Напишіть нам

Всі проєкти

Всі теми

Повернутися в Україну чи лишитися за кордоном – вибір має бути зваженим і раціональним

“Знаєте, які питання зараз надходять частіше за все в повідомленнях? Як зрозуміти, коли повертатись в Україну чи у своє місто. Я зависаю. Бо не знаю. Не можу взяти відповідальності за вибір, не знаю обставин”, – каже дитяча та сімейна психологиня Світлана Ройз. У новій колонці читайте про те, на що потрібно зважити, ухвалюючи рішення про повернення в Україну.

“У КРАЇНІ, ДЕ ЙДУТЬ БОЙОВІ ДІЇ, НЕ МОЖЕ БУТИ ЦІЛКОМ БЕЗПЕЧНО”

Я чесно кажу, що не знаю: та адаптація, яку я особисто маю зараз, – зі знаком “+”. Коли я насправді збалансована, адекватно реагую, обробляю інформацію. Але, можливо, я вже просто не розрізняю небезпеки.

Я розповідаю про те, що, коли вдень було чотири тривоги й моя дитина кожного разу йшла з класом в укриття, я себе згризала від почуття провини.

А коли донька радісно говорить: “у мене нові подружки”, “мене назвали легендою футболу”, “я так люблю малювати в школі живопису” – коли я бачу, що її розвиток, фізичний і психічний, відбувається “за розкладом”, я кажу: фух. Усе правильно.

На питання про повернення я нагадую, що війна триває, що в країні, де йдуть бойові дії, не може бути цілком безпечно. І ніхто не може гарантувати безпеки.

Тож, коли ви ухвалюєте рішення про повернення до України, важливо подумати, чи вистачить сил витримувати невизначеність і випробування небезпекою, як ви поводитиметеся під час тривог, де знайдете безпечне місце. Можна заздалегідь послухати звук сирени, щоб бути готовими.

ЩО ПОТРІБНО ОБДУМАТИ ПЕРЕД ПОВЕРНЕННЯМ

Важливо продумати такі ключові моменти:

  • куди саме ви будете повертатися;
  • чи зможете ви працювати;
  • скільки часу ви зможете дозволити собі на адаптацію – вона ж буде;
  • чи буде у дитини можливість навчатися й спілкуватись з одноліткам;
  • хто ваше “коло підтримки” – до кого ви можете звертатися по підтримку.

Важливо сформулювати свої очікування в перші дії.

Я знаю тих, хто вже точно не повернеться в Україну.

Знаю тих, хто повернувся і шкодує.

Знаю тих, хто повернувся і щасливий вдома.

Ніхто не знає, що краще й правильніше для кожної родини.

В особистому спілкуванні я ставлю складні питання, щоб виявити: вибір зроблений під впливом почуттів провини й страху – чи все-таки раціональний. Важливо бути чесним із самим собою, ухвалюючи таке складне рішення.

Нехай кожен наш вибір (вони зараз не можуть бути легкими) буде чесним і веде до спокою.

Світлана Ройз, дитяча й сімейна психологиня

Фото: Закарпатська обласна військова адміністрація

Матеріали за темою

Обговорення