Напишіть нам

Всі проєкти

Всі теми

Тематичні плани застарілі, а МОН обмежується відписками: предмет “Захист України” досі ділить знання на “хлопчачі” та “дівчачі”

“Чи лишилися в Україні люди, які думають, що дівчаткам не потрібна вогнева, тактична та прикладна фізична підготовка? Так, такі люди залишилися в Міносвіти. Реліктові види, які досі мислять категоріями “фартушки праворуч”, “лобзики ліворуч””, – цю проблему порушує народна депутатка України Інни Совсун. Незважаючи на повномасштабну війну з росією, навчальний предмет “Захист України” у школі досі складається з двох тематичних планів – окремо для хлопців та дівчат.

ЩО ВИВЧАЮТЬ ХЛОПЦІ І ДІВЧАТА НА “ЗАХИСТІ УКРАЇНИ”?

Хлопці вивчають:

 • “Основи національної безпеки”
 • “Збройні Сили України на захисті України”
 • “Стройова підготовка та прикладна фізична підготовка”
 • “Вогнева підготовка”
 • “Тактична підготовка”
 • “Основи цивільного захисту”
 • “Домедична підготовка”

Дівчата вивчають:

 • “Основи медичних знань і домедичної підготовки”
 • “Основи цивільного захисту”
 • “Міжнародне гуманітарне право про захист цивільного населення”
 • “Домедична підготовка в бойових діях”

Що ж робити дівчатам, які хочуть навчитися стріляти, долати смугу перешкод або готуються до військової кар’єри? Правильно, записуватися на платні курси й формувати самим собі програму.

Але з якої радості? Чому ці навички не може дати школа?

Закон України “Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України” декларує зокрема таке:

 • “у період дії воєнного стану громадяни України [незалежно від статті: чоловіки та жінки] можуть брати участь у відсічі та стримуванні збройної агресії pociйської федерації, у тому числі отримати вогнепальну зброю і боєприпаси до неї” ;
 • “застосування громадянами України [незалежно від статті: чоловіками та жінками] вогнепальної зброї здійснюється аналогічно до застосування зброї військовослужбовцями під час виконання ними завдань щодо відсічі збройної агресії проти України”.

І хто сказав, що хлопцям буде зайвим міжнародне гуманітарне право?

ЩО КАЖЕ МОН?

Щоб виправити цей перекіс, я надіслала два депутатські звернення до Міносвіти. Я запропонувала створити єдиний навчальний план для хлопців та дівчат. 

Також я готую звернення до Урядової уповноваженої з питань гендерної політики з проханням втрутитися.

Що ж відповіли у Шкарлета? Вирішили жбурлятися відписками, що не стосуються суті моїх звернень. Але якщо провести психоаналітичний сеанс цих “відповідей” міністерства, можна зрозуміти таке.

МОН наголошує, що навчальний предмет “Захист України” здебільшого потрібен, щоб організувати допризовну підготовку хлопців до військової служби. І взагалі, тематичні плани учні й учениці можуть змінювати на власний розсуд, тому відчепіться від нас, нам і так норм.

Так, поки що військова служба для жінок не обов’язкова в Україні. Поки що.

Але, по-перше, багато жінок та дівчат пішли до лав Збройних сил добровільно.

По-друге, краще половині населення України мати навички стрільби й тактики, ніж не мати їх.

По-третє, право чинити збройний супротив агресору мають усі. І краще бути до цього готовими.

Щоб змінити для себе навчальний план та займатися нарівні з хлопцями, дівчатка мають знати про таку опцію. Потім переконати батьків надати згоду на вивчення навчального предмета нарівні з хлопцями. А потім переконати ще й завучів і директора школи. І добре, якщо дитина не зіткнеться з насмішками чи засудженням від однолітків чи вчителів.

Чи не забагато перепон для дівчат у засвоєнні життєво необхідних навичок? З навчального предмета “Захист України” в умовах повномасштабної війни? Навіть після розпаду pociї на купку дрібних ворогуючих суб’єктів не всі вони будуть дружніми до нас. Принаймні поки існує мocковcька губернія – чи як там вона буде називатися в перспективі кількох років.

А найкращий захист для України від нападу pociї – бути навченими та озброєними до зубів.

Інна Совсун, народна депутатка Верховної Ради

Фото: Олексій Кириченко

Матеріали за темою

Обговорення