Напишіть нам

Всі проєкти

Всі теми

Зарплатня вчителів на самоізоляції та дистанційці – роз’яснення освітнього омбудсмена

Служба освітнього омбудсмена дала роз’яснення щодо порядку оплати праці педагогів, які перебувають на самоізоляції, та чи можуть вони працювати в цей час дистанційно.

Роз’яснення опублікували на fb-сторінці омбудсмена. Нижче подаємо їх повністю.

Незважаючи на заходи безпеки, у закладах освіти фіксуються численні випадки захворювань здобувачів освіти та педагогів на COVID-19. У разі виявлення коронавірусної хвороби в закладі освіти, для запобігання подальшому її розповсюдженню частина педагогічних працівників мають піти на самоізоляцію, яка передбачає уникнення особою будь-яких контактів з іншими людьми. Зазвичай в одному закладі освіти на самоізоляцію одночасно змушені йти кілька освітян, що спричиняє проблеми в організації безперервного освітнього процесу.

– Оплата самоізоляції педагога – 50% від середньої зарплатні

Для запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) до переліків страхових випадків на отримання допомоги через тимчасову непрацездатність додана самоізоляція, пункт 5-1 статті 22 закону “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування”.

Тобто, тим працівникам закладів освіти, які перебувають на самоізоляції, видається листок із тимчасової непрацездатності строком 14 днів.

Але частиною 2 статті 24 закону “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” встановлено, що розмір допомоги через тимчасову непрацездатність не залежить від страхового стажу й виплачується особам, які перебувають у закладах охорони здоров’я, на самоізоляції під медичним наглядом у зв’язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій, у розмірі 50% середньої заробітної плати (доходу).

– Одночасна оплата самоізоляції та дистанційної роботи – неможлива

Водночас, частина освітян, перебуваючи на самоізоляції, навчають учнів дистанційно, щоби забезпечити право кожного здобувача на освіту відповідно до статті 53 Конституції України. Крім того, є випадки, коли вчителі, переносячи хворобу в легкій формі, продовжують навчати учнів дистанційно, оскільки ця хвороба має довготривалий характер. Адже частина учнів, що контактували з хворими на COVID-19, також перебувають на самоізоляції й потребують дистанційного навчання.

Однак виникає інша проблема – частина керівників закладів освіти змушують учителів здійснювати навчання учнів у дистанційному форматі під час самоізоляції, коли вчитель має листок тимчасової непрацездатності і, відповідно, не повинен працювати. Водночас, щоби забезпечити право учнів на освіту, потрібно одночасно замінювати одразу декількох вчителів, які хворіють на COVID-19 та / або перебувають на самоізоляції.

Тобто, педагогічним працівникам, які виявили свідомість, пішли на самоізоляцію, не приховуючи контакту з хворим і оформивши листок із тимчасової непрацездатності, та продовжують здійснювати свої посадові обов’язки – навчання дітей для забезпечення права кожного на освіту, виплачується допомога через тимчасову непрацездатність у розмірі 50%. Фактично, така практика позбавляє педагогічних працівників половини заробітної плати.

Це порушує права вчителів на отримання винагороди за виконану ними роботу, відповідно до встановлених норм праці, часу та посадових обов’язків у повному обсязі. Адже здійснення одночасної оплати лікарняного листа через самоізоляцію та дистанційної роботи законодавством не передбачене.

– Дистанційна робота як форма організації праці під час самоізоляції

Дистанційна (надомна) робота – це така форма організації праці, коли робота виконується працівником за місцем його проживання чи в іншому місці за його вибором, у тому числі, за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій, але поза приміщенням роботодавця.

У статті 60 Кодексу законів про працю України зазначено, що на час загрози поширення епідемії, пандемії… умова про дистанційну (надомну) роботу та гнучкий режим робочого часу може встановлюватися у наказі (розпорядженні) власника або уповноваженого ним органу без обов’язкового укладення в письмовій формі трудового договору про дистанційну (надомну) роботу.

Тобто, якщо педагогічний працівник має змогу працювати під час самоізоляції, за погодженням із керівництвом закладу освіти, він може не оформлювати листок із тимчасової непрацездатності для самоізоляції. У цьому випадку оплата праці буде здійснюватися в повному обсязі.

Але, у разі прояву ознак хвороби, працівник повинен зв’язатися зі своїм лікарем та оформити листок непрацездатності, обов’язково повідомивши про це керівнику закладу освіти.

– Самоізоляція – це свідоме уникнення контактів

Поширення коронавірусу набуло в нашій країні катастрофічних масштабів. Одним із запобіжників розповсюдження інфекції є свідоме уникнення контактів людиною, яка близько контактувала з особами, що захворіли на COVID-19 або з підозрою на інфікування.

Строк самоізоляції повинен тривати не менше 14 днів із дати початку випадку хвороби, який став причиною самоізоляції. У випадку хвороби лікар визначає строк самоізоляції особи на підставі галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я хворого на COVID-19.

Саме тому я звертаюся до всіх учасників освітнього процесу з проханням і закликом до розсудливого, свідомого та поважливого ставлення до власного і здоров’я інших. Лише уважне дотримання правил із власної безпеки й безпеки оточення може допомогти нашій країні подолати епідемію коронавірусу й повернутися до якісного та безпечного освітнього процесу.

Читайте також “Ізолюватися не треба в школу. Як чинять школи, коли учень чи вчитель хворіє на ковід” та “Коронавірусний булінг. Як пояснити дітям, що хворіти – не соромно”

титульне фото: автор – undrey, Depositphotosі

Обговорення