18 Грудня 2024
3 069
0
Діти, батьки яких боронять нашу країну від російської агресії, діти ветеранів, або діти тих, хто поклав своє життя на захист України, мають право на пільги. Зокрема, до реалізації цих пільг залучені й заклади освіти – садочки, школи, заклади професійної, фахової передвищої та вищої освіти.
У цьому матеріалі ми докладніше розповімо про перелік цих пільг, а також про те, що робити батькам/законним представникам дитини, якщо в закладі освіти відмовляють у наданні пільги.
Насамперед йдеться про безоплатне харчування. Таку можливість мають діти загиблих (померлих) ветеранів війни, Захисників та Захисниць України: “Сім’ям загиблих (померлих) ветеранів війни (стаття 10) та сім’ям загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України (стаття 10-1) надаються такі пільги: … Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, у підпорядкуванні яких перебувають державні й комунальні заклади дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) чи фахової передвищої освіти, забезпечують безкоштовним харчуванням дітей, на яких поширюється чинність цього Закону” (абзац 8 пункту 23 статті 15 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”).
Це означає, що діти загиблих захисників мають отримувати безплатне харчування – від садочка до закладу професійно-технічної чи фахової передвищої освіти (училища, коледжу тощо) включно.
Звернімо увагу, що інший нормативний акт уточнює, що ця пільга фактично доступна лише у випадку, якщо дитина відвідує заклад очно, а інакше вартість такого безплатного обіду не компенсується. “Компенсація не здійснюється:
Важлива ремарка, що отримати послугу з харчування в закладі освіти можна лише у робочі дні. “Харчування у закладі освіти здійснюється тільки у робочі дні. У вихідні та святкові дні здійснюється харчування здобувачів освіти, що проживають у пансіоні закладу освіти (за заявою одного з батьків або інших законних представників)” (пункт 5 Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку).
Винятком є забезпечення дитячим харчуванням дітей від народження до 3-річного віку. Адже держава гарантує дитяче харчування пільговим категоріям незалежно від того, чи відвідують діти заклади дошкільної освіти. “Дітям грудного віку та дітям другого року життя, які входять до складу малозабезпечених сімей, дітям грудного віку та дітям раннього віку, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, або з числа внутрішньо переміщених осіб, дітям з числа осіб, визначених у статтях 10 та 10-1 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” за рахунок держави гарантується забезпечення дитячим харчуванням у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України” (частина 3 статті 33 Закону України “Про дошкільну освіту”).
[Нагадаємо, що 19 листопада 2024 року Президент України Володимир Зеленський під час представлення депутатам Плану стійкості повідомив, що харчування в закладах середньої освіти з 2025 року стане безплатним для всіх школярів і школярок – ред.].
Це означає, що діти військовослужбовців мають бути зараховані до шкіл та садочків у першочерговому порядку. “Дітям військовослужбовців за місцем проживання їх сімей у першочерговому порядку надаються місця у загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладах і дитячих оздоровчих таборах незалежно від форм власності” (частина 4 статті 13 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”).
Інша стаття цього ж закону розширює коло осіб, яким доступні пільги із зарахування до дитячих закладів. Зокрема, місцеві ради “надають позачергово дітям військовослужбовців та дітям військовослужбовців, які загинули чи померли або пропали безвісти під час проходження служби, а також дітям резервістів під час виконання ними обов’язків служби у військовому резерві місця у дитячих закладах за місцем проживання (перебування) дитини” (абзац 3 частини 5 статті 18 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”).
Втім, ці статті законодавства варто застосовувати, беручи до уваги численні інші нормативні акти, які були ухвалені у зв’язку зі змінами, що відбувалися в системі освіти. Наприклад, зарахування до садочка, початкової школи та гімназії має відбуватися з урахуванням пільг, вказаних у статтях закону вище (тобто позачергово).
А от зарахування до ліцеїв має відбуватися переважно на конкурсній основі й цей процес регулюють окремі нормативні акти, залежно від типу ліцею. Наукові, мистецькі, спортивні ліцеї не передбачають пільг для будь-яких категорій учнів. Право зарахування поза конкурсом для дітей захисників передбачили лише при вступі до військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв, ліцеїв із посиленою військово-фізичною підготовкою. Скористатися пільгою можна, втім, лише після успішного складання вступних випробувань. “Право на зарахування поза конкурсом, за умови успішного складання вступних випробувань, мають … діти учасників бойових дій, які загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки й оборони, відсічі й стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, у забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; діти осіб, які загинули або померли внаслідок поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних під час участі в Революції Гідності” (пункт 8 розділу 1 Порядку зарахування, відрахування та переведення осіб до військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв, ліцеїв із посиленою військово-фізичною підготовкою).
Право на першочергове зарахування до таких ліцеїв (знову ж таки, за умови успішного складання вступних випробувань) мають діти військовослужбовців та учасників бойових дій і інші пільгові категорії дітей (пункт 9 розділу 1 Порядку зарахування, відрахування та переведення осіб до військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв, ліцеїв із посиленою військово-фізичною підготовкою).
Щодо інших типів ліцеїв та профільних ліцеїв (переважно 10-12 класи), зарахування може відбуватися на загальних підставах: за результатами конкурсу, якщо претендентів більше, аніж місць, або ж без конкурсу, якщо претендентів менше.
Місцева влада може встановлювати власні пільги чи розширювати категорії громадян для отримання пільг. Тож обовʼязково варто переглянути сайти місцевих органів управління, або ж безпосередньо звернутися до органів управління освітою (управлінь, департаментів) територіальної громади, аби дізнатися докладніше про всі можливості.
Законодавство передбачає, що “забезпечення безоплатним гарячим харчуванням за рахунок бюджетних коштів здійснюється на підставі документів, що підтверджують таке право відповідно до законодавства” (абзац 12 пункту 4 Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку).
Тобто для того, щоб отримати пільгу чи то на харчування, чи при зарахуванні до закладу освіти, варто надати копії документів, які підтверджують право на отримання цієї пільги.
За законом рішення про пільги ухвалює керівник закладу освіти. Тож ці документи подаються разом із заявою (про зарахування, чи про отримання пільги на харчування) саме до керівника закладу освіти.
Заклад освіти не може відмовити у гарантованих державою пільгах. Але якщо таке сталося, батькам/законним представникам варто звернутися зі скаргою до органу управління, якому підпорядковується заклад – це може бути управління чи департамент освіти місцевої влади.
Якщо після скарги ситуація не змінилася, варто повідомити про порушення Міністерство освіти і науки України та подати скаргу до освітнього омбудсмена. Також можна зателефонувати на урядову “гарячу лінію”.
Роман Бондаренко, юрист ГО “БАТЬКИ SOS”, спеціально для “Нової української школи”
Титульне зображення: armyinform.com.ua
Обговорення