23 Вересня 2020
43 640
0
Міністерство освіти і науки дало роз’яснення щодо навчання в умовах карантину. Нижче публікуємо частини, які стосуються шкіл.
Відповідно до закону “Про освіту”, заклади освіти наділені автономією. Вона полягає в їхніх самостійності, незалежності та відповідальності в ухваленні рішень щодо академічних (освітніх), організаційних, фінансових, кадрових та інших питань діяльності, що провадиться в порядку та межах, визначених законом.
Згідно із статтею 10 закону “Про повну загальну середню освіту”, форми організації освітнього процесу визначає педагогічна рада закладу освіти в межах часу, що передбачає освітня програма, відповідно до обсягу навчального навантаження, встановленого відповідним навчальним планом, та з урахуванням особливостей регіону тощо.
Частина четверта статті 38 закону встановлює, що організація освітнього процесу та діяльності закладу загальної середньої освіти належать до повноважень його керівника.
Порядок здобуття загальної середньої освіти за інституційною формою (очна (денна, вечірня), заочна, дистанційна та мережева) в закладах загальної середньої освіти регламентовано Положенням про інституційну форму здобуття загальної середньої освіти, затвердженим наказом МОН від 23.04.2019 № 536 (далі – Положення).
Положення визначає, що організація здобуття освіти за інституційною формою здійснюється відповідно до освітньої програми закладу освіти.
Дистанційне навчання може бути реалізовано через дистанційну форму як окрему форму здобуття освіти або технології дистанційного навчання для забезпечення навчання за різними формами, їх поєднання.
Навчальний час у разі організації здобуття освіти за дистанційною формою встановлює заклад освіти:
Порядок організації освітнього процесу за дистанційною формою здобуття освіти визначається Положенням про дистанційне навчання, затвердженим наказом МОН від 25.04.2013 № 466 (зі змінами).
Згідно із статтею 38 Закону України “Про повну загальну середню освіту” (далі – закон), керівник закладу загальної середньої освіти зобов’язаний організовувати діяльність закладу загальної середньої освіти та має право визначати режим роботи закладу освіти.
Стаття 10 закону встановлює, що структуру і тривалість навчального року, навчального тижня, навчального дня, занять, відпочинку між ними, форми організації освітнього процесу визначає педагогічна рада закладу освіти.
Безперервна навчальна діяльність учнів закладів загальної середньої освіти не може перевищувати 35 хвилин (для першого року навчання), 40 хвилин (для 2–4-го років навчання), 45 хвилин (для 5–12-го років навчання), крім випадків, визначених законодавством.
Відповідно до вимог Державних санітарних правил і норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу (ДСанПіН 5.5.2.008-01), зміна тривалості уроків допускається за погодженням із відповідним органом управління освітою та установою державної санітарно-епідеміологічної служби.
Можливість запровадити власну шкалу оцінювання результатів навчання учнів визначає Закон України “Про повну загальну середню освіту” (далі – закон).
Згідно із частиною четвертою статті 17 закону, за вибором закладу освіти оцінювання результатів навчання учнів можна здійснювати за власною шкалою оцінювання.
У разі запровадження власної шкали оцінювання результатів навчання учнів заклад освіти має визначити правила переведення до системи оцінювання, визначеної законодавством (тобто, до 12-бальної шкали, – ред.).
Дистанційне навчання може бути реалізовано через дистанційну форму як окрему форму здобуття освіти або технології дистанційного навчання для забезпечення навчання за різними формами здобуття освіти, їх поєднання.
Навчальний час у разі організації здобуття освіти за дистанційною формою встановлює заклад освіти:
Порядок організації освітнього процесу за дистанційною формою здобуття освіти визначається Положенням про дистанційне навчання, затвердженим наказом МОН від 25.04.2013 № 466 (далі – положення).
Згідно з пунктом 2.10 положення рішення щодо використання технологій дистанційного навчання в освітньому процесі закладів загальної середньої освіти приймає педагогічна рада закладу освіти.
Стаття 10 Закону України “Про повну загальну середню освіту” встановлює, що безперервна навчальна діяльність учнів закладів загальної середньої освіти не може перевищувати 35 хвилин (для першого року навчання), 40 хвилин (для 2–4-го років навчання), 45 хвилин (для 5–12-го років навчання), крім випадків, визначених законодавством.
Організація освітнього процесу та діяльності закладу загальної середньої освіти належать до повноважень його керівника.
У разі використання комп’ютерної техніки на уроках безперервна тривалість занять безпосередньо з відеодисплейним терміналом (мається на увазі екран комп’ютера, – ред.) і проведення профілактичних заходів повинні відповідати санітарним вимогам.
Доповнення сайту НУШ:
Зокрема, у санітарних вимогах зазначено, що безперервна робота з екраном комп’ютера повинна бути не більше:
– для учнів 1-х класів – 10 хв.;
– для учнів 2-4-х класів – 15 хв.;
– для учнів 5-7-х класів – 20 хв.;
– для учнів 8-9-х класів – 25 хв.;
– для учнів 10-12-х класів – до 30 хв.
Чинне Положення про дистанційне навчання, затверджене наказом МОН від 25.04.2013 №466, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 30.04.2013 за № 703/23235 (зі змінами), передбачає можливість використання технологій дистанційного навчання для забезпечення навчання за різними формами (пункт 2.1, розділ ІІ).
Зокрема, технології дистанційного навчання заклад загальної середньої освіти може використовувати під час проведення занять через інтернет під час карантину (пункт 4.2, розділ IV).
Саме за поєднанням очної форми й технологій дистанційного навчання в педагогічних теорії та практиці закріпився термін “змішане навчання” (“комбіноване навчання”, “blended learning”). Таке навчання є однією з багатьох освітніх технологій і не потребує регламентації в нормативних актах.
Отже, можливе використання технологій дистанційного навчання за будь-якої форми здобуття освіти – очної (денної, вечірньої), заочної, екстернатної тощо. Законодавство вже перебачає можливість поєднувати очну, зокрема денну, форму з технологіями дистанційного навчання й реалізовувати змішане навчання.
Водночас, МОН розробило проєкт Положення про дистанційну форму здобуття загальної середньої освіти (у співпраці з експертами у сфері використання цифрових технологій в освіті). Проєкт пройшов громадське обговорення, за результатами якого був доопрацьований. Зараз проєкт перебуває на державній реєстрації у Міністерстві юстиції України.
Проєкт передбачає вдосконалення механізму організації дистанційного навчання, у тому числі з урахуванням проблемних питань, які виникали під час карантину в 2019/2020 навчальному році.
Відповідно до пункту 14 постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 641 “Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” (зі змінами), на території регіону (адміністративно-територіальної одиниці), на якій установлено “помаранчевий” рівень епідемічної небезпеки, заборонено відвідувати заклади освіти групами кількістю більш як 20 осіб, крім закладів дошкільної, загальної середньої, позашкільної та спеціалізованої мистецької освіти.
Порядок поділу класів на групи під час вивчення окремих предметів у загальноосвітніх навчальних закладах (із змінами) затверджено наказом Міністерства освіти і науки України від 20.02.2002 № 128.
Цей порядок визначає, що класи діляться на групи лише для вивчення окремих навчальних предметів.
Запровадження поділу класів на групи для вивчення всіх предметів потребує значних коштів державного бюджету.
За підрахунками, якщо в класі в середньому не більше 15 учнів під час заняття (один учень на 1 парту), додаткова потреба освітньої субвенції на 2020 рік (жовтень-грудень) склала 8 057 191,8 тис. грн.
Механізм утворення груп подовженого дня в державних і комунальних закладах загальної середньої освіти та основні засади їх функціонування визначає Порядок створення груп подовженого дня у державних і комунальних закладах загальної середньої освіти, затверджений наказом Міністерства освіти і науки України від 25.06.2018 № 677, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 24.07.2018 за № 865/32317 (далі – порядок).
Відповідно до Нормативів наповнюваності груп дошкільних навчальних закладів (ясел-садків) компенсуючого типу, класів спеціальних загальноосвітніх шкіл (шкіл-інтернатів), груп подовженого дня і виховних груп загальноосвітніх навчальних закладів усіх типів та Порядку поділу класів на групи при вивченні окремих предметів у загальноосвітніх навчальних закладах, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 20.02.2002 № 128, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 06.03.2002 за № 229/6517, наповнюваність груп подовженого дня не повинна перевищувати 30 учнів.
Водночас, абзац другий пункту 6 порядку встановлює, що рішення про встановлення меншої чисельності учнів групи подовженого дня ухвалює керівник закладу загальної середньої освіти за погодженням із засновником закладу загальної середньої освіти.
За клопотанням Міністерства освіти і науки України Міністерство фінансів України передбачило в проєкті Державного бюджету України на 2021 рік видатки за новою бюджетною програмою 2211280 “Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на заходи, спрямовані на боротьбу з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками під час навчального процесу у закладах загальної середньої освіти” у розмірі 1,0 млрд грн (раніше в МОН заявляли, що на цю бюджетну програму потрібно 13 млрд грн, – ред.).
Кошти субвенції наступного року спрямують відповідно до затвердженого Кабінетом Міністрів України Порядку їх використання, зокрема для належної організації освітнього процесу під час карантину для облаштування робочого місця вчителя із застосуванням дистанційного та змішаного навчання.
Також для забезпечення соціального дистанціювання під час освітнього процесу, на основі симулятора Формули розподілу освітньої субвенції розраховано додаткові потреби освітньої субвенції за умови, що в класі в середньому не більше 15 учнів під час навчального заняття (один учень на 1 парту, 15 парт у середньому в кожному навчальному кабінеті).
Додаткова потреба освітньої субвенції на 2020 рік (жовтень-грудень) склала 8 057 191,8 тис. грн, а на 2021 рік – 33 055 427,0 тис. грн.
Міністерством освіти і науки України спільно з Міністерством фінансів України проводиться робота щодо пошуку додаткового фінансового ресурсу для здійснення фінансування на зазначені цілі.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)”, на період карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19): забороняється проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Титульне фото: автор – benzoix, Depositphotos
Міністерство освіти і науки
Обговорення