Напишіть нам

Всі проєкти

Всі теми

22 Грудня 2023

Чи мають право керівники шкіл і садочків не пускати батьків до закладів освіти: роз’яснення від освітнього омбудсмена

Останнім часом зросла кількість повідомлень від батьків учнів і вихованців, що їх не пускають у заклади освіти на різні заходи. У школах і садочках цю ситуацію коментують по-різному: хтось вказує на воєнний стан у державі, а хтось на відсутність або недостатню місткість укриттів.

В Офісі освітнього омбудсмена Сергія Горбачова проаналізували нормативно-правове регулювання щодо заборони допуску батьків до закладу освіти та опублікували відповідне роз’яснення.

Публікуємо текст майже без змін.

ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ РОБОТИ ЗАКЛАДІВ ОСВІТИ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ

В умовах воєнного стану військові адміністрації населених пунктів на відповідній території здійснюють повноваження з:

 • управління закладами освіти, установами освіти, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними, підлітковими закладами за місцем проживання;
 • організації їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення;
 • організації надання закладами та установами освіти послуг.

Про це йдеться в пункті 15 частини 2 статті 15 Закону України “Про правовий режим воєнного стану”. Тому місцеві військові адміністрації можуть регулювати режим роботи шкіл і садочків та встановлювати певні обмеження щодо роботи закладів освіти з урахуванням безпекової ситуації конкретного населеного пункту.

Ці обмеження, зокрема, можуть стосуватися доступу до закладів освіти батьками та іншими особами.

БАТЬКИ – УЧАСНИКИ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ

Відповідно до статті 52 розділу 6 Закону України “Про освіту”, батьки учнів і вихованців ЗДО є учасниками освітнього процесу, а не сторонніми особами.

Освітнє законодавство не містить заборони щодо відвідування батьками закладу освіти, а серед прав батьків встановлює, що вони можуть, зокрема:

 • захищати відповідно до законодавства права та законні інтереси учнів і вихованців;
 • звертатися до шкіл, садочків і органів управління освітою з питань освіти;
 • брати участь у громадському самоврядуванні закладу освіти, наприклад, обирати та бути обраними до органів громадського самоврядування школи чи садочку (частина 2 статті 55 Закону України “Про освіту”).

Нерідко щоб реалізувати ці права батькам необхідно безпосередньо відвідати заклад освіти. Звичайно, це не має перешкоджати освітньому процесу їхньої дитини й інших вихованців чи учнів. У попередній публікації освітній омбудсмен уже нагадував, що, відповідно до пункту 6 статті 54 Закону України “Про освіту”, також зоборонено відволікати педагогічних, науково-педагогічних і наукових працівників від виконання професійних обов’язків, крім випадків, передбачених законодавством.

ЩО ВРАХОВУВАТИ ПІД ЧАС ДОПУСКУ БАТЬКІВ ДО ЗАКЛАДУ ОСВІТИ

Відповідно до частини 1 статті 21 Закону України “Про повну загальну середню освіту”, саме заклад освіти створює безпечне освітнє середовище, щоб забезпечити належні й безпечні умови навчання, виховання та розвитку учнів. Як і відповідно до частини 2 статті 11 Закону України “Про дошкільну освіту”, дитячий садочок створює безпечні та нешкідливі умови розвитку, виховання й навчання дітей, режим роботи, умови для фізичного розвитку та зміцнення здоров’я відповідно до санітарно-гігієнічних вимог та забезпечує їх дотримання.

Відповідно до частини 3 статті 26 Закону України “Про освіту”, саме керівник школи чи садочку забезпечує створення безпечного освітнього середовища.

На думку освітнього омбудсмена, на особливості допуску батьків до закладів освіти можуть впливати декілька індивідуальних факторів:

 • безпекова ситуація в регіоні, де знаходиться заклад освіти;
 • наявність і місткість укриття в закладі освіти чи укриття, закріпленого за ним;
 • протипожежні норми (залежно від місткості приміщення закладу);
 • оголошення карантину через інфекційні хвороби у закладі освіти чи в регіоні;
 • інші фактори.

Наприклад, в Ізраїлі, згідно з циркуляром генерального директора, без дозволу закладу освіти після закриття воріт на початку занять вхід стороннім особам забороняється, зокрема, батькам, братам і сестрам учнів.

БЕЗПЕКОВА СИТУАЦІЯ В РЕГІОНІ

Під час організації освітнього процесу та режиму роботи закладу освіти обов’язково необхідно врахувати регіон, у якому він розташований. Умови допуску батьків до шкіл і садочків також можуть залежати від рівня безпеки в населеному пункті. Адже десь заклади освіти знаходяться ближче до кордону з росією на території постійних або частих обстрілів і там більша загроза. Наприклад, у Харкові частина школярів і школярок навчаються в метрополітені. А частина учнів в Одеській області, де досить часто лунають повітряні тривоги, навчається у змішаному режимі. Тому на особливо небезпечних територіях України вже не лише керівники закладів, а й військові адміністрації, згідно з пунктом 15 частини 2 статті 15 Закону України “Про правовий режим воєнного стану”, можуть здійснювати управління школами й садочками.

Також умови допуску можуть залежати від формату роботи закладу освіти:

 • дистанційного,
 • очного,
 • змішаного.

Адже якщо школа чи садочок працює дистанційно, а, отже, ні діти, ні педагоги там не перебувають, то їхній фізичній безпеці в закладі нічого не загрожує. Водночас якщо заклад освіти тривалий час працював дистанційно, а тепер готується до змішаного чи очного формату роботи – його потрібно перевірити на наявність вибухонебезпечних предметів тощо та за потреби оновити правила умов допуску батьків.

Деякі школи та садочки встановлюють певні години для відвідування. Учасникам освітнього процесу необхідно свідомо зважати на безпеку, із розумінням ставитися до правил і враховувати їх, адже життя та здоров’я – це найголовніше, що є в кожної людини. А в закладах освіти неодноразово відбувалися різні небезпечні ситуації:

 • спроби зґвалтування,
 • крадіжки,
 • розповсюдження небезпечних речовин та вибухонебезпечних предметів.

А з огляду на випадки за кордоном: стрілянина та, на жаль, вбивства.

Тому посилює заходи безпеки, зокрема, пропускного режиму в закладах освіти й поліція. Міністр внутрішніх справ України у своєму Телеграм-каналі повідомляв, що в школах будуть працівники поліції, які відповідатимуть за безпеку дітей. Крім того, у школах встановлять металошукачі й рамки.

МІСТКІСТЬ УКРИТТЯ

У державних та комунальних закладах дошкільної освіти, відповідно до пункту 18 Положення про заклад дошкільної освіти, доступ до укриттів під час здійснення освітньої діяльності надається винятково для учасників освітнього процесу, тобто, й батькам. У школах, якщо повітряна тривога застала батьків у закладі освіти, – вони також мають право перебувати в укритті. При цьому важливо завчасно попередити батьків, чи розрахована місткість укриття на те, щоб окрім учнів, вихованців і педагогів у разі повітряної тривоги, вони могли теж перебувати в укритті. Тому, щоб проводити в школах і садочках масові розважальні заходи, зокрема, різдвяно-новорічні, потрібно спланувати та розподілити їх так, щоб у разі повітряної тривоги всі присутні учасники освітнього процесу могли поміститися в укритті.

ПРОТИПОЖЕЖНІ НОРМИ

Також при плануванні графіку заходів слід враховувати протипожежні норми щодо кількості осіб. Пункт 2.19 розділу 3 Правил пожежної безпеки в Україні визначає, що під час організації та проведення масових заходів (концертів, вечірок, святкових зібрань тощо) слід при кількості людей понад 50 осіб використовувати приміщення, забезпечені не менше ніж двома евакуаційними виходами, що не мають на вікнах глухих ґрат. Для будівель з перекриттями з горючих матеріалів такі заходи можна проводити в приміщеннях не вище другого поверху. Під час подій заборонено:

 • заповнювати приміщення людьми понад установлену норму,
 • зменшувати ширину проходів між рядами,
 • встановлювати в проходах додаткові посадкові місця,
 • повністю відключати під час спектаклів або вистав світло,
 • проводити вогневі, фарбувальні та інших пожежо- і вибухонебезпечні роботи,
 • використовувати свічки, бенгальські вогні, відкритий вогонь, феєрверки,
 • включати в програму (сценарій) номерів (вистав) з використанням вогневих ефектів і куріння.

Під час відвідування закладів освіти також слід пам’ятати про безпеку фото та відеофіксації в умовах воєнного стану. Зокрема, варто пам’ятати про згоду на фото- та відеозйомку, насамперед дітей, та:

 • не знімати без дозволу військовослужбовців,
 • здійснювати зйомку без позначення геолокації закладів освіти, їхніх укриттів, евакуаційних виходів тощо.

Про це можна прочитати в окремому роз’ясненні.

ОГОЛОШЕННЯ КАРАНТИНУ ЧЕРЕЗ ІНФЕКЦІЙНІ ХВОРОБИ У ЗАКЛАДІ ОСВІТИ ЧИ В РЕГІОНІ

Зокрема, під час пандемії на державному рівні врегулювали допуск батьків до закладів освіти за певних умов. Пункт 7 Протиепідемічних заходів у закладах освіти на період карантину у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) дозволяв допуск батьків до шкіл і садочків за умов:

 • використання засобів індивідуального захисту,
 • проведення термометрії,
 • попереднього узгодження відповідних дій з керівником закладу.

Але з 1 липня 2023 року Кабінет Міністрів України скасував карантин.

Щоправда, у тому чи тому регіоні або населеному пункті місцева влада може ухвалити рішення про переведення закладів освіти на карантин через перевищення епідемічного порогу певних хвороб. Як, наприклад, було восени цього року у Вінницькій області через поширення гепатиту А. З урахуванням цього доступ батькам до шкіл і садочків також може бути тимчасово обмежений.

КОМУНІКАЦІЯ З БАТЬКАМИ ТА ВИРОБЛЕННЯ СПІЛЬНИХ ПРАВИЛ

Батькам необхідно розуміти, що педагоги відповідальні за безпеку їхніх дітей під час освітнього процесу. Тому безперешкодний доступ усіх охочих до закладу освіти може бути небезпечним для школярів.

Відповідно до частини 8 статті 22 Закону України “Про освіту”, школи й садочки діють на підставі власних установчих документів, що затверджують їх засновники відповідно до законодавства. А, відповідно до статті 23 Закону України “Про освіту”, заклад освіти має організаційну автономію. Тобто вони можуть самостійно прописати певні правила та умови безпеки щодо відвідування батьками закладу освіти в умовах воєнного стану, зокрема, під час проведення заходів, звичайно, з дотриманням норм законодавства щодо прав батьків.

В Офісі освітнього омбудсмена звертають увагу, що розробляти такі правила закладу освіти слід спільно з усіма учасниками освітнього процесу:

 • учнями,
 • батьками учнів або вихованців,
 • працівниками закладу.

Залученість батьків і учнів до розробки цих правил сприятиме їх виконанню. А розуміння батьками безпекової ситуації в закладі освіти та можливих загроз під час війни й не тільки, а також мотивації, з якою ці правила приймаються, – дозволить уникнути конфліктних ситуацій. У разі встановлення певних правил, у документі варто також прописати спільно визначену учасниками освітнього процесу форму пропуску батьків. Наприклад, реєстрація в паперовому журналі на вході до закладу освіти з зазначенням годин перебування або право відвідувати заклад освіти за попереднім погодженням керівника тощо.

Читайте також: “МОН закликало школи та садочки напередодні зимових канікул провести інструктажі з техніки безпеки”.

Титульне фото: freepik.com


Обговорення