Напишіть нам

Всі проєкти

Всі теми

10 книжок, які варто прочитати перед початком навчального року

Менше ніж за два тижні в усіх школах України пронесеться відлунням перший дзвоник нового навчального року. Для понад 400 тисяч дітлахів він буде першим у житті. Для них це наступний етап дорослішання, період відкриття нових знань та опанування корисних навичок.

Як тато можу з упевненістю сказати, що хвилювання батьків через це аж ніяк не поступається хвилюванню дітей. Більшість із нас уже призабули свій досвід, та й у школах із того часу порядки дещо змінилися на краще 🙂

Щоби зрозуміти, як підтримати дитину емоційно, як правильно обговорити з нею всі болючі питання, дати корисні настанови та комфортно разом пройти цей непростий період, раджу скористатися порадами фахівців.

Для цього пропоную добірку книжок, яку підготував разом із нашою командою. У них цікаво та дотепно розкрито тему першого свідомого кроку дитини у світ шкільного навчання, опанування нею новими знаннями та вміннями, а також ролі батьків та вчителів у цьому.

Ми ж знаємо, що книжки роблять нас не тільки більш обізнаними, але й успішнішими та щасливішими. Читайте самі та разом із дітьми цікаві книжки, робіть це інтерактивно, обговорюйте прочитане – і ви побачите, як вони одразу подорослішають, стануть більш самостійними та впевненими в собі.

Тож що це за книжки та чим вони можуть бути корисними для батьків і дітей?

1. “Школа навиворіт. Що робити, якщо…? Ситуації, які можуть трапитися з дитиною в школі”, Анна Гресь

Це книжка для дбайливих батьків. У ній зібрані приклади різних ситуацій, що можуть трапитися з дитиною в школі, та поради, як із них вийти “сухими”. Більшість історій можна читати разом із дитиною. Наприклад, є такі кейси: “Якщо тобі не вистачило часу на перерві доїсти бутерброд”, “Якщо сусід по парті заважає тобі на уроці” чи “Якщо ти боїшся вчителя”. Ціла наукова праця, загалом розкрито 34 актуальні теми й до кожної з них наведено чіткий алгоритм дій із веселими ілюстраціями. А в нотатках для батьків – пояснення, що може відчувати дитина в тій чи іншій ситуації, та поради, як уникнути негативних емоцій.

“Будьте другом своїй дитині. Розмовляйте з нею відверто. Нехай малюк відчуває вашу підтримку”, – радить батькам українська письменниця Анна Гресь, практична психологиня, авторка численних книжок для дітей та батьків, а також дитячих енциклопедій.

2. “Школярі “лінивої мами”, Анна Бикова

Книжка для раціональних батьків. Дитина мусить мати вибір і спроможність бути самостійною: це наша свідома позиція – лінитися робити щось за неї й не лінитися навчати її всього, що ми вміємо та знаємо самі. Авторка описує, як виробити правильне ставлення до шкільних оцінок, як мінімізувати стрес для дитини, а головне – як пережити шкільні роки без неврозів, комплексів батьківської меншовартості та валеріанки. Так, ми, дорослі, маємо зрозуміти, що міцне психологічне здоров’я нашої дитини важливіше за гарні оцінки, високі спортивні досягнення та ідеальну поведінку.

А ще в книжці розкривається дуже важлива тема шкільного життя – трикутник партнерства “вчителі–діти–батьки”. Уже те, що цю книжку написала жінка, яка реалізувалась як мама, педагогиня, психологиня та письменниця, викликає неабияку довіру до її порад.

3. “Школа? Школа! Школа… Все, що потрібно знати батькам першокласників”, Наталя Царенко

Книжка для прагматичних батьків. Найцікавіші в ній – мабуть, розділи “Як навчити вчитися і створювати мотивацію до навчання” та “Виховні моменти без стресу”. Погодьтеся, мотивація – це дійсно важливий момент і не можна покладати головну роль у цій справі лише на школу та вчителів. Будьте свідомими батьками, бо за кожною успішною та щасливою дитиною стоять сильні та мудрі батьки, інвестуйте час у розвиток вашої дитини, не пошкодуєте.

Мені імпонує така думка авторки: “… якщо ви хочете виростити свою дитину залюбленою в читання, вона щодня повинна бачити вас із книгою…”.

У цій книжці ви також знайдете чимало лайфхаків – маленьких і великих секретів, які істотно полегшать навчання й загалом життя дітям, збережуть нерви та сили дорослим. Наприклад, як не зриватися на крик, як хвалити та надихати дитину, як знайти межу вимогливості.

4. Як легко вчитися в початковій школі. З 6 до 11. Книга для батьків, Шаміль Ахмадуллин

Книжка для методичних батьків. Це справжній методичний посібник, насичений вправами, методиками та рекомендаціями про те, як зробити навчання дитини улюбленим заняттям, а не болючим обов’язком. Автор ознайомлює батьків із психологічними особливостями маленьких школярів, пропонує скористатись інструментами ефективного навчання та описує модель ідеального навчання.

Наприклад, більшість дітей страждають від одноманітності та нудності домашніх завдань – зробіть цей процес цікавим та активним. Запропонуйте вивчити вірш, не сидячи за столом, а гуляючи кімнатою та одночасно вигадуючи власні рими до нього. Не критикуйте дитину за погані оцінки. Згадайте себе, коли у вас криза в робочому процесі, – що допомагає вам зібратися та рухатися далі? Перенесіть цю ситуацію на дитину та запропонуйте їй оптимальний варіант для відновлення.

5. “Що робити коли? (комплект із 2 книг)”, Людмила Петрановська

Книжка для самостійних дітей та обережних батьків. Різноманітні складні ситуації можуть виникати в житті кожної людини, і маленької теж. Особливо це стосується боротьби зі страхами.

“Ось мама, наприклад, боїться, коли ти висовуєшся з вікна. А тобі здається, що немає в цьому нічого такого – ти ж просто дивишся. Бабуся боїться, що від борульок у тебе заболить горло. Але ж це не так: скільки разів куштував бурульки – і все гаразд! Проте, коли ти боїшся в темряві засинати сам у кімнаті, вони кажуть: “Ну що за дурниці, нічого страшного!”.

І таких страхів та питань, як їх подолати, – сила-силенна. Що робити, коли ти поранився, застряг у ліфті, коли важко вчитися й ти ще той непосидючка в школі? Щоби не розгубитися та знайти правильний вихід, можна почитати цей порадник та обговорити його з батьками. Бо бути готовим до складних ситуацій – означає знати, що робити, а чого НЕ робити. І не втрачати здорового глузду: не сидіти і плакати, а діяти.

6. “Розвиток емоційного інтелекту. 5–6 років”, Анна Гресь

Книжка для мудрих батьків. Як навчити дитину дружити, фантазувати, нічого не боятися і вірити у свої сили, вміти розв’язувати конфлікти та відчувати емпатію до інших? Для цього важливо розвивати її емоційний інтелект (EQ). Тобто навчити її розуміти і сприймати власні емоції, керувати своєю поведінкою, розуміти, що відчувають інші люди, та використовувати ці знання в спілкуванні.

Цікаво, що саме емоційний інтелект увійшов до десятки найбільш затребуваних роботодавцями компетентностей в останні 5 років. Психологи ж упевнені, що розвинений EQ (його складові – соціальні та комунікативні навички) має безпосередній вплив на лідерський потенціал, тому його розвиток із молодшого віку відкриває нові перспективи для вашої дитини.

7. “Малюк та бюджет. Як українським батькам виховати фінансово успішних дітей”, Любомир Остапів

Це нижка для далекоглядних батьків, які прагнуть виховувати фінансово успішних та незалежних дітей. У Новій українській школі фінансова грамотність є однією з ключових компетентностей, яку має опанувати кожна дитина. Аби бути з ними на “одній хвилі”, батькам теж варто щось про це знати.

Любомир Остапів обґрунтовує три важливі принципи поводження з грошима: витрачати, відкладати та віддавати. Наводить адаптовані ігрові вправи, мультфільми та фільми, історії та поради, якими можуть скористатися батьки з різним рівнем статку. Якщо ви діятимете мудро, то ваша дитина навчиться раціонально керувати своїм фінансами протягом усього життя.

8. “Життя онлайн. Як уберегтися від кібербулінгу, вірусів та інших халеп в інтернеті”, Луї Стовелл

Книжка для свідомих батьків. Вона не лише актуальна, а й легка в читанні та сповнена практичних порад. Цифрове покоління дітей плавно заміщується поколінням “дітей смартфонів”, Google babies, “дзен” та “альфа”. На розвиток сучасник шестирічок суттєво впливають соцмережі та інтернет загалом. Тому запитання, чи варто батькам говорити з ними про правила мережевого етикету, цифрового детоксу та кібербезпеки навіть не потребує відповіді. Лише рішення, у якому віці вести бесіду.

Як це зробити та якими саме словами пояснити – знає Луї Стовелл. британська авторка, яка починала літературний шлях із ретельних досліджень про космос, стародавній Єгипет, політику та науку.

“Причина полюбити інтернет №1: він безкоштовний… Причина полюбити інтернет №2: він здатен допомогти тобі змінювати світ”, але й “Час від часу вимкнути телефон, відкласти планшет і закрити ноутбук буде прекрасним подарунком для твого настрою, тіла та стосунків із друзями. Інтернет – це не єдине місце у світі. Дозволяй собі робити перерву та виходити офлайн”, – говорить авторка.

9. “Іжа для мозку. Наука розумного харчування”, Ліса Москоні

Книжка для зацікавлених батьків. Ритм життя сучасного школяра можна порівняти хіба що з підготовкою спецагентів для розвідки. І хоча нові освітні програми цікаві, але фізичні та розумові навантаження виснажують організм дитини, та особливо мозок.

У книжці доступною та простою мовою описано, як функціонує цей основний орган нашого організму, які елементи та вітаміни активізують його роботу та які смаколики входять до переліку забороненої їжі. І хоча книжка більше про раціон харчування дорослої людини, правила, які в ній описані, корисні для обговорення з дітьми й пояснення, чому потрібно надавати перевагу овочам, фруктам та рибі, а не цукеркам, солодким газованим напоям і магазинним булочкам.

10.”Усі дивовижні пригоди в лісовій школі (комплект із 4 книг + розклад занять)”, Всеволод Нестайко

Книжки для отримання спільного задоволення. Не любити Всеволода Нестайка просто неможливо. Він – автор книжок із нашого дитинства, але вони актуальні й нині. Чудові пригоди кумедних звірят у справжнісінькій лісовій школі. Через ці історії ваша дитина побачить, яким цікавим та веселим може бути шкільне життя. Вони надихають учитися, пояснюють, чому знання та вміння такі важливі в дитячому, а згодом і в дорослому житті. А ще закликають дружити з однокласниками, будувати стосунки з учителями та любити українську мову.

Сподіваюся, що цей навчальний рік буде цікавим та продуктивним для вас та вашої дитини. І пам’ятайте, що читати – це завжди ОК!

Іван Богдан, директор української книжкової платформи Yakaboo

Фото: автор – ArturVerkhovetskiy, Depositphotos

Матеріали за темою

Обговорення