1 197
0
Дорослі та діти часто хочуть допомогти своїм друзям, які переживають втрату, та часом не знають, як це зробити, аби не нашкодити. МОЗ спільно з дитячою та сімейною психологинею Світланою Ройз підготували поради, як діти можуть підтримати друга чи подругу, в яких померла рідна людина.
Матеріал підготовлений у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я “Ти як?” за ініціативою Олени Зеленської.
Насамперед батькам треба пам’ятати, що новина про горе друга чи подруги може травмувати також і їхню дитину, адже вона природно наштовхує на думки, що й у її родині може статися щось подібне. Тому якщо дитина дізнається про те, що сталося, від батьків, важливо обережно підбирати слова.
Батьки можуть запитати дитину, чи знає вона, якими словами краще підтримати друзів після втрати. Варто вислухати відповіді та підтримати коректні.
Можна запропонувати свої варіанти:
Також варто пояснити, чому не можна казати подрузі чи другу, які пережили втрату “не плач”, “не переживай”, “все буде добре”, “зате в тебе залишилася мама/тато”, “зате ти живий”.
Якщо дитина хоче обійняти подругу чи друга, щоб заспокоїти чи в такий спосіб висловити свою підтримку, то обов’язково потрібно спитати дозволу.
Варто запропонувати дитині, що переживає горе, приєднатися до якоїсь активності. Якщо вона відмовилася, то краще не вмовляти, а сказати, якщо захоче долучитися до гри, то на неї будуть чекати.
Батьки можуть пояснити, що у горі важливо просто бути поруч, щоби друг чи подруга знали, що у неї є друзі, на увагу, дружбу і допомогу від яких вони можуть розраховувати.
Раніше ми розповідали, що педагогів запрошують на вебінар щодо особливостей спілкування з родинами військовослужбовців.
Титульне фото: ФАКТИ
Обговорення