289
0
На Львівщині станом на вересень було 53 школи, які потенційно можуть закрити в наступному році. Така ситуація пов’язана з тим, що з 1 вересня 2025 року в Україні не фінансуватимуть заробітні плати вчителям із закладів освіти, де навчається менше ніж 45 осіб. Про це йдеться в Постанові “Деякі питання розподілу освітньої субвенції на 2025 рік”, яку Уряд України затвердив 5 грудня 2024 року [Рішення – закривати або не закривати малокомплектну школу, кожна конкретна громада ухвалюватиме самостійно. Адже в разі припинення фінансування з державного бюджету, ОТГ можуть забезпечувати їх коштом місцевих бюджетів, – ред.].
Про ситуацію повідомили на порталі “Еспресо.Захід”, посилаючись на дані пресслужби департаменту освіти Львівської обласної державної адміністрації.
Йдеться про закриття шкіл у кожному районі області, але найбільше у Стрийському, Самбірському та Львівському.
Крім того, з 1 вересня 2026 року розподіл освітньої субвенції припинять і для закладів освіти, де навчаються менше, як 60 осіб.
У разі, якщо місцеві органи самоврядування вирішать не фінансувати роботу малокомплектної школи самостійно, вчителів можуть працевлаштовувати в опорних школах із забезпеченням підвезення.
Утім, як розповіли в Міністерстві освіти і науки України, ліквідація не торкнеться початкових шкіл. Йдеться про заклади, де навчаються учні 5–11-х класів.
“На освіту одного учня з села держава в середньому на рік витрачає 30,4 тисячі гривень, а в місті – 24,4 тисячі гривень”, – додали в МОН.
Там також пояснили, що в ЗЗСО, де навчається менше як 45 учнів (в одному класі – 5–6 дітей), школярі / школярки не отримують належного рівня взаємодії одне з одним, не навчаються одне в одного й не бачать прикладів для наслідування.
Крім того, такі школи часто не забезпечені вчителями повною мірою. А педагоги, які там працюють, не можуть набрати необхідну кількість годин зі свого профільного предмета, щоб отримувати достатню зарплату, тому їм дають змогу викладати непрофільні дисципліни. Це все впливає на зниження якості освіти.
Раніше ми розповідали, що за результатами міжнародного дослідження PISA-2022, в Україні є серйозний розрив у рівні знань учнів, які вчаться у великих містах, та учнів з сільської місцевості. Докладніше про це читайте за лінком.
До слова, з 2016 року з освітньої субвенції не фінансують школи, у яких навчаються менш як 25 учнів.
Читайте також: “Президент підписав держбюджет–2025: як розподілять кошти на освіту”.
Титульне фото ілюстративне: “Суспільне”
Обговорення