Напишіть нам

Всі проєкти

Всі теми

24 Березня 2024

Як допомогти підліткам сприймати власне тіло та запобігти розладам харчової поведінки

Через кіно, фото в соціальних мережах або телешоу у дівчат-підлітків може скластися враження, що зірки мають ідеальні шкіру та тіло. Натомість хлопці в підлітковому віці теж порівнюють свою зовнішність зі спортсменами чи кінозірками. І якщо їхні тіла “не відповідають стандартам”, відчувають невдоволеність. У спробах отримати омріяну картинку, підлітки можуть “заробити” депресію, розлади харчової поведінки та інші наслідки для здоровʼя.

Про те, як розпізнати загрозливі стани у підлітка, на порталі МОЗ розповів Олег Швець, президент Асоціації дієтологів України, консультант із громадського здоровʼя МОЗ України.

Експерт наголосив, що батьки можуть мати більший вплив, ніж вважають. “Варто допомогти дитині пережити цей важкий період та створити позитивне сприйняття власної зовнішності, незалежно від розміру чи форми тіла”, – додав Олег Швець.

Негативне відчуття власного тіла у підлітка: як розпізнати

Для того, аби зрозуміти, які сигнали свідчать про нездоровий образ тіла у дітей, батькам варто звернути увагу на таке:

  • чи дитина розглядає та оцінює себе лише з позиції зовнішності;
  • як дитина описує себе, свою привабливість та фізичний розвиток;
  • чи дотримується дієт, пов’язаних з обмеженнями у харчуванні;
  • чи часто коментує вагу та зовнішній вигляд інших дітей та підлітків;
  • чи має низьку самооцінку.

Як допомогти дитині сприймати власне тіло?

1.Будьте взірцем для наслідування

Більше рухайтеся, харчуйтеся здоровіше, займайтеся спортом – дитина стежить за способом життя та звичками батьків. Проаналізуйте, що ви транслюєте та почніть зміни з себе.

Зверніть увагу також на ставлення до свого тіла. “Якщо ви постійно критикуєте свою вагу, шкіру чи волосся, дитина навчиться зосереджуватися на своїх недоліках, а не на позитивних якостях. Стежте за коментарями, які ви робите про зовнішність інших людей. Уникайте стереотипів, упереджень і таких слів, як “потворний”, “огрядний” тощо”, – додає експерт.

2. Будьте позитивними

Ніколи (!) не робіть критичних зауважень про зовнішність дитини, навіть якщо ви думаєте, що це жартома. Краще оберіть комплімент – похваліть гарну усмішку, чи кофтинку, яка пасує до очей.

Даючи позитивний відгук, ви створюєте здоровий образ тіла. “Заохочуйте інші здорові звички, як-от особиста гігієна та постава, здоровий сон та регуляція стресу, прогулянки та відвідування спортзалу. Можливо, варто звернутися до спеціалістів, щоб розробити для дитини план харчування та фізичної активності”, – радить Олег Швець.

3. Навчіть підлітка ставитися до популярних образів критично

Розкажіть дитині, як працює індустрія зірок та краси – акцентуйте на тому, що світлини в соціальних мережах редагують, а дуже часто над зірковою зовнішністю працюють команди стилістів, візажистів і навіть хірургів.

4. Правильно розставляйте пріоритети: таланти та навички над зовнішністю

Цікавтеся тим, чим займається дитина, підтримуйте таланти та навички, які не базуються на зовнішньому вигляді – музика, спорт, мистецтво, волонтерська діяльність тощо. Не забувайте похвалити все, що вам подобається: почуття гумору, увагу до навчання, турботу про молодших братів та сестер.

5. Зробіть здоров’я сімейною справою

Відмовтеся від шкідливої їжі, готуйте корисні страви та ведіть активний спосіб життя. “Почніть з невеликих поступових змін. Зробіть здорові звички сімейними ритуалами: разом готуйте їжу, ходіть на прогулянки, відвідуйте спортзал. Якщо ви зробите все це частиною сімейної культури, дитина матиме хороші звички на все життя”, – рекомендує експерт.

Розлади харчової поведінки: за якими ознаками виявити

Зміна ваги чи харчових звичок. Олег Швець додає, що дівчата частіше страждають від негативних наслідків для здоров’я, пов’язаних із незадоволенням своїм тілом, у тому числі нервовою анорексією чи булімією.

  • До симптомів анорексії належать: значна втрата ваги, заперечення голоду, суворі обмеження у харчуванні, забагато тренувань, слова, що дитина почувається товстою, небажання бути в соціумі.
  • Серед симптомів булімії: відвідування вбиральні відразу після їди, споживання великих порцій без збільшення ваги, застосування проносних або сечогінних засобів, ізоляція.

Помітивши такі симптоми у своєї дитини, варто звернутися до лікаря.

Памʼятайте, якщо вжити заходів на початковій стадії формування образу тіла у дитини, це допоможе запобігти проблемам.

Читайте також: Стартувала реєстрація на квітневий курс української від руху “Єдині”: цього разу для новачків та поглиблений”.

Титульне зображення: myacare.com


Обговорення