1 622
0
Більшість найпростіших укриттів у закладах освіти України – це старі занедбані підвали чи приміщення для котелень і бойлерних. Безперечно, перетворити їх на повноцінне безпечне й комфортне місце для учнів і освітян не так вже й легко, а тому школи й садочки докладають для цього максимум зусиль і можливостей.
Про це в колонці для “Українська правда. Життя” розповіла співзасновниця благодійного фонду SavED і ексміністерка освіти і науки України Анна Новосад. А також поділилася порадами, як діяти під час організації безпечного простору в закладі освіти.
За даними МОН, станом на кінець минулого навчального року найпростіші укриття були облаштовані в 7 000 шкіл із 13 564. При цьому 3 454 заклади освіти не мали доступу до відремонтованих укриттів або ж такі приміщення були взагалі відсутні.
“Таких прикладів – тисячі по країні. І кожна ситуація суттєво ускладнює ремонтні роботи, збільшує їхню тривалість. А ще – суттєво здорожчує вартість укриття. Тому, до слова, не існує й якоїсь середньої вартості. Кожне приміщення – це унікальний набір проблем та варіантів рішень”, – додала Анна Новосад.
Миколаївський ліцей ім. О. Ольжича.
“Зона покриття світла має бути досить великою. Для цього встановлюємо світильники квадратної форми розміром мінімум 60х60 см. Наша команда облаштовує системи аварійного живлення на випадки відключень та освітлення стельовими світильниками”, – додала вона.
Городнянський ліцей №2.
“З досвіду, найкращий варіант – меблі, які складаються. Це допомагає зберегти більше простору і змінювати призначення частин укриття в залежності від виду уроків, як-от групові заняття чи індивідуальні”, – додала експертка.
Андріївська гімназія.
Крім того, окрім безпекового простору, укриття можна перетворити й на повноцінну класну кімнату, особливо це буде актуальним для населених пунктів, де частина шкіл зруйнована або пошкоджена, і де сховище – додаткова площа для освітнього процесу. Для цього, за словами Новосад, необхідні:
Читайте також: “Щоб навчатися в укриттях, потрібне зонування” – Олена Фіданян”.
Титульне фото та фото в тексті: SavED
Обговорення