Напишіть нам

Всі проєкти

Всі теми

1 Листопада 2021

НАЗК виявило порушення в декларації Шкарлета – походження яких коштів не пояснено

Національне агенство з питань запобігання корупції завершило перевірку декларації міністра освіти і науки Сергія Шкарлета за 2020 рік.

Повний висновок опублікований за цим посиланням.

У 2018 році міністр придбав автомобіль Mitsubishi Pajero, вказавши його вартість у 288 тисяч гривень. При цьому, судячи в договору купівлі-продажу, за авто Шкарлет офіційно заплатив лише 49 тисяч гривень. Київський науково-дослідницький інститут судових експертиз оцінює вартість такого автомобіля на 2018 рік у 644 тисячі гривень. Це означає, що Шкарлет в декларації занизив вартість авто на суму 239 тисяч гривень.

Також у декларації зазначено 113 222 грн коштів, розміщених на банківських рахунках, а ще 80 000 грн та 50 000 доларів США готівкою. У 2019 році він мав 70 000 грн та 30 000 дол. США готівкових коштів, тобто сума збільшилась на 61 451 гривні та 20 тисяч доларів. У сумі це 549 200 грн.

Шкарлет пояснював, що загальна сума його доходу за 2020 рік становить 940 385 гривень і він просто зняв готівку в банку. Проте у виписках із АТ “Райффайзен Банк” сума знятої готівки становить 266 600 грн. Тобто все ще не вистачає законних доходів на суму 282,6 тисяч гривень.

Водночас сума менша за 500 прожиткових мінімумів, тому її недостатньо для появи ознак незаконного збагачення. Однак, цього достатньо для порушення ч. 4 ст. 172 (6) КУпАП, що тягне за собою накладення штрафу від 17 до 42,5 тисяч гривень.

Окрім своїх коштів, Шкарлет вказав у декларації кошти матері, зокрема:

  • 10 тисяч гривень;
  • 95 тисяч доларів США;
  • 65 тисяч євро.

Це трохи менше 5 мільйонів гривень за курсом НБУ на кінець 2020 року. За поясненнями декларанта, ці кошти їй дісталися від батьків, чоловіка та як дохід від трудової діяльності. Але її офіційний дохід, який змогли підтвердити в НАЗК із 1998 до 2020 року – це 212 733 гривні, а також 68 275 гривень пенсії у 2020 році.

Тобто НАЗК не отримало підтверджень доходів матері на суму понад 4,6 мільйона гривень.

Також у міністра виявили помилки у вказуванні вартості квартири та інші дрібні порушення в розділі даних про членів сім’ї.

Додано: Висновки НАЗК прокоментували в пресслужбі МОН “Слову і ділу“:

“Наголошуємо, що жодних протоколів стосовно Сергія Шкарлета НАЗК не складалося. Натомість те, що ви формулюєте, як “Шкарлет не зміг довести” - не є висновками НАЗК. Агенство в рамках перевірки, і це нормальна практика, зверталося за додатковими роз’ясненнями до осіб - членів родини, які вказані у декларації міністра. Після отримання запитуваних пояснень, висновок НАКЗ, зазначимо ще раз, полягає в тому, що порушень чинного антикорупційного законодавства не виявлено”, – заявили у пресслужбі.

Також у пресслужбі прокоментували розбіжності в оцінці вартості автомобіля міністра: “Що стосується авто, у декларації вказана фактична його вартість на момент придбання, яка з 2018 щорічно зазначалася в декларації та не змінювалася. Додатково роз’яснюємо, що законодавством передбачена відповідальність особи виключно за умисне надання недостовірних відомостей у декларації чи їх ненадання. Також суб’єкт зобов’язаний подати відомості про членів своєї родини, проте перевірку достовірності даних наданих членами сім’ї декларант не здійснює через відсутність такої до нього вимоги”.

Нижче ви можете прочитати повний висновок НАЗК:

SHkarlet_2020_na-sajt

Завантажити PDF

Згідно з Порядком проведення повної перевірки декларації, НАЗК протягом 10 днів має надіслати відповідні матеріали перевірки декларації до Національного антикорупційного бюро України та прокуратури в разі ненадання суб’єктом декларування пояснень і доказів чи надання їх не в повному обсязі (у тому числі, якщо надані докази не спростовують висновок про наявність ознак необґрунтованості активів).

Раніше ми писали, що члени конкурсних комісій із добору директорів шкіл повинні подавати декларації в НАЗК.

Фото: МОН


Обговорення