Напишіть нам

Всі проєкти

Всі теми

4 Травня 2022

Як зарахувати переселенця до 1 класу – розʼяснення освітнього омбудсмена

Освітній омбудсмен Сергій Горбачов розʼяснив, як зарахувати дитину з числа ВПО до 1 класу.

Згідно з розʼясненням, держава гарантує здобуття загальної середньої освіти в закладі тієї територіальної громади, де зареєстрована особа, зокрема і внутрішньо переміщена дитина.

“Управління освіти повинні забезпечити та організувати зарахування дітей для здобуття загальної середньої освіти, які вимушено змінили місце проживання (перебування) і проживають (перебувають) в Україні чи за її межами, до закладів освіти”, – цитує обмудсмен наказ МОН від 28.03.2022 №274 “Про деякі питання організації здобуття загальної середньої освіти та освітнього процесу в умовах воєнного стану в Україні”.

 Коли подавати документи

Терміни початку подачі документів на зарахування до 1 класу встановлює місцева влада. Вона повинна зробити це не пізніше ніж за місяць до дати початку прийому заяв та документів та обов’язково повідомити про це на сайтах органу управління освітою.

Заклад освіти не пізніше ніж за місяць до початку прийому заяв також має повідомити про це та оприлюднити розклад прийому документів на своєму сайті та / або на інформаційних стендах. Обов’язково має бути оприлюднена інформація про закріплену за закладом територію обслуговування, спроможність (максимальну кількість дітей, яких школа може зарахувати), кількість учнів у кожному класі (пункти 6–7 Порядку зарахування).

Не пізніше ніж за 6 місяців до початку прийому заяв органи місцевого самоврядування мають оприлюднити на своєму сайті рішення про закріплення території обслуговування за закладами освіти, тобто за яким закладом освіти закріплені певні вулиці та будинки (пункт 9, розділ 1 Порядку).

Які документи подавати

Зарахування дітей до закладу освіти здійснюється, як правило, до початку навчального року та відповідно до території обслуговування (пункт 6 розділ 1 Порядку).

Такими, що проживають на території обслуговування закладу освіти, є мешканці, що мають постійну реєстрацію, та зареєстровані внутрішньо переміщені особи. Якщо документи на зарахування до 1 класу подають внутрішньо переміщені особи, але не зареєстровані на цій території, заклад освіти має сприяти їх реєстрації та не відмовляти в прийнятті документів (лист МОН від 16 квітня 2022 р. № 1/4202-22 “Щодо зарахування до 1-го класу закладів загальної середньої освіти”).

Аби зарахувати переміщену дитину до 1 класу, один із батьків, опікунів або інших законних представників у визначені місцевою владою терміни має подати заяву до закладу освіти, який обслуговує територію проживання дитини.

Заяву на зарахування до 1 класу можна подавати особисто, електронною поштою, факсом або іншим зручним способом для заявника (наказ МОН від 28.03.2022 №274).

До  заяви додається:

 • копія та оригінал свідоцтва про народження дитини або документ, що посвідчує її особу;
 • оригінал або копія медичної довідки за формою № 086-1/о.

Батькам, законним представникам дитини-переселенця, що в умовах воєнного стану необхідно надати до закладу освіти один із нижче перерахованих документів:

 • довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;
 • довідку про звернення за захистом в Україні;
 • посвідчення біженця;
 • посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту або якій надано тимчасовий захист.

Якщо в дитини-переселенця немає свідоцтва про народження або іншого документу, що підтверджує її особу, вона зараховується до закладу освіти без цих документів.

Якщо в дитини немає свідоцтва про народження – керівник закладу освіти зобов’язаний невідкладно поінформувати орган опіки й піклування за місцем проживання дитини чи місцеперебуванням закладу освіти, щоби сприяти оформленню свідоцтва (лист МОН від 16 квітня 2022 р. № 1/4202-22 Лист МОН №1 3710-22 від 28.03.2022).

Медична довідка

Відсутність оригіналу або копії медичної довідки за формою № 086-1/о не є підставою для відмови в зарахуванні до 1 класу.

Оскільки частина переселенців не мають змоги вчасно оформити медичні довідки дітей, освітній омбудсмен просить узгодити терміни надання медичної довідки з керівником закладу освіти. Але довідку обов’язково потрібно надати до початку навчального року.

Право на першочергове зарахування

Діти, які зареєстровані на території обслуговування закладу освіти як внутрішньо переміщені особи (тобто якщо в дитини або батьків є довідка ВПО), мають право на першочергове зарахування.

Також право на першочергове зарахування, окрім зареєстрованих на території обслуговування, мають діти:

Якщо переміщена дитина має особливі освітні потреби

Якщо дитина має особливі освітні потреби та потребує створення інклюзивного класу, за наявності та за бажанням одного з батьків, законних представників дитини до заяви про зарахування може додаватися оригінал або копія висновку інклюзивно-ресурсного центру про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини (підпункт 3 пункт 4 розділ 1 Порядку).

Інклюзивний клас утворюється на період дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи або до моменту виїзду особи з ООП до іншого місця проживання. Тому освітній омбудсмен просить батьків звернутися до ІРЦ за місцем перебування та оформити довідку. Адже закладу освіти потрібен час, аби створити інклюзивний клас та запланувати надання додаткових психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових занять.

Якщо під час воєнного стану висновок, що надавався ІРЦ раніше, втрачено, батьки (інші законні представники) дитини з ООП можуть отримати копію висновку на порталі АС “ІРЦ” або у відповідному мобільному додатку.

Якщо самостійно отримати копію висновку неможливо, батьки (інші законні представники) дитини з ООП можуть звернутися до ІРЦ за місцем тимчасового проживання, отримати копію висновку за допомогою фахівців ІРЦ або провести первинну (повторну) комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку. Про це зазначено в листі МОН № 1/3710-22 від 28.03.2022 року.

Жеребкування на вільні місця

Порядком зарахування передбачається проведення жеребкування на вільні місця. Тобто якщо в закладі освіти після першочергового зарахування залишилися вільні місця, для тих дітей, чиї батьки чи законні представники у встановлені терміни подали заяви на вільні місця, має відбутися жеребкування для зарахування на ці місця.

Водночас лист МОН від 16 квітня 2022 р. № 1/4202-22 рекомендує цьогоріч закладам освіти провести зарахування до 1 класу без жеребкування. Тобто цього року проводити чи не проводити жеребкування – вирішують заклади освіти.

Де шукати інформацію, чи зарахована дитина до закладу освіти за правом першочерговості

Якщо закладу освіти під час першочергового зарахування вистачило місць на всіх учнів – і тих, які мали право на першочергове зарахування, і тих, які претендували на вільні місця – список зарахованих учнів із зазначенням лише їхніх прізвищ (першу літеру імені можна додати до прізвища, якщо серед тих, хто подавав заяви, є тезки) оприлюднюється винятково в закладі освіти.

Якщо ж були зараховані тільки ті учні, які мали право на першочергове зарахування, й ще має відбутися жеребкування на вільні місця, впродовж двох робочих днів із дня зарахування дітей на інформаційному стенді закладу освіти, а також на офіційному сайті (якщо його немає – на сайті органу, у сфері управління якого перебуває заклад освіти) оприлюднюється:

 • список зарахованих учнів із зазначенням лише їхніх прізвищ;
 • оголошення про дату, час, місце і спосіб проведення жеребкування;
 • інформація про кількість вільних місць і прізвища дітей, які претендують на вільні місця;
 • наказ керівника закладу освіти про утворення конкурсної комісії у складі 3 осіб для проведення жеребкування (абзац 2, пункт 2 та пункт 4 глави 1, розділу 2 Порядку).

Якщо місць для всіх охочих немає

Щоб усі діти, які мають право на першочергове зарахування, були зараховані, директор школи може:

 • з погодженням із засновником відкрити додатковий клас чи класи, в тому числі інклюзивні чи спеціальні;
 • внести необхідні зміни до організації освітнього процесу;
 • вивільнити приміщення, що використовуються не за призначенням (зокрема через припинення орендних відносин).

Або директор ініціює ці зміни перед органом, у сфері управління якого перебуває заклад освіти.

Якщо кількість дітей, які мають право на першочергове зарахування, однаково перевищує спроможність закладу освіти, управління освіти,невідкладно має запропонувати батькам цих дітей перелік закладів освіти, максимально доступних і наближених до місця проживання, а також сприяти зарахуванню до тих закладів, які обрали батьки (пункт 5, глава 1, розділ 2 Порядку).

Слава Україні!

Героям слава!

Переможемо!

Фото: автор – unguryanu, Depositphotos


Обговорення