Напишіть нам

Всі проєкти

Всі теми

19 Вересня 2017

Новий закон про освіту передали на підпис Порошенку

Голова Верховної Ради України Андрій Парубій підписав новий закон України “Про освіту” та подав його на підпис президенту.

Про це спікер парламенту заявив під час брифінгу в парламенті у вівторок, повідомляє прес-служба МОН.

“Цей закон не лише для вчителів, викладачів, студентів та учнів, цей закон стосується кожного громадянина. Ми будуємо нову українську освіту, і зараз я підписую закон України “Про освіту”. Закон підписано, і сьогодні служба ВР передасть закон на підпис президенту України”, – зазначив голова Верховної Ради України.

Андрій Парубій також запевнив, що народні депутати провели дуже ретельне обговорення реформи освіти.

Закон набуде чинності після підписання президентом та публікації в офіційному виданні.

Нагадуємо, що 5 вересня Верховна Рада України 255-ма голосами проголосувала “за” новий закон “Про освіту”.

Цей закон – базовий, його ухвалення розблоковує можливості для подальшого реформування сфери освіти, ухвалення законів “Про загальну середню освіту”, “Про професійну освіту”, “Про освіту дорослих”, також депутати муситимуть розглянути зміни до закону “Про вищу освіту”.

Найбільше новий закон потрібен для впровадження масштабної реформи середньої освіти Нова українська школа.

Так, відповідно до сучасних тенденцій у Європі та світі, законопроект передбачає три форми здобуття освіти: формальну (офіційне підвищення рівня освіти), неформальну (підвищення рівня поза офіційною системою підвищення кваліфікації – тренінги, гуртки, курси) та інформальну (самоосвіта).

Документ також пропонує фундаментально новий підхід до розвитку вчителя та його педагогічної свободи. Зокрема, закон формулює такі нові засади підвищення кваліфікації вчителів:

– загальна кількість годин на підвищення кваліфікації упродовж 5 років буде не меншою 150 годин. При цьому вчитель має самостійно вирішити, яку кількість годин з цього обсягу він використовуватиме для навчання щорічно.

– педагог сам вирішує, де підвищувати кваліфікацію.

– держава з коштів спеціальної освітньої субвенції, а також місцеві органи оплачують підвищення кваліфікації для вчителів, навіть якщо педагоги обирають платні курси.

Закон також стимулює педагогів оволодівати новими методиками навчання через зовнішню незалежну сертифікацію. Вчителі, що її пройшли, отримають додаткову надбавку до заробітної плати – 20%.

На зміну старій парадигмі, коли за пострадянською традицією зміст освіти визначався Міністерством, пропонується сучасна європейська модель, за якої уряд (міністерство) затверджуватиме стандарти освіти, а заклади освіти розроблятимуть освітні програми, що мають гарантувати виконання освітніх стандартів. У випадках, коли документ про освіту має видаватися державою, освітні програми проходитимуть акредитацію.

Місцеві органи влади позбавляться права контролювати освітній процес, в їхніх повноваженнях залишиться виключно створення відповідного освітнього середовища.

При цьому на базі Державної інспекції навчальних закладів буде створено незалежний орган – Державну службу якості освіти, до повноважень якого належатимуть питання акредитації освітніх закладів (крім вищої освіти). Регіональні підрозділи Державної служби якості, що будуть абсолютно незалежними, забезпечуватимуть фахове інспектування закладів освіти.

Фото на титулі – ZaraMuzafarova (Depositphotos)


Обговорення