Напишіть нам

Всі проєкти

Всі теми

Хлопцям – стріляти, а дівчатам – застаріла медпідготовка. Як українська школа не готує дівчат до війни

Навчальна програма предмету “Захист України”, останнє оновлення якої відбулося в серпні 2022 року, передбачає вивчення основ військової підготовки для хлопців і основ домедичної допомоги для дівчат. Чи є логічним таке рішення, зважаючи на активну участь жінок у pociйсько-українській війні з 2014 року? Чи потрібно дівчатам мати базові військові вміння та уявлення про професію військової? Про це читайте в колонці Народної депутатки України Інни Совсун.

“Хлопчиків учимо стріляти, дівчаток – робити перев’язку “чепець”. Не переплутайте”, – так досі думає Міністерство освіти і науки. У 2022 році.

8 років війни показали, що жодні конвенції, угоди чи домовленості не стримають pociю. Рociя розуміє тільки силу. Рociя не наважується напасти лише на того, хто сильніший.

Отже, наше ключове завдання зараз і в перспективі – мати сильне військо. Дивно досі ігнорувати потенціал жінок, які можуть і хочуть служити.

Як українська школа готує дівчат до військової служби

Коротка відповідь – ніяк.

А довга ось така: попри активну участь жінок у pociйсько-українській війні з 2014 року та поступовий прогрес із правами жінок на військовій службі, врешті, попри смертельну загрозу зі сторони pociї й очевидну потребу мобілізувати всі можливі ресурси, система освіти досі вважає, що основи військової підготовки потрібні тільки хлопцям, а дівчатам вистачить і основ домедичної допомоги, до якої теж є питання (комусь на уроці показували турнікет?).

Такий поділ передбачає навчальна програма предмету “Захист України”, востаннє оновлена в серпні 2022. Логіка проста: хлопців призивають в армію, а дівчат – ні, то навіщо їм витрачати час на стрільби? Звісно, якщо дуже хочеться, дівчата можуть навчатися за “військовою” програмою. Для цього потрібні “вмотивоване бажання та згода їхніх батьків (опікунів)”.

Утім, звідки в 15-річної дівчинки з’явиться вмотивоване бажання, якщо вона про армію нічого не знає? Добре, що в нас є українські TikTok і YouTube. Але хіба це не завдання школи – дати загальне уявлення про різні професійні сфери, дати базові навички, а вже після випуску дозволити ухвалювати інформоване рішення щодо подальшого фаху?

  • Чи всі хлопці підпадають під призов чи йдуть на контракт? – Ні, не всі.
  • Чи всі хлопці й чоловіки – військовозобов’язані? – Ні, не всі.
  • Чи кожен чоловік має фізичну підготовку та навички, що роблять його більш придатним для служби в армії, ніж кожна жінка? – Ні, не кожен.

То чому ми втрачаємо можливість дати дівчатам навички, які можуть знадобитися їм у житті? А якщо в старшій школі вони зрозуміють, що їм цікава військова справа і вирішать стати професійними воячками? І чому ми зараз, під час воєнного стану, втрачаємо ресурс потенційних майбутніх умотивованих військових?

Питання про військовий обов’язок і строкову службу для жінок – це окрема складна дискусія, але військова освіта на рівні школи не має бути предметом обговорень, бо такі в нас зараз реалії. Тактична медицина потрібна всім. Знайомство зі зброєю потрібне всім. Тактична і стройова підготовка потрібні всім. Принаймні, поки існує pociя.

Інна Совсун, народна депутатка Верховної Ради

Титульне фото: Генеральний штаб ЗСУ

Матеріали за темою

Обговорення