519
0
Цьогоріч в Україні відбулося пілотування грантової системи для вступників у заклади вищої освіти. “Експеримент вдався, пілот вдався, тепер йдемо до закону”, – сказав заступник міністра освіти і науки України Михайло Винницький в подкасті “Дофамін для освіти”. Тож у 2025 році цей механізм збережуть. Зокрема, Уряд України планує ухвалити законопроєкт № 10399, що закріпить і регулюватиме відповідну процедуру.
Повну тестову версію в подкасті “Дофамін для освіти” з паном Михайлом читайте за посиланням.
За його словами, цього року систему грантів ввели дуже пізно. Процедуру намагалися “зробити правильно через закон”, який внесли на розгляд Верховної Ради в січні 2024 року, але необхідний документ не вдалося ухвалити в належні терміни. Адже народні депутати мали до законопроєкту багато зауважень.
Крім того, на думку Михайла Винницького, цьогорічна система надання грантів вступникам була фактично пілотуванням.
“Зараз, у листопаді, ми будемо ухвалювати законопроєкт № 10399, і там уже будуть всі ці речі, яких ми навчилися в результаті пілоту. Вони будуть внесені в закон, і тоді вже можна буде говорити про якісь елементи сталості, постійності тощо”, – пояснив він.
Адже те, що державні гранти на оплату навчання в університетах можуть отримати лише абітурієнти й абітурієнтки, які набрати по 150 / 170 балів за два предмети Національного мультипредметного тесту, поки ніде не записано в законі.
Михайло Винницький також розповів, що наступного року у фокусі уваги будуть аграрні спеціальності. Які також потрібні для країни, але вступники на які часто не набирають навіть по 150 балів з двох предметів НМТ.
“Можливо, треба буде зробити для аграрних спеціальностей дещо нижчий бал. Імовірно, у такий спосіб ми можемо більше людей заохочувати до того, щоб іти на агроінженерію, на агрономію. Ці спеціальності однозначно нам також потрібні, бо так чи так це сільське господарство”, – пояснив заступник міністра освіти і науки.
Адже, на думку Михайла Винницького, Україна матиме “дивну економіку” після перемоги: з одного боку вона буде аграрною державою, а з іншого – такою, яка має дуже розвинутий IT-сектор. А тому зараз варто інвестувати в обидва напрями.
“І гранти тут, можливо, цього року не настільки спрацювали, як хотілося б. Наступного ми це відкоригуємо. Сам факт, що ми запустили гранти як механізм, уже є величезний крок. А тепер його треба відточувати з року в рік, зокрема в аспекті пільговиків, через адресні гранти на деякі спеціальності”, – розповів він.
Нагадаємо, що цьогоріч суму гранту визначали індивідуально для кожного вступника (за результатами НМТ і з урахуванням коефіцієнта спеціальності). Зокрема,
Однак, для вступників на певні спеціальності не передбачили отримання гранту першого рівня, лише другого. Це стосувалося:
“Недоступності гранту першого рівня, 15 000 гривень, на так звані кон’юнктурні спеціальності спрацювала правильно. Грант є, але ти мусиш мати високі бали для того, щоб його отримати”, – додав Михайло Винницький.
Читайте також: “2% вступників, які склали НМТ на найвищі бали, ймовірно, продовжують навчання за кордоном – Михайло Винницький”.
Титульне фото: freepic.com, зображення створили за допомогою штучного інтелекту
Обговорення