Напишіть нам

Всі проєкти

Всі теми

Громада і школа: як Березівська ОТГ опановує фандрейзинг та SCRUM для освітніх змін

Після початку впровадження реформи НУШ освітні заклади розпочали власну історію змін. Особливо цікаво спостерігати за трансформаціями у громадах, де зміни ще більш кардинальні через реформу децентралізації. Ми вже розповіли про такі процеси у Жовтанецькій та Іллінівській громадах, а тепер поговоримо про успіх Березівської громади. Це одна з перших громад, створених в Україні, та перша в Сумській області.

У школах цієї громади навчаються небагато дітей, оскільки села тут невеликі. В опорній школі – 128 учнів, а в Первомайському НВК – 52. Проте це не стає перешкодою творити зміни в освіті, а, навпаки, згуртовує його учасників. Менторка програми Наталія Гринюк зазначила: “Учителі демонструють дітям, що життя – це постійні експерименти”. Власне, тому школи Березівської громади не побоялися взяти участь у програмі “Школа 3.0. Об’єднані громади”, реалізованої за підтримки “U-LEAD з Європою”, й побороти виклики на шляху змін.

ВИКЛИКИ

На старті програми менторка зіткнулася із проблемами в команді: “Кожен займається своїми справами, колектив згуртовується лише у критичні моменти”.

В опорній школі часто змінювалися директори, що, безумовно, сколихнуло колектив, якому було складно сприйняти зміни. Їхній виклик – залишатися гнучкими і “включеними” в освітній процес попри нестабільну ситуацію. У колективу Первомайського НВК є постійний страх, що школу закриють через занадто малу кількість учнів. У таких умовах учителі налаштовують себе на негатив і часто не бачать можливостей для розвитку.

Важливий фактор, який впливає на динаміку розвитку шкіл, – логістична складова громади. Частина вчителів двох шкіл приїздять щодня із сусіднього міста Глухова, тому вони обмежені в часі. Підлаштовуючись під розклад автобусів, учителі не мають можливості затримуватися у школі для додаткової діяльності. Тому виникла потреба в ефективній організації часу в школах.

ЩО ЗМІНИЛОСЯ ПІСЛЯ УЧАСТІ У ПРОЄКТІ

Перше, що зробила менторка програми, – спробувала змінити настрій “у нас все погано” на “дій заради змін”. “Вони – автори свого життя”, - сказала пані Наталія. Кожна школа визначила вектори роботи для покращення ефективності роботи вчителів та освітнього досвіду учнів.

Перемоги Березівської опорної школи

Опорна школа визначила пріоритетними такі вектори роботи: підвищення мотивації учнів, співпраця з батьками та підвищення персональної ефективності вчителів. Рухаючись у цьому напрямі, Березівська опорна школа здобула ряд перемог.

SCRUM. Це підхід до управління проєктами з наперед визначеними ролями кожного в команді. Школа створила імпровізовану платформу – плакат, на якому стікерами позначені всі завдання і відповідальні за них у конкретний часовий проміжок. Це візуалізує нагальні потреби школи та впорядковує послідовність дій для їх вирішення. До того ж, це допомогло вчителям, які добираються з сусіднього міста, залишатися “включеними”, вони відчули полегшення.

Учнівське самоврядування. Мірилом успішності вектору роботи з учнями стало створення учнівського парламенту. Вчителі оголосили про відбір на пост президента парламенту, провели дебати між кандидатами, які презентували свої програми. Після дебатів були вибори, залучена спеціальна комісія. За відгуками вчителів, учні були зацікавлені в тому, щоб кожен віддав свій голос. Це стало можливим завдяки вибудові довірливих стосунків між учителями та учнями. Учителі надали учням свободу, а вони, натомість, взяли на себе відповідальність.

Учнівські ініціативи. Активні учні, співпрацюючи з громадою, створили молодіжну ініціативу та організували кінотетатр під відкритим небом улітку, а зараз беруть участь у зйомках всеукраїнського серіалу “Шкільне Reality 2”.

Також учні реалізували власний задум – організація воркаут-майданчика на території школи, який змайстрували разом із учителем трудового навчання. Новостворене учнівське самоврядування вирішило сформувати традицію цікавих перерв, розпочавши проводити їх у початковій школі.

Зміна формату співпраці з батьками. Школа відійшла від звичної форми батьківських зборів – монологу класного керівника, а також відмовилася від збору коштів, аби уникнути конфліктів, які часто вибухали з цієї причини.

Натомість учителі почали проводити збори в неформальній атмосфері за чашкою чаю, у форматі тренінгів, завдяки чому батьки розкрилися. Вони зрозуміли, що вчителі – це не про “інформування з підручника”. Також школа організувала спільний козацький квест для батьків і дітей, що позитивно вплинуло на стосунки трьох сторін: батьки – учні – школа.

Учительський колектив став командою. Учнівські проєкти зблизили і вчителів, які спільно допомагають у реалізації ініціатив. Завдяки тренінгам і регулярним рефлексіям, учителі відчули згуртованість. З’явилася культура співпраці: вчителі почали довіряти одне одному та ділитися досвідом, турботами та перемогами. “Ми приходимо в учительську не тільки, щоб взяти журнал”, – поділилися вони.

“Раніше хотіла змінити роботу, а зараз відчуваю натхнення”, – поділилася директорка Березівської опорної школи Тетяна Мурашко.

Перемоги Первомайського НВК

Первомайський НВК пережив не менше трансформацій і надалі рухається до покращень. Школа визначила такі напрями роботи, поділивши вчителів на відповідні робочі групи: мотивація учнів до навчання та залучення коштів. Кожна перед початком роботи визначила цілі та плани. Таким чином структурується робота вчителів: кожен розуміє своє поле відповідальності та послідовність дій. Ба більше, кожен учитель працює саме в тому напрямі, який йому/їй імпонує.

Покращення комунікації з батьками. Після Конференції партнерів вчителі змінили формат зустрічей із батьками на більш неформальний, що сприяє діалогу (більше про формат Конференції партнерів – тут). Школа визначила конкретну ціль для таких зустрічей – детально розібратися із суперечливими питаннями та (що головне, як підкреслила директорка) дійти до спільного рішення.

Був встановлений двосторонній зв’язок. Батьки перестали ігнорувати запити вчителів. До прикладу, довгий час ті переймалися через те, що батьки не попереджають про відсутність дитини на уроках. Завжди є вірогідність, що учень пішов із дому, але не дійшов до школи. У такому випадку відсутність комунікації між батьками і школою може призвести до негативних наслідків.

Після обговорень батьки зрозуміли, чому це важливо – телефонувати і попереджати про відсутність дитини. Завдяки вирішенню таких нюансів, учителі мають більше часу на роботу.

Історичний проєкт. Березівська громада відома історичними пам’ятками про відомих українських митців братів Нарбутів. Хоч самого села, де жили брати, практично не існує, пам’ять про них живе.

Первомайському НВК вдалося зібрати велику кількість матеріалу. У школі з’явилась ідея створити окремий простір для збереження історичної та культурної пам’яті громади. Після створення макету будинку і проведення Нарбут-Фесту влітку для презентації ідеї громаді школа почала активно подаватися на гранти. Таким чином вона вчиться функціонувати самозарадно, вирішуючи питання фінансів самостійно.

“Ідеї, які ми раніше тільки проговорювали, тепер реалізуємо”, – поділилася директорка Первомайського НВК Любов Плахова.

Благодійна ярмарка. 15 листопада, напередодні Дня працівника сільського господарства, школа організувала благодійну ярмарку, щоб зібрати кошти для облаштування зони відпочинку в старшій школі. Провівши опитування учнів, адміністрація зрозуміла, якою бачать цю зону. Проте повноцінне облаштування потребувало додаткових коштів: школа забезпечила телевізор і Wi-Fi, але потрібні ще меблі.

На благодійну ярмарку кожен учень приніс щось на продаж: домашню випічку, речі, зроблені своїми руками. Директорка розповіла: “Скрізь горіло світло на кухні – все село готувалося до ярмарки”. На ярмарку запросили громаду села, представників місцевого самоврядування, працівників будинку культури та місцевого агро-підприємства. На зібрані кошти (6 тисяч гривень) школа вже замовила три лавки з м’якими сидіннями та два журнальних столика для зони відпочинку.

Руйнування бар’єрів між учителями та учнями. Завдяки спільній роботі над упровадженням проєктів, куди також залучили дітей, комунікація між учителями та учнями покращилися. За відгуками вчителів, діти стали відкритішими.

Директорка Первомайського НВК Любов Плахова розповіла про особисті зміни: “Раніше я не розуміла “обіймашок”, а зараз діти можуть спокійно підійти, поділитися своїми хвилюваннями. Це нас дуже зблизило. Нас так не вчили, це був комплекс – мати контакт із чужими дітьми. А тепер він є – теплий та натхненний”.

Освіта в Березівській громаді трансформувалася: школи зробили хороший старт, подолавши бар’єри в комунікації з батьками та учнями та сфокусувавшись на розвитку конкретних векторів. Згодом школи зможуть ефективно залучати зовнішнє фінансування, адже вже мають перший успішний досвід фандрейзингу. Перетворити освітні процеси з виклику громади на її натхнення можливо. І Березівська громада – найкраща тому ілюстрація.

Цей текст було підготовано за підтримки Європейського Союзу та його держав-членів Данії, Естонії, Німеччини, Польщі та Швеції. Зміст цього тексту є виключно відповідальністю його авторів та не може жодним чином сприйматися як такий, що відображає погляди програми “U-LEAD з Європою”, уряду України, Європейського Союзу та його держав-членів Данії, Естонії, Німеччини, Польщі та Швеції.

Поліна Гоч, контент-менеджерка Центр Інноваційної Освіти “Про.Світ”

Матеріали за темою

Обговорення