Теми статті: батькам, вчителям, директорам, література, учням
5 Липня 2020
6 447
0
Щобудня в ефірі UA: Радіо Культура звучать вірші. П’ятихвилинний проєкт “Поезія” починається саме в той час, коли прийнято пити другу філіжанку кави – о десятій, одразу після випуску новин.
Слухання поезії – чудове тренування для мозку. Але для вчителів ця поетична п’ятихвилинка корисна ще й тим, що тут часто звучать справді унікальні записи – зокрема, вірші в авторському виконанні.
“Нова українська школа” спільно з UA: Радіо Культура зібрали топ-10 випусків “Поезії”, у яких вірші звучать голосами самих авторів. Поряд із кожним записом є кнопка “Завантажити”. Так ви можете формувати власні плейлисти.
Василь Стус сам начитав вірші “Ти пам’ятаєш ніч?”, “За роком рік”, “Вчися чекати, друже”. Запис зробив близький приятель поета Леонід Селезненко. Зверніть увагу, якою спокійною є власна манера виконання Стуса.
У радійних фондах збереглися три записи, зроблені в 1960-х роках – Максим Рильський читає вірші “Троянди і виноград”, “Пісні” та “До Рони”. Вас здивує міць його голосу.
Вірш “В нас клятва єдина” Микола Бажан написав у перший день німецько-радянської війни. У радійних фондах зберігся студійний запис, де він сам анонсує та читає цей вірш.
Чотири вірші – “Лебеді материнства”, “Світ який – мереживо казкове”, “Де зараз ви, кати мого народу”, “Ти знаєш, що ти людина” – голосом Василя Симоненка набувають особливого сенсу. Стає очевидним, наскільки невипадковим є кожне слово.
У фондах “Українського радіо” зберігаються раритетні записи – Павло Тичина читає власні вірші “Розкажи, розкажи мені поле”, “Їдемо з Великої Багачки”. На цих записах голос класика звучить дуже урочисто.
У цьому аудіо дві дуже сильні поезії Сергія Жадана “Цілий місяць вони стояли при цій ріці”, “Пам’яті всіх, кого позбавили права”. В авторському виконанні вони звучать ще потужніше.
Одразу п’ять віршів Ліни Костенко в одному аудіо – “Страшні корчі вербових ікебан”, “Щасливиця, я маю трохи неба”, “Сади стояли в білому наливі”, “Мені відкрилась істина печальна”, “Стояла груша, зеленів лісочок”. Доки всі розгадують, хто ж веде сторінку поетеси у Facebook, просто слухайте справжню Ліну.
Оксана Забужко читає “Новий закон Архімеда” (“Не руш моїх кіл…”). Вірш було написано 20 років тому. Але, як каже авторка, нині для неї самої багато що сприймається і звучить у цьому вірші інакше. Послухайте, з яким натхненням Оксана Забужко вимовляє кожне слово і як майстерно розставляє паузи.
Іван Малкович читає вірші “Хованка”, “В передчутті”, “Щастя повертається”, “Мовби зелений поїзд”, “Соломинка”. До речі, на UA: Радіо Культура Малкович також веде радіоблог “Поетична антологія від Тичини до Жадана”, де цікаво розповідає про українських поетів і пояснює, чому вони писали саме так, а не інакше.
Емма Андієвська так розставила акценти у вірші “Канни” та поемі “Про хліб в традиційному”, що просто мурашки бігають шкірою. А від її перепадів тихо-голосно можна впасти в поетичний транс.
Відомий сучасний поет також веде на UA: Радіо Культура свою авторську програму “Культ-Майдан” – хроніку найяскравіших культурних подій тижня та місяця.
Усі випуски проєкту “Поезія” можна послухати онлайн за цим посиланням.
Нагадаємо, UA: Радіо Культура мовить у Києві на хвилі 97,6 FM. Дізнатися FM-частоти в інших містах можна за посиланням. Також слухайте третій канал Суспільного радіо в мобільному застосунку suspilne.radio.
Читайте також “Українська література в аудіо: записи UA: Радіо Культура для підготовки до ЗНО“
“Нова українська школа”
Фото надано UA: Радіо Культура
Обговорення