1 493
0
Служба освітнього омбудсмена розглянула закордонний досвід: як саме різні країни підтримують національний зв’язок та освіту своїх громадян, які перемістилися до інших країн, а також свої школи за кордоном. Деякі країни мають розроблені нормативні документи (постанови, розпорядження) щодо підтримки своїх шкіл за кордоном. Деякі розробляють державні програми фінансової підтримки учнів, які навчаються за кордоном, щодо вивчення рідної мови, надають субсидії для підтримки своїх шкіл за кордоном, контролюють їхню діяльність.
Такий матеріал служба оприлюднила на своєму сайті. Публікуємо його в майже незмінному вигляді.
Литва
За даними Міністерства закордонних справ Литовської республіки, станом на 8 грудня 2022 року у світі налічується понад 240 литовських шкіл, у яких навчається близько 10 тисяч дітей. Цілями литовських шкіл за кордоном є вивчення та захист литовської мови, збереження національної ідентичності, ознайомлення з історією, культурою та спадщиною литовської держави, створення умов для самовираження литовською мовою.
За даними Міністерства, школи неформальної освіти створюють литовські вчителі, батьки учнів, ентузіасти, які знаходять відповідні приміщення, вчителів і забезпечують безперебійну роботу школи.
Але потрібно зазначити, що в Литві відбулася надзвичайно важлива зміна щодо підтримки литовських шкіл за кордоном – з 1 січня 2023 року встановлюють можливість виділення постійної фінансової підтримки з державного бюджету школам Литви за кордоном. Ці кошти можуть бути спрямовані на оренду та утримання шкільних приміщень, виплату заробітної плати вчителям, закупівлю навчальних матеріалів, покриття банківських комісій. Заклади освіти Литви, зареєстровані в Реєстрі освітніх і наукових установ, зможуть отримувати фінансування, а розмір коштів залежатиме від кількості учнів та обсягу реалізованої освітньої програми Литви.
Також залишається фінансування проєктів – литовські школи надалі зможуть подавати заявки до Міністерства освіти, науки та спорту на фінансування проєктів неформальної освіти Литви.
У країні розроблений єдиний реєстр литовських закладів освіти за кордоном. Крім того, є випадки акредитації шкіл інших країн за кордоном. Наприклад, Литовська середня школа в Німеччині — відома німецькою як Privates Litauisches Gymnasium і литовською як Vasario 16-osios gimnazija. Ця школа — єдиний у Західній Європі литовський заклад освіти з денною формою навчання, який має державну акредитацію. Учні можуть вивчати литовську мову або відновити та вдосконалити свої знання литовської мови, ознайомитися з литовською історією та культурою в контексті європейської історії. Усі предмети, крім литовської мови, літератури та історії, викладають німецькою мовою, хоч багато курсів у початкових класах пропонують за вибором литовською або німецькою мовами.
Польща
Функціонування польських шкіл для учнів-громадян Польщі, які перебувають за кордоном, регулює Розпорядження Міністра національної освіти від 9 серпня 2019 року про організацію навчання дітей польських громадян, які тимчасово проживають за кордоном. Відповідно до цього Розпорядження, завдання щодо організації навчання дітей польських громадян, які тимчасово проживають за кордоном, координує Центр розвитку польської освіти за кордоном. Школи при польських дипломатичних представництвах належать до його структури. Школи реалізують додаткову програму з польської мови та історії Польщі. У 2022/2023 навчальному році у 74 школах розпочали навчання понад 16 тисяч учнів, тут працюють 600 учителів.
Організацію навчального року визначає директор Центру за поданням директора школи за кордоном, школи в Польщі або керівника польської школи. Школу створює, реорганізовує або ліквідує міністр за власною ініціативою або за поданням директора Центру розвитку польської освіти за кордоном – після погодження з директором, відповідним дипломатичним представництвом, консульською установою чи військовим представництвом Республіки Польща.
Згідно з цим розпорядженням, навчання в школах безоплатне. Польська школа може бути заснована, якщо в ній зареєструвалися не менше ніж 50 учнів. В обґрунтованих випадках – за поданням голови дипломатичного представництва або консульської установи чи військового представництва Республіки Польща – може бути створена польська школа, до якої зареєстровано менше ніж 50 учнів.
Школи за кордоном реалізують навчальні плани з урахуванням базового навчального плану загальноосвітньої школи відповідно для основної або загальної середньої школи, реалізують рамковий навчальний план для такого типу школи відповідно до законодавства, реалізують плани додаткової освіти та інші формати навчання.
У випадках, виправданих кадровими чи житловими умовами в школах за кордоном, за згодою директора Центру можуть не проводити такі предмети:
Швеція
Зазвичай шведські школи за кордоном отримують державні субсидії. Такі школи перебувають під наглядом Шведського шкільного інспекторату, їх контролює й оцінює Шведське національне агентство з питань освіти. Державні гранти надають для підготовки шведських дітей та молоді за кордоном до освіти, що відповідає дошкільному класу, початковій школі та, наскільки це можливо, старшій школі.
Навчання в іноземних школах максимально відповідає навчанню у Швеції – за шведською програмою, шведською мовою. Шведські школи за кордоном, які отримують державні субсидії, мають право виставляти оцінки.
Також існують шведські школи за кордоном, які не отримують державних субсидій і не мають права виставляти оцінки відповідно до шведського законодавства. Такі школи не підлягають контролю, оцінці та нагляду з боку шведської держави.
Шведські школи за кордоном є незалежними школами, які не входять до шкільної системи Швеції. Шведська освіта за кордоном має різні форми:
Якщо родина переїжджає за кордон, місцевий муніципалітет не зобов’язаний оплачувати навчання дитини за кордоном. Шведські школи за кордоном та інститути дистанційного навчання є платними, і ця оплата суттєво відрізняється.
Угорщина
В Угорщині діє національна програма підтримки угорськомовної освіти та навчання в Україні “Батьківщина по-угорськи”. Відповідно до цієї програми, угорці, які проживають у сусідніх державах, можуть отримувати фінансову допомогу на освіту, навчання, підручники й навчальні посібники. Право на таку допомогу мають, зокрема
Але не мають права на таку допомогу, зокрема
Читайте також: “Українські школи за кордоном: юридична й фінансова площина проблеми – освітній омбудсмен”.
Фото: “Евакуація.City”
Обговорення