Теми статті: батькам, вчителям, директорам, СЕЕН
29 Жовтня 2020
18 295
0
Заспокоїти нервову систему, сприяти більшій рівновазі в душі та тілі, виховувати співпереживання до себе та інших – такі цілі мають практики для навчання під час пандемії від програми соціально-емоційного та етичного навчання (СЕЕН) (СEEН, Learning Social Emotional and Ethical (SEE) Learning).
Минулоріч EdCamp Ukraine почав пілотування програми в українських школах, а тепер переклав українською нові матеріали. Їх можна використовувати й під час онлайн-навчання.
“Нова українська школа” розповідає про те, чим корисні запропоновані СЕЕН-практики і як їх застосовувати.
“Коронавірусна криза впливає на всіх нас, – говорить голова Ради ГО “ЕдКемп Україна” Олександр Елькін. – Жартівливо можна сказати, що це – неймовірна ілюстрація поняття взаємозалежності. А взаємозалежність – це одна з ключових цінностей, яка пропагується програмою соціально-емоційного та етичного навчання.
Про що ця взаємозалежність? Що ми не встигли з вами прокинутися зранку, як уже маємо усвідомити, що залежимо від тисяч людей і не тільки тих, хто біля нас”.
Тому, впевнені в EdCamp Ukraine, зараз на перший план, особливо під час онлайн-навчання, виходить потреба розвивати навички стійкості, уваги, емоційної гігієни.
Ці матеріали сприятимуть:
Їх можна роздрукувати й повісити в класі або виводити на екран чи використовувати в соцмережах у разі дистанційного навчання (тоді те, що потрібно вписувати, діти можуть писати в чат). Перший постер відображає суть – про що вправа, наступні – її етапи. Також до практик є робочі аркуші.
Важливо: практики не можна пропонувати учнівству, допоки дорослі самі їх не спробують та не опанують.
Зараз є 8 практик (список поповнюватиметься):
Мета цієї практики – подумати про те, що досі, навіть в умовах карантину, залишається доступним і незмінним.
“Тобто, що не скасовано, що є певним якорем і твердою землею під ногами, за що ми можемо зачепитися і знати, що щось усе ж таки не змінилося”, – пояснює віцеголова Ради ГО “ЕдКемп Україна” Олена Масалітіна.
До неї (а також до інших письмових практик) є постери та аркуш, на якому можна щось малювати чи записувати.
Що потрібно зробити:
Це однохвилинні записи для того, аби відточувати м’які навички. Їх можна використовувати вдома чи будь-де. Є практики і з музикою, і тільки з голосом. Ви можете бути як із заплющеними, так і з розплющеними очима – як зручніше.
Є 8 аудіопрактик:
Аудіопрактика “Співпереживання собі”
Що потрібно зробити:
Це інструмент, який можна використовувати як для групової рефлексії, так і для самооцінювання того, наскільки помічними для вас є ваші практики.
Як працювати з цим інструментом:
Узяти за основу рефлексійні запитання й використовувати або для себе (письмово чи проговорювати), або робити групові дискусії в класі.
Рефлексійні запитання:
Чи замислювалися ви над тим, на що схожі наші почуття й негативні вчинки?
Ахіла Джоні та Брендан Озава-де-Сільва створили комікс, у якому розповідається про хлопчика Назара і його життя. На прикладі вчинків Назара можна зрозуміти, як невміння керувати власними емоціями може спричинити справжню внутрішню пожежу. Одна маленька іскорка переростає у вогонь, який важко загасити.
Завдяки Наталі Валевській комікс можна почитати і завантажити українською мовою.
Комікс УКР (1)_compressedЗавантажити в повному розмірі
Завантажити в повному розмірі
Надія Швадчак, “Нова українська школа”
Титульне фото: автор – IgorVetushko, Depositphotos
Програма СЕЕН базується на філософії й методиці, яка протягом 20 років створювалася, апробовулася і вдосконалювалася міжнародною командою науковців і науковиць Університету Еморі (Атланта, США). Підґрунтям для них стали праці з емоційного інтелекту Деніела Ґоулмена та кращі світові освітні програми соціально-емоційного навчання (СЕН), а натхненням — заклики Далай-лами до миру, порозуміння, співпереживання та усвідомлення того, що для всіх людських істот спільним домом є планета Земля.
Пілотування програми СЕЕН в Україні відбувається на базі 26 шкіл в рамках загальнонаціонального шкільного експерименту за участі Інституту модернізації змісту освіти, Інституту проблем виховання Національної академії педагогічних наук (наказ МОН від 18.11.2019 р. № 1431).
Програма СЕЕН в Україні та адаптація усіх матеріалів українською мовою відбувається за підтримки Громадської служба миру – GIZ Україна.
Обговорення