Напишіть нам
Для всіх
Для всіхБатькамВчителямДиректорамУчням
Для всіх
Для всіхБатькамВчителямДиректорамУчням

Всі проєкти

Всі теми

14 Січня 2025

Профспілка працівників освіти пояснила особливості надання відгулів: що потрібно знати

Профспілка працівників освіти України надала роз’яснення щодо практики надання та використання відгулів.

У роз’ясненні зазначено, що термін “відгул” не має чіткого визначення у трудовому законодавстві, проте вважається днем відпочинку, що надається працівникові як компенсація за роботу у неробочий день або в інших випадках, передбачених чинним законодавством.

Відповідно до статті 72 Кодексу законів про працю України (КЗпП), працівник, залучений до роботи у вихідний день, має право отримати компенсацію у вигляді відгулу або подвійної оплати праці за цей день. Вибір способу компенсації узгоджується між працівником та роботодавцем.

Проте у період дії воєнного стану є певні особливості: норма статті 71 КЗпП, яка забороняє залучення працівників до роботи у вихідні дні без їхньої згоди, тимчасово не застосовується. Водночас, як наголошують у профспілці, працівники все ще мають право на компенсацію за роботу у вихідні дні відповідно до статті 72 КЗпП.

Профспілка також нагадала порядок залучення працівників до роботи під час відряджень. У таких випадках компенсація за роботу у вихідний день теж залишається актуальною.

На прохання вебресурсу НУШ заступник голови профспілки працівників освіти Сергій Романюк надав рекомендації працівникам закладів освіти, щоб уникнути порушень при надання та використанні відгулів: “Будь-яка робота, яка йде в неосновний робочий час, має бути чітко проведена через якийсь нормативний акт, щоб було чітко зафіксовано, що, наприклад, вчитель у свій вихідний день супроводжує дітей для участі в олімпіаді. Якщо таких речей не робити, то працівнику буде важко потім довести, що така робота була. Важливо, щоб усі документи були чітко проведені, були розпорядження”.

Важливо пам’ятати, що самовільне використання відгулів без погодження з роботодавцем вважається прогулом. Це може стати підставою для звільнення відповідно до п.4 ч.1 ст.40 КЗпП.

Профспілка закликає працівників закладів освіти уважно ставитися до оформлення відгулів та узгоджувати їх з роботодавцем, аби уникнути можливих конфліктів чи звинувачень у порушенні трудової дисципліни.

Нагадаємо, що вебресурс НУШ раніше повідомляв про роботу у вихідні дні. У статті можна ознайомитися з відповідями на чотири важливих питання про графік роботи та заробітну плату вчителів.

Картинка в заголовку: www.freepik.com


Обговорення