1 010
0
Спалахи кору в Україні відбуваються в середньому кожні 4-5 років, нагадують у Міністерстві охорони здоров’я. Попередній спалах відбувся у 2017–2019 роках – тоді захворіло понад 110 тисяч людей.
У МОЗ оприлюднили інформацію щодо того, чим небезпечний кір, що робити, якщо відбувся контакт із особою, хворою на кір, і яким має бути алгоритм вакцинації. Публікуємо цей матеріал у майже незмінному вигляді.
Як зазначили в МОЗ, спалахи стаються через те, що діти пропускають планові щеплення, отже в суспільстві накопичується кількість людей без імунітету. Що більше не щеплених від кору людей — то вищий ризик, що кір спалахне і ширитиметься в геометричній прогресії.
“Через пандемію COVID-19 та повномасштабну війну понад дві з половиною сотні тисяч дітей не отримали вчасно планові щеплення проти кору відповідно до їхнього віку. Від початку 2023 року кількість випадків кору почала зростати”, – ідеться в повідомленні.
Зараз в Україні триває кампанія з довакцинації дітей, які з певних причин пропустили планове щеплення.
Кір небезпечний через свою високу заразність, тяжкий перебіг хвороби й можливі серйозні ускладнення.
Кір викликає вірус Morbillivirus, який швидко передається від хворої людини повітряно-крапельним шляхом, тобто під час вдихання найдрібніших крапель слизу, які потрапили в повітря під час чхання, кашлю або розмови хворого. Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення.
Кір – одна з найзаразніших інфекцій, відомих у світі. 9 із 10 невакцинованих людей, що контактують із хворим, теж інфікуються.
Кір може мати тяжкий перебіг. Інкубаційний період хвороби (тобто період, коли симптоми ще не виявляються) становить 10–12 днів. Перші симптоми хвороби такі:
На четвертий-п’ятий дні хвороби з’являється червоний висип – спочатку на шкірі голови й обличчя, а згодом по всьому тілі. Людина хворіє до чотирьох тижнів і довше. Хворі на кір часто потребують госпіталізації. Тривалий час вони є заразними: можуть поширювати кір за 4 дні до і через 4 дні після появи висипів.
Захворювання може призвести до пневмонії, вушної інфекції, запалення мозку – енцефаліту – та інших серйозних ускладнень, а також до інвалідності та смерті. Кір небезпечний для всіх невакцинованих дітей та дорослих. У дорослих і дітей, молодших від року, кір зазвичай має набагато тяжчий перебіг. Підлітки й дорослі, які раніше не хворіли на кір і не були вакциновані, також є вразливими до захворювання.
У вагітних жінок, не щеплених проти кору, хвороба може спричинити передчасні пологи або призвести до народження дитини з малою вагою.
Високий ризик захворіти також мають невакциновані медичні працівники.
Специфічного лікування від кору немає. Єдиний надійний захист від цієї небезпечної хвороби — вакцинація. Щеплення проти кору проводять уже понад 50 років. Вакцина зарекомендувала себе як безпечний та ефективний спосіб профілактики. Саме завдяки вакцинації вдалося знизити захворюваність на кір у десятки разів. Тільки з 2000 до 2016 року смертність від кору знизилася на 79%, а це означає, що вакцини зберегли 20,3 мільйона дитячих життів у всьому світі.
Для захисту від кору потрібно отримати дві дози вакцини. Згідно з Національним календарем профілактичних щеплень, в Україні у 12 місяців дитині роблять перше щеплення від кору, а в 6 років – ревакцинацію. Ці дві дози вакцини забезпечують захист організму проти кору.
Вакцина проти кору входить до складу комбінованої вакцини КПК, яка містить живі атенуйовані (штучно ослаблені) віруси кору, епідемічного паротиту і краснухи.
Захист від кору потрібен дитині, якщо:
Головне, як зазначають у МОЗ: якщо дорослий або дитина мають лише одне щеплення від кору чи не мають жодного, необхідно вакцинуватися щонайшвидше.
Якщо у школі (дитсадку) або там, де мешкає родина, хтось захворів на кір, алгоритм дій такий:
Зверніть увагу, що дві дози вакцини КПК формують імунітет на все життя. Якщо ви отримали щеплення в дитинстві, у вас, найпевніше, уже є імунітет проти кору. Якщо ви колись хворіли на кір, то у вас також сформувався імунітет до хвороби.
Якщо ви не знаєте, чи є у вас чи вашої дитини щеплення проти кору, то протягом 72 годин після контакту з хворим потрібно зробити щеплення.
Перелік протипоказань для вакцинації КПК невеликий. Вакцинацію не роблять, якщо є високий ризик серйозної реакції, а також людям у станах, коли імунна відповідь на введену вакцину не сформується. Наприклад:
Після гострих захворювань щеплення можна робити відразу після одужання. Так само після операції: не потрібно чекати, наприклад, місяць – щеплення можна робити, щойно дитина почне почуватися добре після хірургічного втручання.
Не слід відмовлятися від вакцинації живою вакциною і перед плановим оперативним втручанням: якщо дитина почувається добре, відкладати щеплення КПК немає причин.
Вакцинуватися можна:
Дізнатися адресу найближчого пункту щеплення можна у контакт-центрі МОЗ за номером 0 800 60 20 19.
“Якщо ви хочете викликати мобільну бригаду додому, до закладу освіти або до віддаленої громади, зателефонуйте до контакт-центру МОЗ, там ви можете дізнатися контакти регіонального координатора з вакцинації, зв’язатися з ним та залишити заявку на приїзд бригади з вакцинації”, – нагадали в МОЗ.
Для дітей до 18 років вакцинація проти кору в Україні є гарантованою державою, тобто безоплатною.
Читайте також: “Пропущення дітьми щеплень може стати додатковою причиною ймовірного виникнення спалаху кору – МОН”.
Титульне фото: Getty Images
Обговорення