Напишіть нам

Всі проєкти

Всі теми

8 Серпня 2023

Програма раннього втручання: коли батькам варто звернутися за підтримкою до фахівців і чим це корисно

Сім’ї з дітьми до 4 років, у яких є порушення розвитку або існує ризик, що вони з‘являться, можуть скористатися послугами Центру раннього втручання та отримати підтримку й супровід фахівців.

По це “НУШ” розповіли в медіагрупі “Накипіло”.

Станом на 1 січня 2022 року, в Україні понад 6,5 тисяч родин отримували послугу раннього втручання. Вона доступна сім’ям, де є діти:

  • з медичним діагнозом діти з синдромом Дауна, дитячим церебральним паралічем, мікроцефалією тощо;
  • з ознаками затримки розвитку бажано, щоб скринінг проводив медичний фахівець, проте батьки також можуть проаналізувати, які навички вже сформовані, а що маляті ще не вдається залежно від нормативів розвитку (таблиця з “червоними прапорцями” та додаток “Мій малюк”);
  • з груп ризику малюки, які народилися передчасно або під час важких пологів, усиновлені діти тощо.

Якщо батьки мають будь-які сумніви або хвилювання щодо розвитку дитини, відносин з нею, її поведінки або взаємодії з іншими людьми, вони можуть звернутися за консультацією до фахівців. Переглянути перелік офлайн-центрів раннього втручання можна на сайті Міністерства соціальної політики за посиланням (окремо реєструватися не треба).

У перший раз, коли сім’я звертається до Мережі раннього втручання, вона проходить консультативну зустріч з фахівцем, де разом з родиною визначають подальші шляхи роботи. Знайомство може відбуватися як у приміщенні Центру РВ, так і під час домашнього візиту.

Раннє втручання передбачає:

  • визначення цілей (зазвичай, на період від трьох до шести місяців);
  • комплексний підхід і роботу команди: психолога, логопеда, педіатра або дитячого невролога, фахівця соціальної роботи та фізичного терапевта;
  • взаємодію сім’ї з первинним провайдером послуги, який за потреби консультується з іншими колегами;
  • зустріч раз на тиждень фахівця з родиною в природньому для дитини середовищі;
  • офлайн- і онлайн-формат.

Зазвичай, надання послуги завершується, коли дитині виповнюється чотири роки, однак батьки можуть припинити її достроково. Після завершення програми відбувається етап переходу, який триває від шести до 12 місяців.

Раніше ми розповідали, яка кількість дітей, у тому числі з ООП, має бути в інклюзивній групі садочка: новий випуск “Запитати у фахівця”.

Титульне фото: БУ “Навчально-реабілітаційний центр “Джерело”

Матеріал підготовлено у межах проєкту “Перспектива для дітей з інвалідністю в Україні”, який реалізує ГС “ВГО “Національна Асамблея людей з інвалідністю” у консорціумі з БФ “Інститут раннього втручання”, Центр Джерело (м.Львів), ГО “Одеська обласна організація медико-психолого-педагогічної допомоги “Здорове суспільство”, КРУ “Обласний центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю”, за фінансування SOFT Tulip Foundation та Wilde Ganzen Foundation.


Обговорення

Розділ створено за підтримки Програмної ініціативи “Демократична практика” Міжнародного фонду “Відродження”. Позиція Міжнародного фонду “Відродження” може не збігатися з думкою автора.