Напишіть нам

Всі проєкти

Всі теми

26 Жовтня 2023

Психічне здоров’я дитини: куди батьки та діти можуть звернутися за допомогою

За даними міжнародного дослідження, психіка підлітків найбільш вразлива до впливу війни та її наслідків. Маленькі діти легше адаптуються до складних умов, однак вони більш залежні від дорослих, які перебувають поряд. А тому стан батьків чи опікунів також впливає на те, чи мають вони змогу подбати про своїх дітей.

Міністерство охорони здоров’я поділилося переліком ресурсів і “гарячих ліній”, куди дорослі та діти можуть звернутися, якщо їм потрібна психологічна підтримка та допомога.

Сайт howareu.com містить корисну інформацію, яка допоможе впоратися зі стресом, зокрема, там є:

 • психологічні ігри,
 • практики для дітей і дорослих,
 • методички з ментального здоровʼя,
 • контакти фахівців тощо.

Перевірені поради щодо психічного здоровʼя є на сторінках “Ти як?” і UNICEF Ukraine, а також у посібнику “Дорослі в ресурсі: як допомагати собі та дітям”.

Крім того, корисні ресурси, поради та тренінги щодо життєстійкості можна знайти на порталі проєкту Resilience.Help від ГО “Смарт освіта”.

Якщо вам або дитині необхідна допомога фахівця, можна звернутися до найближчого медичного закладу, де надають відповідні послуги. Знайти його можна на інтерактивній карті надавачів меддопомоги за напрямом “Психологічна і психіатрична допомога”. Якщо скористатися картою немає можливості, докладну інформацію можна отримати, звернувшись до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77 або до контакт-центру МОЗ за номером 0-800-60-20-19.

Загалом психологічну та психіатричну допомогу дітям та дорослим в Україні надають 11 000 лікарів у понад 1 500 медзакладах (за більше ніж 3 900 місцями надання медпослуг).

Однак інколи діти та підлітки з різних причин не можуть звернутися по допомогу до дорослих, зокрема, через некомпетентність у питаннях психології, нестабільний стан самого дорослого або відсутність довірливих стосунків тощо.

Крім того, фізичне звернення до фахівця з психічного здоровʼя також може бути з певних причин неможливим. У такому разі, за потреби, варто звернутися принаймні до надійних каналів психологічної підтримки, серед яких:

 • Лінія Національної психологічної асоціації – 0 800 100 102 з 10:00 до 20:00 щодня;
 • Національна “гаряча лінія” для дітей та молоді від “Ла Страда” – 0 800 500 225 (з мобільного або стаціонарного) або 116 111 (з мобільного).
 • Лінія від благодійного фонду “Голоси дітей” для дітей і батьків – 0 800 210 106 або +38 099 198 57 95 з 9:00 до 20:00 щодня (також можна записатися на очні консультації, якщо місто є в переліку);
 • Лінія запобігання самогубствам “Lifeline Ukraine” – 7333 (цілодобово).
 • онлайн-консультації від руху “Teenergizer”;
 • онлайнові терапевтичні групи підтримки для підлітків від проєкту “Поруч”;
 • онлайн-консультації від проєкту “Не дрібниці”.

Читайте також: “Як допомогти собі та дитині зі стресом війни – подкаст “Дофамін для освіти””.

Титульне фото: freepic.com


Обговорення