Робота у вихідні: 4 важливих питання про графік та зарплатню вчителів

За 3 місяці проєкт Прошколу отримав 104 питання про зарплатню вчителів. Як виявилося, педагоги не завжди знають, як саме її нараховують, чи мають їм оплачувати заміни колег, давати відгули чи покривати витрати за підвищення кваліфікації.

Або інша актуальна тема – робота на вихідних. Коли необхідно проводити олімпіади, конкурси, везти дітей на екскурсію або брати участь в якихось спеціальних заходах і подіях. Як мають оплачувати ці години вчителям? А що робити, якщо школа не має коштів у бюджеті? Чи повинні викладачі робити це з “почуття обов’язку” та чи входить це взагалі до обов’язків?

Спробуємо розібратися з цими питаннями. Наші юристи підготували чотири відповіді про те, як оплачують роботу вчителів у позаурочний час, зокрема й під час канікул та карантинів.

ЯК КОМПЕНСУЮТЬ РОБОТУ НА ВИХІДНИХ (НАПРИКЛАД, ПІД ЧАС ЕКСКУРСІЙ)

Відповідно до КЗпП України (а саме статті 107), робота у вихідні чи святкові дні оплачується в подвійному розмірі або вам мають надати відгул у робочий день. Як правило, у колективному договорі мають прописати всі ці ситуації – екскурсії, конкурси, олімпіади та будь-що інше – і зазначити, як саме вам мають відшкодувати цей час.

На жаль, оскільки школи – бюджетні установи, то, як правило, педагогічним працівникам дають відгул у будь-який робочий день за роботу у вихідний. Лише не забувайте про нього та користуйтеся цим правом.

ЧИ МОЖУТЬ ВАС ПРИМУСИТИ ПРАЦЮВАТИ НА ВИХІДНИХ (НАПРИКЛАД, ПРОВОДИТИ ОЛІМПІАДИ)

По-перше, аби залучити вас до роботи на вихідних, школа має видати письмовий наказ чи розпорядження. У цьому наказі дирекція мусить чітко прописати, як вам компенсують цей час – чи це буде грошова виплата, чи відгул.

По-друге, змусити вас працювати на вихідних ніхто не має права. Виключно у випадках виробничої необхідності – коли трапилася термінова ситуація, від якої залежить нормальна робота школи. Зазвичай, ані олімпіади, ані конкурси не впливають на життєздатність школи. Тому ви маєте повне право відмовитися від подібної роботи.

ЧИ МОЖЕ ДИРЕКЦІЯ ВІДМОВИТИ ВАМ У ВІДГУЛІ НА КАНІКУЛАХ

Це часте питання від молодих учителів. Насправді, під час канікул школа працює в звичному режимі. Мається на увазі, що кількість робочих годин учителя відповідає його навантаженню до початку канікул. Відповідно, скільки ви працювали, стільки ж часу і маєте віддавати роботі під час канікул. А школа, як правило, має план на канікулярний період.

Відгул же, якщо звернутися до законодавства (відповідно до статей 72, 107 та 124 КзпП), – це ваш день відпочинку, компенсація за роботу у вихідні, святкові, неробочі дні, або ж за донорство крові.

Тому, звісно, дирекція може відмовити вам у відгулі, якщо для цього немає законних підстав. Адже канікули – лише для дітей.

ЯК ПРАЦЮЮТЬ УЧИТЕЛІ ПІД ЧАС КАРАНТИНУ

Якщо йдеться про карантин на місцевому рівні – зазвичай через Грип чи ГРВІ – рішення зачинити школу ухвалює місцевий уряд. Як правило, підстави для цього типові: коли до школи через хворобу не можуть ходити понад 25% учнів. Що в цей час робити вчителям?

Деякі школи практикують примусові відпустки для вчителів, зокрема без збереження зарплатні. У МОН неодноразово наголошували, що це неприпустимо. Адже у відпустку без збереження заробітної платні ви можете піти виключно з власної ініціативи. Тому під час карантину вчителі мають працювати у школі (згідно з п.п. 5.2.1 Галузевої угоди).

Це може бути і навчання, і наукова, і організаційно-методична робота. А оплачують її відповідно до вашої тарифікації – про це має бути наказ директора, в якому він зазначає навантаження для кожного педагогічного працівника. Тобто, під час карантину ви отримуєте 100% заробітної платні.

Важливо: якщо роботи у школі на цей час не буде, або через певні причини ви не зможете її виконувати (наприклад, усі дороги замело і ви просто не можете дістатися до школи, яка зачинена з тих ж причин), ви отримуватимете 2/3 ставки. Про це говорить пункт 77 Інструкції №102 про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти.

Юристи радять звернути особливу увагу на укладання Колективного договору в школі. Чому? Адже саме він регулюватиме, як вам відшкодують роботу у вихідні чи святкові дні. Варто, аби педагогічна рада спільно ухвалила рішення, яке затвердить директор, і надалі будь-які випадки роботи в позаурочний час будуть тарифікуватися відповідно до норм вашого Колективного договору. А це, як ми вже говорили, – або можливість отримати подвійну оплату, або взяти відгул. Погодьтеся, інколи ця різниця досить суттєва.

Якщо у вас виникають будь-які питання щодо роботи у школі, пишіть нам у безкоштовну консультацію вчителів Прошколу proshkolu.com.

Юлія Бровінська, засновниця проєкту безкоштовної онлайн-консультації вчителів Прошколу

Титульне фото: автор – tonodiaz, Depositphotos

Підписуйтесь на наші Facebook та Viber

Матеріали за темою

Обговорення