Теми статті: батькам, вчителям, директорам, російська агресія
22 Лютого 2024
13 199
0
У лютому та березні 2024 року виповнюється 10 років від початку російсько-української війни та окупації Криму, а також два роки від повномасштабного вторгнення.
Найближчі місяці сповнені дуже складних та емоційних для України і її громадян історичних подій. Тому в цей час і дорослим, і дітям потрібна особлива підтримка.
“Нова українська школа” зібрала 34 тематичні матеріали, які допоможуть вчителям і батькам побудувати розмову з дітьми про війну, додадуть стійкості та стабілізують емоційний стан.
“Коли закінчиться війна?”, “Чому росія на нас напала?”, “Коли я побачу маму/тата?”, “Який сенс зараз вчитися”… Ці та інші питання про війну, військових, людей з інвалідністю діти часто ставлять дорослим. Однак не завжди навіть емоційно стабільний дорослий здатний швидко знайти на них відповіді. Іноді ці питання зачіпають дуже глибокі й чутливі теми.
Про те, як підготуватися до таких розмов, якими вони мають бути, як не ретравматизувати дітей та підтримати їх, читайте в цій тематичній добірці матеріалів “Нової української школи”:
Більше інструментів турботи про себе та інших, корисні ресурси, поради й тренінги щодо життєстійкості можна знайти на порталі проєкту “Resilience.Help” від ГО “Смарт освіта”.
Крім цього, ГО “Смарт освіта” в межах проєкту “Скриня в укриття” створила для дітей різного віку розмальовки на патріотичну тематику, які можуть розважити, заспокоїти дітей і підтримати емоційно. Безплатно завантажити їх можна тут.
Також на порталі проєкту “Вчися вухами” доступний аудіоурок “Широкомасштабна російсько-українська війна” для учнів 11 класу, де історикиня та вчителька історії Антоніна Макаревич розповідає про війну росії проти України з початку повномасштабного вторгнення. Знайти урок та тест до нього можна за посиланням.
А урок про російсько-українські відносини періоду незалежності України можна послухати тут.
Хоча з початком повномасштабної війни значна частина українців відмовилася від споживання російського контенту, усе ж і досі, на десятий рік російсько-української війни, у нашому інфопросторі набирають популярності російські серіали, а пісні країни-агресорки можуть очолити українські рейтинги.
Важливо пам’ятати, що російський контент є частиною економіки рф, яка зараз працює на знищення українців та наших міст, містечок і сіл. До того ж це частина інформаційних атак та пропаганди ворога.
Що робити, якщо дитина споживає російський контент, озвучує російські наративи та яку альтернативу запропонувати, читайте в цій добірці:
Доки учнівство на материковій частині України вчить вірші українських поетів, вивчає історію України та волонтерить для ЗСУ, українські школярі й школярки на тимчасово окупованих територіях нерідко взагалі не мають доступу до української освіти. А ті, хто вже 10 років перебуває в окупації, живуть в інформаційному вакуумі, який формує росія за допомогою пропаганди.
Крім цього, станом на кінець грудня 2023 року приблизно 25 % українських учнів перебувало за кордоном. З 24 лютого 2022 року до 12 грудня 2023 року до шкіл Європейського союзу інтегрували 831 431 українських учнів.
Особливої підтримки потребують і діти ВПО, які мають адаптуватися на нових місцях, знаходити друзів серед місцевих однолітків, долати стрес та виснаження.
Як тримати зв’язок із дітьми на ТОТ та допомогти учням/ученицям ВПО й тим, що за кордоном – читайте в цих матеріалах:
Також радимо ознайомитися з окремим розділом на сайті “Нової української школи” “Вчительський щоденник війни”, де українські освітяни діляться своїми непростими історіями під час життя в тимчасовій окупації. Вони розповіли нам про злочини росіян проти освіти, “підпільне” викладання за українськими програмами попри їхню заборону ворогом, колег-колаборантів, фільтраційні табори, підвали та інші виклики, з якими зіштовхнулися українці на ТОТ через злочини росіян.
Редакція “Нової української школи” висловлює щире захоплення та безмежну вдячність незламним українським захисникам і захисницям, українським освітянам, учням та їхнім батькам.
Слава Україні!
Героям слава!
Переможемо!
Ірина Троян “Нова українська школа”
Титульне фото: автор – Dmitry Masalov, dribbble.com
Обговорення