Напишіть нам

Всі проєкти

Всі теми

Підручники Quick Minds – як учнів НУШ навчають англійської через ігри та комікси

Четвертий рік поспіль видавництво Кембриджського університету та компанія “Лінгвіст” підтримують учителів англійської мови, які працюють за курсом Quick Minds for Ukraine в початковій школі відповідно до стандарту НУШ.

Quick Minds for Ukraine – це курс, який адаптував міжнародні стандарти до української початкової школи. Він забезпечує опанування мови на рівні А1.

Школи мали змогу отримати книжки держкоштом, обравши їх на конкурсі підручників. Окрім того, ці вчителі отримують постійну методичну підтримку та додаткові матеріали від видавництва Кембриджського університету та компанії “Лінгвіст”.

У чому особливість підручників, читайте в статті “Нової української школи”.

ОСОБЛИВОСТІ ПІДРУЧНИКІВ QUICK MINDS

Співавтор підручників Quick Minds і автор адаптованого варіанту книжок для України Герберт Пухта є професором педагогіки, психології та лінгвістики. Тож і підручники побудовані з огляду на основи нейропсихології та розвитку мозку дітей.

“Підручники Герберт Пухта будує за принципом критичного і креативного мислення. Вправи дібрані відповідно до тих когнітивних процесів, що відбуваються в дітей у кожній віковій категорії”, – розповідає консультантка Cambridge University Press Тетяна Шелепко.

“Визначальні компетентності в НУШ – креативність, критичне мислення, колаборація (командна робота, співпраця) і, звісно, комунікація. На розвиток цих м’яких навичок цей підручник якраз і спрямований, учителям треба лише подумати, як це грамотно подати на уроці, – розповідає заступниця директора з навчально-виховної роботи НВК “Кияночка” і вчителька англійської мови Ірина Філіпова.

Про інтеграцію, проєктну діяльність та практичну спрямованість вивчення англійської мови автори теж подумали”, – каже вчителька. Наприкінці кожної теми є сторінка із завданнями щось виготовити. Зазвичай ці завдання пов’язані з іншими предметами.

Особливістю цих підручників є виклад матеріалу через історії. Вивчення кожної теми починається з входження в історію через пісню, римівку, контекст, пов’язаний із повсякденним життям дитини.

“Герберт Пухта переконаний, що мозок людини сприймає світ історіями. Ми дізнаємося з дитинства прості сценарії, казочки. Чим більше ми читаємо, тим більше розуміємо світ. Історії поступово ускладнюються. Їхні герої ростуть разом із дітьми. Вони постійно шукають пригоди, потрапляють у дивні ситуації й самі з них виходять. Наприклад, якась пригода трапляється в магазині продуктів, інша – на природі”, – каже Тетяна.

Персонажі Quick Minds для 1-го і 2-го класів – четверо друзів, кожен із яких має надзвичайну рису, як у супергероїв. У підручниках для 3-го і 4-го класів герої інші – доросліші. Вони потрапляють у складніші пригоди – розслідують таємниці, долають перешкоди, борються з підступними злодіями.

“Дітям подобаються сучасні герої, трошки фантастичні, але без зайвої мультяшності. Це дає змогу не штучно вчити іноземну мову, а слідкувати за історіями, непомітно спираючись на англійську. Це робить вивчення іноземної не відірваним від життя, а природним і цікавим”, – каже Ірина Філіпова.

В основу викладання англійської мови за допомогою підручників Quick Minds for Ukraine покладено природний принцип вивчення мови – усний.

“Як у дитинстві: спочатку ми чуємо слова й речення, потім імітуємо їх, згодом розуміємо смисл, а тоді говоримо”, – пояснює Тетяна Шелепко.

Тож у підручниках є багато завдань на розвиток комунікативних умінь і навичок.

“Уже в 1 класі в першому семестрі є багато слухання, запам’ятовування слів і фраз (метод читання цілим словом), фонікси, багато кінестетичних вправ тощо”, – зазначає вчителька.

Окрім того, для 1 класу є багато матеріалу для розфарбовування.

“Але не мовчки, а проговорюючи водночас лексику. Так само пам’ять тіла допомагає запам’ятовуванню під час рухливих завдань, їх діти дуже люблять!”.

СТРУКТУРА ПІДРУЧНИКА

Кожен юніт починається з римівки, у якій містяться нові слова і презентується тема. До римівок додаються комунікативні ситуації з лексикою. Граматика подається контекстуально – через слухання і розуміння тексту.

Приклад комунікативного завдання: розіграти діалог за шаблоном, поданим у підручнику, намалювати картинку й розпитати партнера, що зображено на малюнку.

Далі дається історія, у якій закладено певні цінності. Наприклад, уміння говорити “дякую”. Також в історії є міжпредметні зв’язки – наприклад, додається математика або цікаві факти з історії чи природознавства.

Далі йдуть комікси, спрямовані на покращення вимови. Під картинкою коміксу є пов’язане з нею речення, яке містить звуки, з якими діти працюють на уроці.

Наприкінці підручника є додаткові граматичні вправи та спеціальні святкові завдання. Наприклад, уроки на день захисника України, Різдво тощо.

“Також є книжка для вчителя, де описано, як працювати з граматикою, – додає Тетяна. – Ми створюємо умови, у яких учні самостійно можуть спостерігати за мовою. У кожному юніті є ігри на повторення. Вони теж спрямовані на формування критичного мислення”.

ОЦІНЮВАННЯ Й САМООЦІНЮВАННЯ

Завдання підручників Quick Minds мають елементи самооцінювання. У цьому помічними є секції “I can do” (“Я вмію”, – ред.) до кожної теми, у яких кожна дитина має змогу рефлексувати. Оцінити себе можна за кольоровою шкалою з позначками “Brilliant”, “Very good”, “Good”, “Ok”, “I need more practice” (блискуче, дуже добре, добре, ок, мені потрібно більше практикуватися, – ред.).

“Учень оцінює те, що він може сказати в реальному житті, а не те, що вивчив певну граматичну конструкцію”, – каже Тетяна Шелепко.

Також наприкінці кожної теми є тести на перевірку чотирьох навичок мовлення (аудіювання, говоріння, читання, письмо).

“Вони дуже доречні для діагностичних робіт, учні складають їх потім у свої портфоліо”, – ділиться Ірина Філіпова.

Також вона розповідає, що для формувального оцінювання з 2 класу видавництво “Лінгвіст” пропонує додатковий компонент – Super Portfolio Book. Це посібник із творчими завданнями, який допоможе учням закріпити вивчений матеріал.

Підручник містить і завдання, необхідні для підготовки до міжнародних іспитів – Cambridge English Young Learners, розповідає старша менеджерка з розвитку бізнесу в Україні та на Кавказі Cambridge Assessment English Дарина Сіжук. Тож, використовуючи цей підручник, учні ще й готуються до складання міжнародних іспитів.

Екзаменаційний департамент Cambridge Assessment English об’єднав зусилля з екзаменаційними центрами й видавництвом “Лінгвіст”, запропонувавши спеціальну акцію. До кожного робочого зошита Quick Minds 4 додано 10% знижку на складання іспиту. У ньому є персональний код на знижку, посилання, за яким батьки або вчителі можуть перейти, щоби дізнатися більше про тест. Батьки також можуть зареєструватися і безплатно завантажити посібник, який пояснить, як можна допомогти дитині у вивченні англійської мови, сконтактувати з екзаменаційними центрами, зареєструвати дитину на складання іспиту зі знижкою.

Тест Young Learners Movers спеціально розроблений для дітей 8–10 років. Він відповідає рівню А1. Це рівень, який учні мають показати наприкінці початкової школи за програмою НУШ.

“Тематика тесту й типи завдань відповідають саме тим завданням, які діти виконували в підручнику, – зазначає Дарина Сіжук. – Після тесту учні отримують сертифікат із результатами своїх досягнень. Цей іспит є підготовкою до більш серйозних іспитів міжнародного рівня”.

ЧОМУ ДІТЯМ ПОДОБАЮТЬСЯ ПІДРУЧНИКИ Й ВИКЛИКИ ДЛЯ ВЧИТЕЛЬСТВА

У 2017 році розпочалася апробація Quick Minds for Ukraine в перших пілотних класах НУШ.

“Перші опитування показали, що вчителям інколи важко перебудуватися. Переважно вони звикли до застарілої [DS5] моделі викладання англійської мови – не обов’язково розуміти, що ти читаєш, головне – читати.

Натомість, робота з підручниками Quick Minds for Ukraine вимагає іншого підходу. Важливо навчити дитину вловити сенс, щоби вона розуміла, про що йдеться. Однак ті вчителі, які працювали з цими підручниками з 1-го до 4-го класу (вчителі пілотних класів НУШ, – ред.), говорять про ефективність і результат”, – каже Тетяна Шелепко.

Про інший підхід до викладання мови й потребу перебудувати роботу вчителя каже й Ірина Філіпова:

“Цей підручник розрахований на викладання по-новому, за комунікативним мультисенсорним принципом. Й основною перепоною може стати неготовність учителів працювати саме так. Просто читати-перекладати й виконувати письмові вправи тут не вдасться, матеріал зовсім інакший”.

За словами Тетяни Шелепко, компанія “Лінгвіст” тримає тісний контакт з учителями: проводить регулярні безплатні вебінари, зокрема з авторами підручників. Методист за потреби може приїхати з тренінгом до школи. Також під час дистанційного навчання методисти компанії Лінгвіст створили відеоуроки.

Окрім того, видавництво забезпечує вчителів додатковими матеріалами. До прикладу, є спеціальні листи-завдання, які можна безплатно завантажити під кожен рівень. Аудіо й методичний матеріал для вчителя можна завантажити на сайті. Також є робочий зошит для учня, що коштує 85 гривень.

“А коли вчителі просили потурбуватися про читання – отримали для 2-го і 3-го класів спеціальний компонент із читання”, – додає Ірина Філіпова.

Проте Ірина Філіпова бачить і виклики: “Державне замовлення розраховане виключно на підручник“. Натомість було б корисно, щоби кожен учень міг отримувати індивідуальний підручник, у якому можна виконувати письмові вправи.

Каже, що для ефективної роботи класу потрібні всі компоненти навчально-методичного комплексу Quick Minds for Ukraine: зошит для виконання вправ, флешкартки, плакати, прописи, словничок, кросворди, інтерактивний додаток для закріплення матеріалу. Однак, не всі українські школи можуть собі це дозволити.

Ще одним викликом для роботи з підручниками вбачає велику кількість дітей у класах, що унеможливлює деякі різновиди роботи.

Тим не менше, можливість для українських шкіл безоплатно отримати підручники видавництва Кембриджського університету – перевага, якої ще кілька років тому не було.

За словами Тетяни, у 2018 році, коли в перших класах усієї країни стартувала НУШ, приблизно 20% учителів усіх початкових шкіл обрали саме підручники Quick Minds for Ukraine.

Каже, що діти і вчителі використовують матеріал не тільки на уроках, а і влаштовують концерти на основі матеріалів із книжок – співають пісні, розігрують історії та діалоги.

Секрет успішності підручників серед дітей бачить в ігровому підході до навчання.

“Найкраще дитина навчається в грі. Тоді немає страху зробити помилку, – наголошує експертка. – Проте ігрова форма не означає, що ми розважаємось. Це, так би мовити, serious fun (серйозна розвага – ред.), як кажуть колеги з Кембриджа, оскільки діти ставляться досить серйозно до гри. Тож і вчитель має бути зацікавленим серйозно грати з цим матеріалом”.

Ольга Головіна, “Нова українська школа”

Партнерський матеріал

Ілюстрації: Quick Minds for Ukraine

Матеріали за темою

Обговорення