Напишіть нам

Всі проєкти

Всі теми

Обід для вчителя: чи є перерва для викладачів

Де і як харчуються вчителі? Усім на думку спадає їдальня. Як же і коли вчителю влаштовувати собі обідню перерву та чи є вона взагалі?

Нам у проєкт #Прошколу надійшли кілька подібних запитань: що робити, якщо у школі немає умов для нормальної обідньої перерви? Чи має право вчитель випити чаю у класній кімнаті? Та коли можна виділити собі час для повноцінного обіду, якщо адміністрація ставить уроки один за одним?

Ми спитали юристів, і вони нагадали про права вчителя – занотовуйте:

1. Чи є обідня перерва для вчителів?

Звісно. Кодекс законів про працю зобов’язує кожного працедавця – і школу, зокрема, – встановити обідні години для всіх. Тому вчитель має повне законне право на обід.

Навіть, якщо від роботи неможливо відірватися – наприклад, людина працює вихователем групи подовженого дня і має постійно наглядати за дітьми – їй мають дозволити обідати просто на робочому місці та створити для цього умови (про це говорить частина 4 статті 66 Кодексу законів про працю“надавати працівникові можливість вживання їжі протягом робочого часу на тих роботах, де за умовами виробництва установити перерву неможливо”).

2. Скільки має тривати обідня перерва вчителя?

Не більше 2 годин – це єдине законне обмеження. Мінімальної тривалості обідньої перерви та відпочинку для вчителя не існує. Якщо адміністрація наполягає, що у педагога є лише 20 хвилин великої перерви на обід – ці норми мають прописати у Статуті школи чи Посадовій інструкції вчителя. Ба більше: подібні адміністративні правила виносять на рішення колективу школи та профспілки. Інакше, для законної перерви вчителя жодних усних обмежень не може бути.

Окрім того, закон рекомендує влаштовувати обід після 4-х годин роботи. Але це не наказ, тому школа може встановити і свої правила, як розбивати робочий день учителя і коли влаштовувати відпочинок. Просто пам’ятайте: якщо ви працюєте хоча б 5 годин на день, ви точно маєте право на обід.

3. Де може обідати вчитель?

В ідеальному світі школа має забезпечити вчителя місцем, де він може комфортно пообідати. Але, звісно, бувають ситуації, коли в школах немає навіть чайників. Наполягайте – як мінімум, ваш заклад має обладнати місце чи кімнату для вчителів, де вони можуть відпочити і поповнити свої сили. Якщо це можна зробити в учительській – будь ласка.

Юристи радять облаштувати місце для обіду в лаборантській, будь-якому кабінети чи відвести спеціальне місце в їдальні, де зможуть перекусити виключно вчителі.

4. Що може і мала би зробити школа?

  • По-перше, директору варто скласти список усіх вчителів, які потребують обідньої перерви (наприклад, працюють понад 4 години на день) та встановити для цього часове вікно.
  • По-друге, школа має прописати тривалість, умови обідньої перерви та відпочинку або в колективному договорі, або у Внутрішньому розпорядку (Статуті). Так учителі зможуть розуміти свої права та обов’язки і апелювати до документів, якщо хтось посягне на їхнє законне право обідати.
  • По-третє, юристи радять таки узгодити час великої перерви, щоб і вчителі, і діти могли повноцінно харчуватися в цей час і не відволікатися від уроків.

І не забувайте, що в будь-якій незрозумілій ситуації, ви можете нагадати адміністрації про ваші права або навіть звернутись до відділу освіти. Якщо у вас є питання, пишіть нам у безкоштовну консультацію вчителів proshkolu.com.

Юлія Бровінська, засновниця проєкту безкоштовної онлайнконсультації вчителів Pro.Школу

Фото: автор – Elnur_, Depositphotos

Підписуйтесь на наші Facebook та Viber

Матеріали за темою

Обговорення