Напишіть нам

Всі проєкти

Всі теми

10 Лютого 2025

18% учнівства мають низькі бали з фінансової грамотності — дослідження PISA

Український центр оцінювання якості освіти підготував переклад мінізвіту, проведеного 2022 року, на тему “Формування фінансової грамотності учнівства: роль батьківства й соціально-економічних передумов”. За результатами звіту, 18% підлітків не досягли необхідного 2 рівня знань із фінансової грамотності.

Як зазначається у дослідженні PISA (міжнародне дослідження якості освіти), це базовий рівень, який показує спроможність підлітків застосувати фінансові знання до реальних життєвих ситуацій і прийняття рішень.

Тема мінізвіту була обрана через зростаючі економічні виклики. Серед нових компетентностей, які вимагатимуться від молоді, постануть управління бюджетом, аналіз кредитних ставок, порівняння фінансових продуктів, використання цифрових фінансових інструментів. Крім того, відповідно до реформи НУШ, підприємливість і фінансова грамотність входять до 11 ключових компетентностей, які мають сформуватися в учнівства.

У 2012 році PISA долучилася до глобального дослідження рівня фінансової грамотності 15-річних підлітків.

Джерело − PISA

Так, в документі зазначається, що підлітки з високим соціально-економічним статусом набрали в середньому на 87 балів більше, ніж їхні однолітки з низьким соціально-економічним статусом. Це досить значний розрив, враховуючи, що один рівень кваліфікації становить 75 балів.

За даними звіту, 83% 15-річних підлітків обговорюють зі своїми батьками витрати на речі, які вони хочуть купити, і 76% − приймають власні рішення про витрати. До найменш обговорюваних тем відносяться новини, пов’язані з економікою чи фінансами та сімейний бюджет.

Серед тем, які також обговорюють школяри з батьками, – власні заощадження та покупки в Інтернеті.

Підлітки, які самостійно приймають рішення щодо витрат, у середньому набирають на 30 балів більше, ніж ті, хто цього не робить.

Нагадаємо, медіа “Нова українська школа” раніше повідомляло про впровадження курсу “Підприємництво і фінансова грамотність” у наступному навчальному році.

Фото — PISA Ukraine

 


Обговорення