30 Серпня 2024
16 719
0
Напередодні нового навчального року актуалізувалося питання медоглядів – батьки хочуть знати, яких лікарів пройти та які довідки принести, а вчителі цікавляться, чи змінилося щось у процедурі проходження медоглядів, та чи можна, наприклад, пройти його у приватній клініці, яку обрав сам.
З огляду на це, ми зібрали ваші питання про медогляд і відповідаємо на них у новому розʼясненні. З цього матеріалу ви дізнаєтеся:
1. Коли вчителі мають проходити обов’язковий медогляд і яких саме лікарів? Хто оплачує цей медогляд?
Відповідно до Кодексу законів про працю України, працівник зобов’язаний “проходити у встановленому порядку попередні та періодичні медичні огляди” (абзац 4 статті 159 Кодексу законів про працю України).
Усі нормативні акти передбачають проведення обов’язкового медогляду для працівників окремих професій виключно коштом роботодавця: “Обов’язкові попередні (до прийняття на роботу) та періодичні профілактичні медичні огляди працівників окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб, проводяться за рахунок роботодавців у порядку, встановленому законодавством” (абзац 1 статті 21 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб”).
Перелік необхідних обстежень та їх періодичність співробітники закладів освіти можуть знайти у додатку (“Перелік необхідних обстежень лікарів-спеціалістів, видів клінічних, лабораторних та інших досліджень, що необхідні для проведення обов’язкових медичних оглядів, та періодичність їхнього проведення”) до Наказу МОЗ України № 280 від 23.07.2002 року.
Також, відповідно до Наказу МОЗ України, працівники закладів освіти належать до категорії осіб, які мають проходити психіатричний огляд (пункт 18.3 “Переліку категорій осіб, які для виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби) з особливими вимогами до стану психічного здоров’я підлягають періодичному психіатричному огляду“). Такий огляд педагоги (як і всі працівники закладу освіти) мають пройти перед зарахуванням на роботу та в подальшому раз на 5 років: “З метою встановлення придатності особи до виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби) з особливими вимогами до стану її психічного здоров’я вона підлягає обов’язковому попередньому (перед початком діяльності) та періодичним (у процесі діяльності) психіатричним оглядам, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин, або позачерговим (у процесі діяльності) у випадку виникнення психічного розладу в проміжок часу між оглядами” (абзац 2 статті 9 Закону України “Про психіатричну допомогу”).
Отже, працівники закладів освіти мають пройти медогляд при прийнятті на роботу та під час трудової діяльності періодично – раз на рік коштом роботодавця.
2. Медична сестра вимагає, щоб я принесла медичну книжку з печаткою тієї лікарні, в яку вона мене направила. Але я планую пройти медогляд у приватній клініці. Чи може вона не прийняти довідку про стан здоров’я з іншої клініки? Чи можу я обирати, де пройти медогляд?
Роботодавець зобов’язаний оплатити проведення медогляду, а працівник зобов’язаний пройти медогляд. Втім, законодавство не зобов’язує працівників проходити медогляд в установах, визначених роботодавцем. Тобто працівник може пройти медогляд за власні кошти у тому закладі охорони здоров’я, який обере сам, і який відповідає вимогам МОЗ до закладів, що мають право проводити медичні огляди. Таких вимог дві.
Перша – заклад повинен мати відповідну ліцензію: “Медичні огляди проводяться закладами охорони здоров’я, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики” (пункт 5 Правил проведення обов’язкових профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництв і організацій, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб).
Друга – попередні накази МОЗ України (які досі чинні), також містять вимогу щодо акредитації медичного закладу: “Попередній (періодичні) медичний огляд працівників проводиться закладами охорони здоров’я, що віднесені до другої, першої, вищої акредитаційної категорії за результатами державної акредитації …, а також спеціалізованими закладами охорони здоров’я, які мають право встановлювати остаточний діагноз щодо професійних захворювань, перелік яких затверджено наказом МОЗ України від 25.03.2003 № 133 …, вищими медичними навчальними закладами III - IV рівнів акредитації, які мають кафедри та курси професійних захворювань та проводять лабораторні, функціональні та інші дослідження і надають медико-санітарну допомогу за спеціальностями, що передбачені додатками 4 та 5 до пункту 2.6 цього Порядку” (пункт 2.1. Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій).
Так, працівник може пройти медичний огляд або за кошти роботодавця в медичній установі, яку вкаже роботодавець, або ж за власні кошти у тому закладі охорони здоров’я, який відповідає вимогам МОЗ.
3. Чи треба проходити медогляд повторно на вимогу адміністрації в серпні в недержавній установі, тому що перераховані бюджетні кошти, якщо вже пройшла медогляд у червні за власний рахунок?
Законодавство вимагає проходити медичні огляди один раз на рік, тож підстав вимагати повторно проходити медогляд немає.
4. Які терміни проходження медоглядів для учнівства (тих, які йдуть в 1 класи та всіх інших)? Яких лікарів треба пройти?
Для зарахування дитини до закладу освіти медичну довідку треба надати до закладу освіти в пакеті документів дитини: “Для зарахування дитини до закладу освіти одним із її батьків чи повнолітньою особою, яка має намір здобувати освіту, до закладу освіти подається заява, у якій зазначаються відомості про серію, номер (за наявності) та дату видачі:
[…]
медичної довідки за формою первинної облікової документації № 086-1/о “Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов’язкового медичного профілактичного огляду”, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров’я України від 16 серпня 2010 року N 682 [втратив чинність], зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10 вересня 2010 року за № 794/18089 (подається лише при зарахуванні на очну (денну, вечірню) форми(у) або при поєднанні цієї форми з іншими формами здобуття повної загальної середньої освіти)…” (пункт 4 розділу І Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти).
Зазначимо, що Наказ МОЗ України від 16.08.2010 року № 682 втратив чинність, згідно з наказом МОЗ України від 16.05.2024 року № 849. Форма довідки №086-1/о скасована, але відповідні зміни у Порядок зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти, затвердженого Наказом МОН України від 16.04.2018 року № 367, поки що не внесені.
Натомість, згідно з Порядком проведення медичного огляду дітей та інших осіб для зарахування їх до закладу освіти, дитячого закладу оздоровлення та відпочинку (абзац 2 пункт 9): “За результатами медичного огляду особі (її батькам чи іншим законним представникам) видаються документи для подання до закладу освіти у порядку, визначеному законодавством, а саме витяг з медичної картки амбулаторного хворого за формою № 086/о “Медична довідка (витяг з медичної картки амбулаторного хворого)”, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров’я України від 14 лютого 2012 року № 110″.
Важливо, щоб медичний огляд був проведений не раніше як за рік до подання такої довідки до закладу освіти, адже: “Результати проведеного медичного огляду для зарахування дитини до закладу освіти є чинними впродовж року з дати його проходження” (пункт 10 Порядку проведення медичного огляду дітей та інших осіб для зарахування їх до закладу освіти, дитячого закладу оздоровлення та відпочинку).
Перелік необхідних обстежень, які дитина має пройти до зарахування до школи (до 1 класу), визначений в окремому документі.
Необхідно відвідати таких спеціалістів: “Лікарі: лікар ПМД, стоматолог; перелік досліджень: вимір зросту та маси тіла, дослідження гостроти зору, слуху, оцінка досягнення ключових показників розвитку, оцінка постави, оцінка склепіння стопи, загальний аналіз крові, аналіз крові на цукор, загальний аналіз сечі, аналіз калу на яйця глистів” (перелік обстежень лікарями, перелік видів клінічних, лабораторних та інших досліджень, необхідних для проведення медичного огляду особи для зарахування її до закладу освіти визначений у Додатку до Порядку проведення медичного огляду дітей та інших осіб для зарахування їх до закладу освіти, дитячого закладу оздоровлення та відпочинку (пункт 5)).
Інші обстеження чи дослідження можуть бути проведені за необхідності: “за направленням лікаря ПМД або лікаря-спеціаліста, який надає вторинну (спеціалізовану) медичну допомогу, у разі необхідності за показаннями або за вимогою закладу освіти” (абзац 2 пункту 5 Порядку проведення медичного огляду дітей та інших осіб для зарахування їх до закладу освіти, дитячого закладу оздоровлення та відпочинку).
Усі наступні роки навчання дитина також має щороку проходити профілактичні медичні огляди: “Обов’язкові медичні профілактичні огляди проводяться щороку медичними працівниками у закладах охорони здоров’я за місцем медичного обслуговування учня у присутності його батьків або інших законних представників” (пункт 5 Порядку здійснення медичного обслуговування учнів закладів загальної середньої освіти).
У разі наступних зарахувань до закладів освіти (у тому числі переведення, зміна закладу освіти тощо) “проводиться лише обстеження особи лікарем ПМД. Інші обстеження лікарями-спеціалістами, а також додаткові клінічні, лабораторні та інші дослідження призначаються за показаннями у разі необхідності або за вимогою закладу освіти та проводяться за направленням лікаря ПМД” (пункт 7 Порядку проведення медичного огляду дітей та інших осіб для зарахування їх до закладу освіти, дитячого закладу оздоровлення та відпочинку).
Чітких термінів подання медичної довідки для учнів 2–11-х класів законодавство не визначає. Оскільки медогляди проводяться раз на рік, а медична довідка для зарахування є чинною впродовж року, логічно буде визначити, що нова медична довідка має бути надана закладу освіти до закінчення дії попередньої довідки (впродовж року з часу останнього медогляду).
5. Чи можуть батьки відмовитися від проходження медогляду для своєї дитини? Якщо так, то які наслідки це може мати?
У випадку, якщо батьки відмовляються від проходження медогляду дитиною, вона може бути відсторонена від відвідування закладу освіти: “Особи, які відмовляються або ухиляються від проходження обов’язкових профілактичних медичних оглядів, відсторонюються від роботи, а неповнолітні, учні та студенти – від відвідування відповідних закладів” (частина 7 статті 21 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб”).
Ця стаття закону не нова. Раніше її застосування до учнів та учениць шкіл було проблематичним, оскільки недопуск до школи позбавляв дитину права на освіту. Нині узаконені інші форми здобуття освіти, які не потребують фізичної присутності дитини в колективі (наприклад, дистанційна, сімейна тощо). Тож із відстороненням дитина не позбавляється права на освіту, оскільки може здобувати її за іншими формами (докладніше про це читайте тут).
Також оновлена форма медичної довідки (086/о) нині містить інформацію не лише про огляд лікарів, а й про вакцинацію дитини (пункт 3 Наказу МОЗ України від 25.07.2023 року № 1351 “Про організацію медичних оглядів дітей та інших осіб для зарахування їх до закладів освіти, дитячих закладів оздоровлення та відпочинку”).
Відсутність вакцинації також є підставою для заборони відвідування закладу освіти: “Дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється” (частина 2 статті 15 закону “Про захист населення від інфекційних захворювань”).
Роман Бондаренко, юрист ГО “БАТЬКИ SOS”, спеціально для “Нової української школи”
Титульне зображення: автор – Rawpixel.com, shutterstock.com
Довідково:
Цей матеріал був представлений ГО “Смарт освіта” в рамках Програми сприяння громадській активності “Долучайся!”, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст матеріалу є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не обов’язково відображає погляди USAID або уряду США.
Обговорення