Теми статті: вчителям, директорам, інформатика
21 Вересня 2021
Цифрові компетентності – це базова річ, без якої неможливо уявити ефективну роботу сучасного вчителя. В умовах періодичних локдаунів і карантинів саме цифрові технології дають змогу не зупиняти навчання, а безпечно продовжувати його в дистанційному або змішаному форматі. Тому сьогодні цифрова грамотність для вчителя стає пріоритетом.
Ба більше, у 2021 році Кабінет Міністрів України схвалив Концепцію розвитку цифрових компетентностей до 2025 року, що підкреслює особливу важливість цієї теми.
Зрештою, є Європейська рамка цифрової компетентності для освітян (DigCompEdu). Це не тільки технічні навички, але й опис того, як цифрові технології можна використовувати для освіти та навчання.
Документ описує 22 компетентності, що згруповані в шести сферах цифрової компетентності вчителів:
Мінцифра працює над адаптацією кількох європейських рамок цифрової компетентності. На сьогодні міністерство вже адаптувало рамку цифрової компетентності для громадян, рамки цифрової компетентності для освітян, держслужбовців, медиків – у процесі. Працюємо над тим, щоби спільно з МОН опублікувати рамку цифрової компетентності для освітян України для публічного обговорення та рекомендувати до впровадження.
Такі рамки цифрової компетентності важливі, тому що завдяки ним учителі чітко розуміють, які саме цифрові навички потрібно покращити. Це не абстрактна “цифрова грамотність” – документ деталізує компетентності, до кожної є опис знань, умінь і навичок.
Проте недостатньо просто щось знати, важливо використовувати ці компетентності на практиці. Тож Міністерство цифрової трансформації України розробило багато корисних онлайн-продуктів саме для вчителів, які допоможуть отримати цифрові навички. Знайти їх можна на національному порталі з розвитку цифрової грамотності Дія.Цифрова освіта.
Спочатку рекомендуємо скласти національний тест на цифрову грамотність Цифрограм для вчителів. Тест містить 63 запитання й допоможе вчителю дізнатися свій рівень цифрової грамотності, слабкі та сильні сторони.
Цифрограм для вчителів створений на основі рамки професійних компетентностей педагогічного працівника, українська адаптація якого, як зазнчено вище, ще в процесі.
Запитання тесту покликані оцінити 21 професійну цифрову компетентність, що згруповані в 5 сфер:
Після складання тесту кожен учитель отримає електронний сертифікат, у якому буде вказуватися рівень оцінки за кожною з цих 5 сфер.
До речі, уже приблизно 75 000 освітян склали національний тест на цифрову грамотність. Тож долучайтесь і ви до цієї спільноти.
Після складання Цифрограму для вчителів можна розпочати навчання. Особливість навчання на порталі Дія.Цифрова освіта – це формат едьютейнмент, тобто поєднання розваг і навчання. Замість онлайн-курсів – освітні серіали, замість рівнів – сезони, замість уроків – серії. Участь в освітніх серіалах беруть не тільки експерти, але й селебріті: наприклад, Ольга Сумська, Василь Вірастюк, Віктор Павлік, Андрій Джеджула, Даніель Салем, TAYANNA та ін.
Усі освітні серіали на порталі є безоплатними для перегляду. Загалом є понад 65 освітніх серіалів із цифрової грамотності.
Зокрема, є такі освітні серіали для вчителів:
Крім того, корисними для вчителів будуть освітні серіали для школярів. Ці освітні серіали вчителі можуть використовувати у своїй практиці на уроках, переглядаючи разом із класом, або рекомендувати подивитися школярам у позакласний час.
Валерія Іонан, заступник міністра цифрової трансформації з питань євроінтеграції
Фото: автор – Wavebreakmedia, Depositphotos
Обговорення