nv.ua
Довідково:
Цей матеріал був представлений ГО “Смарт освіта” в рамках Програми сприяння громадській активності “Долучайся!”, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст матеріалу є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не обов’язково відображає погляди USAID або уряду США.
Обговорення