Напишіть нам

Всі проєкти

Всі теми

Як дітям з інвалідністю або ООП і їхнім батькам отримати різні послуги

Батьки, які виховують дитину з інвалідністю або особливими освітніми потребами, стикаються з перешкодами на кожному кроці. Складність із прийняттям ситуації, брак інфраструктури, нетолерантне суспільство, недостатня інформованість про послуги – усе це ускладнює їхнє становище.

Аби вони мали краще розуміння своїх можливостей і прав, аби на їхньому шляху було більше ясності та менше перешкод, ГО “Соціальна синергія” склали “Путівник компетентних батьків“.

“Нова українська школа” публікує найголовніше:

  • які бувають послуги для дітей з інвалідністю або особливими освітніми потребами (ООП)?
  • як їх отримати?
  • що робити, якщо послуг немає або в них відмовляють?

РОЗБЕРІМОСЯ З ТЕРМІНОЛОГІЄЮ

– Хто вважається особою з інвалідністю?

До осіб з інвалідністю належать особи зі стійкими фізичними, психічними, інтелектуальними або сенсорними порушеннями, які під час взаємодії з різними бар’єрами можуть заважати їхній повній та ефективній участі в житті суспільства нарівні з іншими (Конвенція ООН про права осіб з інвалідністю).

Інвалідність встановлюється дітям до 18 років у разі наявності стійкого розладу функцій організму, зумовленого захворюваннями, травмою (її наслідками) або вродженими порушеннями, що призводять до:

  • обмеження життєдіяльності дитини;
  • неможливості відновлення соціальної адаптації;
  • неефективності реабілітаційних заходів;
  • несприятливого прогнозу відновлення працездатності з урахуванням реальних соціально- економічних обставин за місцем проживання дитини з інвалідністю.

Перелік захворювань та патологічних станів, що дають право на встановлення дітям інвалідності відразу до досягнення ними 18 років визначає Міністерство охорони здоров’я України1.

Хто належать до осіб з особливими освітніми потребами?

Особа з особливими освітніми потребами – особа, яка потребує додаткової постійної чи тимчасової підтримки в освітньому процесі з метою забезпечення її права на освіту. Наявність особливих освітніх потреб визначає Інклюзивно-ресурсний центр після проведення комплексної оцінки розвитку дитини.особі проводиться реабілітація.

Хто вважається особою з обмеженням повсякденного функціонування?

Особа з обмеженнями повсякденного функціонування – особа, яка внаслідок стану здоров’я або старіння втратила або може втратити здатність до участі в заняттєвій активності в спосіб і межах, звичайних для неї. Після реабілітаційного обстеження такій особі проводиться реабілітація.

ПОСЛУГИ ДЛЯ ДІТЕЙ

– Які послуги в якому віці може отримати дитина?

– Що таке соціальні послуги в громаді для дітей з інвалідністю або ООП:

У кожній територіальній громаді, якщо там живуть діти з інвалідністю, органи місцевого самоврядування мають розвинути базові та інші соціальні послуги, які умовно можна поділити на такі групи:

  • профілактичні: консультування, інформування, соціальна профілактика;
  • для дітей з інвалідністю: супровід під час інклюзивного навчання, денний догляд, персональний асистент, транспортні послуги, соціально-трудова адаптація;
  • для батьків, які виховують дітей з інвалідністю й переувають у складних життєвих обставинах: соціальний супровід, соціальна адаптація, натуральна допомога, представництво інтересів, тимчасовий відпочинок для батьків або осіб, які їх замінюють, що здійснюють догляд за дітьми з інвалідністю.

Важливо! Ці послуги мають надаватися в громаді максимально наближено до проживання дитини, яка їх потребує.

– Які є соціальні послуги?

  • Денний догляд для дітей з інвалідністю

Для кого: для дітей з 3-х до 18 років із важкими комплексними порушеннями, які не відвідують навчальні заклади й потребують постійного догляду.

Протягом дня в Центрі (відділенні) денного догляду діти набувають навичок самообслуговування, отримують соціально-реабілітаційні послуги та психологічну підтримку, мають організоване дозвілля й терапію відповідно до індивідуальних потреб.

Важливо! Хоча ця послуга – для дітей, вона також дає можливості й батькам: працювати, реалізовуватись, приділяти час собі, партнеру, іншим дітям.

  • Соціально-трудова адаптація для молоді

Навчання, формування та розвиток соціальних, комунікативних, фізичних, когнітивних, трудових навичок, умінь, у тому числі самообслуговування, соціальної компетенції; організація денної зайнятості, консультування, визначення готовності до працевлаштування.

  • Тимчасовий відпочинок для батьків, що здійснюють догляд за дітьми з інвалідністю

Нова в Україні послуга, яка передбачає можливість батькам залишити дитину на кілька днів у спеціалізованому центрі чи вдома зі спеціалістами та вирішити свої нагальні питання або просто відпочити.

  • Підтримане проживання

Іноді люди плутають послугу підтриманого проживання із проживанням в інтернаті. Коли дитині з інвалідністю в інституційній системі виповнюється 18 років – її переводять у геронтологічний або психоневрологічний інтернат.

Підтримане проживання – альтернативний сценарій дорослішання дітей з інвалідністю. Це – спеціальний будинок чи квартира, де дорослі з інвалідністю живуть під опікою асистентів. Асистенти допомагають з організацією розпорядку дня, веденням домашнього господарства, за необхідності навчають і підтримують навички самообслуговування.

Крім того – представляють їхні інтереси під час взаємодії з різними фахівцями та службами. Також вони можуть супроводжувати людину з інвалідністю на навчання чи роботу, у справах. Це дає людям з інвалідністю можливість соціалізуватись, приносити користь суспільству, відчувати себе активними й потрібними. До того ж це велике полегшення для батьків, які, усвідомлюючи кінцевість свого життя, хочуть бути впевненими, що їхня дитина не залишиться сама.

Які є освітні послуги і як їх отримати?

1. Інклюзивна дошкільна освіта

Діти з ООП мають право здобувати дошкільну освіту як і всі діти, відповідно до їхніх потреб та можливостей. За організацію навчання дітей з ООП у дитячих садках відповідає місцевий підрозділ із питань освіти органу місцевого самоврядування.

Діти з ООП, пов’язаними з порушеннями інтелектуального розвитку та / або сенсорними й фізичними порушеннями, мають право на першочергове зарахування до дитячого садка.

Батьки мають звернутися в ІРЦ і отримати висновок щодо комплексної оцінки розвитку дитини. Разом із заявою цей документ подається до закладу.

2. Інклюзивна середня освіта й супровід дитини під час інклюзивного навчання

Вона, на відміну від дошкільної, є обов’язковою. Як і у випадку з дитсадочком, батьки мають звернутися в ІРЦ і отримати рекомендації щодо форми навчання. Разом із заявою висновок ІРЦ подається до школи.

Керівник закладу освіти на підставі заяви одного з батьків (інших законних представників) учня та висновку ІРЦ утворює інклюзивний клас та організовує інклюзивне навчання з урахуванням рівня підтримки, рекомендованого у висновку.

За наявності в закладі освіти кількох паралельних класів учні розподіляються пропорційно між такими класами з урахуванням рівнів підтримки, а саме:

  • не більше 1 учня, який потребує четвертого чи п’ятого рівня підтримки;
  • не більше 2 учнів, які потребують третього рівня підтримки;
  • не більше 3 учнів, які потребують другого рівня підтримки.

3. Спеціальна освіта

Освітня послуга для дітей із комплексними порушеннями розвитку. Найкраще, коли надається в спеціальних групах чи класах при дитячих садках чи загальноосвітніх школах, але можливий варіант – у спеціальних закладах за умови проживання вдома.

Важливо! Варто пам’ятати, що інклюзивна освіта – це найкращий варіант для кожної дитини, а спеціальна освіта має надаватися як виняток.

ЯК ОТРИМАТИ СОЦІАЛЬНІ ПОСЛУГИ

– Який агальний алгоритм оформлення допомог і послуг

Для оформлення державної допомоги, отримання послуг, засобів реабілітації або виплати компенсації батьки дітей з інвалідністю можуть звернутися до органу місцевого самоврядування як особисто, поштою так і онлайн із відповідним пакетом документів:

  • до місцевих структурних підрозділів із питань соціального захисту населення, районних у Києві та Севастополі держадміністрацій;
  • до виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах рад;
  • до центрів надання адміністративних послуг;
  • через електронний кабінет особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю;
  • через Єдиний державний вебпортал електронних послуг;
  • через електронний кабінет особи в Дія https://diia.gov.ua/.

Найбільше інформації про можливу соціальну підтримку може надати фахівець із соціальної роботи або соціальний працівник місцевого Центру надання соціальних послуг або Центру соціальних служб, спеціалісти місцевого відділу соціального захисту органу місцевого самоврядування або працівник служби в справах дітей. Варто звернутися насамперед до них.

Під час звернення опишіть ситуацію вашої сім’ї та вашої дитини, обговоріть, якої саме підтримки та послуг ви потребуєте, водночас будьте наполегливі у висловленні ваших потреб.

Складіть відповідну письмову заяву / звернення про надання соціальних та / або реабілітаційних послуг. Не задовольняйтеся відповіддю, що сім’ї допомогти неможливо.

Навіть якщо на сьогоднішні необхідних можливостей або різновидів послуг немає, їх можна створити та розвинути спільно з органом місцевого самоврядування.

Місцевий відділ соціального захисту населення відповідає за розвиток соціальних та реабілітаційних послуг для дітей з інвалідністю, організацію соціального супроводу осіб та сімей у складних життєвих обставинах. А місцевий відділ освіти територіальної громади забезпечує створення й розвиток інклюзивної освіти для дітей з особливим освітніми потребами як дошкільного так і шкільного віку за місцем проживання сім’ї.

Як отримати соціальну послугу?

Крок 1. Зверніться до фахівця із соціальної роботи в Центр надання соціальних послуг (може ще називатися Центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді), який має оцінити потреби сім’ї.

Крок 2. Зверніться із заявою до місцевого відділу соціального захисту з проханням надати послугу, додайте до звернення результати оцінювання потреб, де вказано, що ваші син або донька потребують її.

Важливо! Радимо робити всі звернення письмово.

Крок 3. Чекайте відповіді.

З якими труднощами ви можете зіткнутися на цьому шляху?

Через те, що соціальні послуги для дітей з інвалідністю вимагають висококваліфікованих працівників і багато ресурсів, зокрема фінансових, часто їх не надають у громаді.

Що робити в такому разі?

Радимо зібрати команду з однодумців, 6–8 батьків дітей з інвалідністю, тоді добитись надання послуги трохи легше.

ЯК ОТРИМАТИ ОСВІТНІ ПОСЛУГИ

Дошкільна освіта

– Що робити, якщо у вибраному дитсадку немає інклюзивної групи?

На основі заяви батьків і висновку ІРЦ керівництво садочку звертається в управління освіти з клопотанням про відкриття інклюзивної групи. В одній інклюзивній групі має бути:

  • не більше 1 дитини, яка потребує четвертого чи п’ятого рівня підтримки;
  • не більше 2 дітей, які потребують третього рівня підтримки;
  • не більше 3 дітей, які потребують другого рівня підтримки.

А якщо група вже заповнена?

Тоді дитсадок повинен прийняти дитину з ООП в іншу групу, яка підходить за віком, і зробити її інклюзивною.

Що робити, якщо в дитсадочку немає потрібних фахівців?

Завдання керівника – їх знайти, відмовитися прийняти дитину з цієї причини не можуть. За необхідності, дитсадок забезпечує доступ до освітнього процесу асистента дитини (за рекомендаціями ІРЦ і згодою батьків).

– На що має забезпечити кошти засновник садка?

Під час утворення інклюзивної групи засновник закладу має забезпечити кошти на:

  • безперешкодний доступ до будівель та приміщень дитсадка для осіб із порушеннями опорно-рухового апарату, зокрема тих, які пересуваються на кріслах колісних, та інших маломобільних груп населення;
  • створення відповідної матеріально-технічної та навчально-методичної бази;
  • відповідний штат працівників, зокрема асистента вихователя;
  • облаштування ресурсної кімнати для психологопедагогічних та корекційно-розвиткових занять.

Шкільна освіта

– Що робити, якщо в школі відмовляють у створенні інклюзивного класу або зарахування дитини?

Письмово зверніться в управління освіти, обов’язково отримайте реєстраційний номер вашого листа й чекайте на офіційну відповідь. У разі позитивного рішення, управління освіти дасть направлення в школу. Якщо відповідь від управління освіти вас не влаштовує – звертайтесь у вищу інстанцію, в обласний департамент освіти.

Що роботи, якщо в школі не можуть знайти асистента вчителя?

Керівництво школи може підібрати асистента в штаті школи за сумісництвом.

А як щодо соціальної послуги супроводу дитини під час інклюзивного навчання?

Висновок про необхідність супроводу асистента дитини має надати ІРЦ. Це базова соціальна послуга, і забезпечити її надання зобов’язані орган місцевого самоврядування територіальної громади за місцем розташування освітнього закладу дитини.

Асистента дитини часто плутають з асистентом учителя. Асистент учителя – педагогічний працівник, він допомагає вчителю під час навчального процесу, і не лише з дітьми з ООП. Асистент дитини (не зобов’язаний мати педагогічну освіту) – допомагає дитині не лише під час уроків, але й із пересуванням, харчуванням, гігієнічними процедурами тощо. До освітнього процесу допускається рішенням керівникам закладу за умови проходження навчання та на підставі договору між закладом освіти та асистентом за погодженням батьків.

Дитина з інвалідністю за рахунок коштів місцевого бюджету може отримувати безоплатні обіди і для неї має бути організоване щоденне підвезення до освітнього закладу та у зворотному напрямку із супроводжувачем.

У кожному закладі освіти команда психолого-педагогічного супроводу на підставі висновку ІРЦ складає Індивідуальну програму розвитку, яку підписують усі члени команди, один із батьків (інший законний представник) дитини та затверджує керівник закладу освіти.

Дітям з ООП відповідно до рівня підтримки та індивідуальної програми розвитку надають психолого-педагогічні та корекційно-розвиткові послуги (допомогу) у вигляді занять.

ДОКУМЕНТИ

З яких законів і нормативних актів брати інформацію?

Оформлення державної соціальної допомоги: ст. 8 ЗУ “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю

Отримання соціальних послуг: ч. 25–28 Постанови Кабінету Міністрів України від 1 червня 2020 р. №587 “Порядок організації надання соціальних послуг”

Медична реабілітація: ст. 22–23 ЗУ “Про реабілітацію у сфері охорони здоров’я

Отримання компенсації за надання соц.послуг особам на непрофесійній основі: Постанова Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 №859 “Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі”

Соціальна реабілітація: п. 3 порядку до Постанови Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 р. № 80 “Про затвердження Порядку надання окремим категоріям осіб послуг із комплексної реабілітації (абілітації)”

Реабілітація для дітей з інвалідністю: Постанова п. 6 порядку до Постанови Кабінету Міністрів України від 27.03.2019 №309 “Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення реабілітації дітей з інвалідністю”

Забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації, виплата компенсації за їх придбання: Постанова Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2012 р. №321 “Про затвердження Порядку забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення і виплати грошової компенсації вартості за самостійно придбані технічні та інші засоби реабілітації, переліків таких засобів”

Дізнатися більше й безплатно отримати Путівник можна за посиланням.

Путівник створений у рамках “Просвітницької кампанія на підтримку деінституціалізації й попередження інституціалізації дітей з інвалідністю та/або з особливими освітніми потребами” за підтримки Міністерство соціальної політики України та Фонду Соціального захисту осіб з інвалідністю.

Дарія Байрак, спеціально для “Нової української школи”

Дизайнерка: Ольга Павленко

Титульне фото: автор – nd3000, Depositphotos

Обговорення

Розділ створено за підтримки Програмної ініціативи “Демократична практика” Міжнародного фонду “Відродження”. Позиція Міжнародного фонду “Відродження” може не збігатися з думкою автора.