Напишіть нам

Всі проєкти

Всі теми

Як учителям підвищити цифрові компетентності

Цифрові компетентності – це базова річ, без якої неможливо уявити ефективну роботу сучасного вчителя. В умовах періодичних локдаунів і карантинів саме цифрові технології дають змогу не зупиняти навчання, а безпечно продовжувати його в дистанційному або змішаному форматі. Тому сьогодні цифрова грамотність для вчителя стає пріоритетом.

Ба більше, у 2021 році Кабінет Міністрів України схвалив Концепцію розвитку цифрових компетентностей до 2025 року, що підкреслює особливу важливість цієї теми.

Зрештою, є Європейська рамка цифрової компетентності для освітян (DigCompEdu). Це не тільки технічні навички, але й опис того, як цифрові технології можна використовувати для освіти та навчання.

Документ описує 22 компетентності, що згруповані в шести сферах цифрової компетентності вчителів:

  1. Професійне залучення – використовувати цифрові технології для спілкування, співпраці та професійного розвитку.
  2. Цифрові ресурси – шукати, створювати та обмінюватися цифровими ресурсами.
  3. Викладання й навчання – управляти та організовувати робочий і навчальний процес за допомогою цифрових технологій.
  4. Оцінювання – використовувати цифрові технології та стратегії для оцінювання учнів.
  5. Розширення можливостей учнів – використовувати цифрові технології для підвищення інклюзивності та активного залучення учнів до навчання.
  6. Сприяння цифровій компетентності учнів – дати їм можливості використовувати цифрові технології для спілкування, створення контенту, розвитку та розв’язання проблем.

Мінцифра працює над адаптацією кількох європейських рамок цифрової компетентності. На сьогодні міністерство вже адаптувало рамку цифрової компетентності для громадян, рамки цифрової компетентності для освітян, держслужбовців, медиків – у процесі. Працюємо над тим, щоби спільно з МОН опублікувати рамку цифрової компетентності для освітян України для публічного обговорення та рекомендувати до впровадження.

Такі рамки цифрової компетентності важливі, тому що завдяки ним учителі чітко розуміють, які саме цифрові навички потрібно покращити. Це не абстрактна “цифрова грамотність” – документ деталізує компетентності, до кожної є опис знань, умінь і навичок.

Проте недостатньо просто щось знати, важливо використовувати ці компетентності на практиці. Тож Міністерство цифрової трансформації України розробило багато корисних онлайн-продуктів саме для вчителів, які допоможуть отримати цифрові навички. Знайти їх можна на національному порталі з розвитку цифрової грамотності Дія.Цифрова освіта.

Спочатку рекомендуємо скласти національний тест на цифрову грамотність Цифрограм для вчителів. Тест містить 63 запитання й допоможе вчителю дізнатися свій рівень цифрової грамотності, слабкі та сильні сторони.

Цифрограм для вчителів створений на основі рамки професійних компетентностей педагогічного працівника, українська адаптація якого, як зазнчено вище, ще в процесі.

Запитання тесту покликані оцінити 21 професійну цифрову компетентність, що згруповані в 5 сфер:

  1. Учитель‌ ‌у‌ ‌цифровому‌ ‌суспільстві‌
  2. Професійний розвиток
  3. Використання та аналіз цифрових освітніх ресурсів
  4. Навчання та оцінювання учнів із використанням цифрових технологій
  5. Розвиток цифрової компетентності учнів

Після складання тесту кожен учитель отримає електронний сертифікат, у якому буде вказуватися рівень оцінки за кожною з цих 5 сфер.

До речі, уже приблизно 75 000 освітян склали національний тест на цифрову грамотність. Тож долучайтесь і ви до цієї спільноти.

Після складання Цифрограму для вчителів можна розпочати навчання. Особливість навчання на порталі Дія.Цифрова освіта – це формат едьютейнмент, тобто поєднання розваг і навчання. Замість онлайн-курсів – освітні серіали, замість рівнів – сезони, замість уроків – серії. Участь в освітніх серіалах беруть не тільки експерти, але й селебріті: наприклад, Ольга Сумська, Василь Вірастюк, Віктор Павлік, Андрій Джеджула, Даніель Салем, TAYANNA та ін.

Усі освітні серіали на порталі є безоплатними для перегляду. Загалом є понад 65 освітніх серіалів із цифрової грамотності.

Зокрема, є такі освітні серіали для вчителів:

Крім того, корисними для вчителів будуть освітні серіали для школярів. Ці освітні серіали вчителі можуть використовувати у своїй практиці на уроках, переглядаючи разом із класом, або рекомендувати подивитися школярам у позакласний час.

  • Про кібербулінг для підлітків“. Цей серіал навчить правильно реагувати на кібербулінг, протистояти хейту та тролінгу, зупиняти цькування, підтримувати друзів, потерпілих від кібербулінгу. Участь в освітньому серіалі взяли українська суперстар NK | Настя Каменських і співачка, акторка та влогерка Анна Трінчер.
  • Нові цифрові професії“. Серіал допоможе школярам добре орієнтувались у професіях майбутнього, набути нових цифрових навичок та знати, на кого піти навчатись.
  • Штучний інтелект для школярів“. Це 15 серій тривалістю 7–15 хвилин: що таке штучний інтелект, закони робототехніки, алгоритми машинного навчання, штучний інтелект і медицина, екологія, мистецтво, нейромережі, огляд професій, які використовують штучний інтелект.
  • Діджитал-маркетинг для школярів і студентів“. Це 8 серій тривалістю 3–5 хвилин: основи та стратегія діджитал-маркетингу, сайти та посадкові сторінки, система управління відносинами з клієнтами, робота із соціальними мережами, контекстна реклама, Google-аналітика.
  • Підприємництво для школярів“. Курс ґрунтується на рамці компетентностей із підприємництва EntreComp – це міжнародний стандарт, за яким створюються програми з підприємництва в Європі. Розрахований на 6 модулів і 36 уроків: ідея, продукт і маркетинг, команда й управлінські інструменти, фінанси і фінансова грамотність, продажі, презентація продукту та пошук партнерів, юридичні аспекти.
  • Також учителям може бути корисним освітній серіал “Безпека дітей в інтернеті” про те, як уберегти дітей від шкідливих матеріалів онлайн, кібербулінгу, суїцидальних інтернет-спілок, сексуального насильства. Цей курс для того, аби допомагати дітям використовувати інтернет та цифрові пристрої безпечно і з користю.

Валерія Іонан, заступник міністра цифрової трансформації з питань євроінтеграції

Фото: автор – Wavebreakmedia, Depositphotos

Матеріали за темою

Обговорення