6 401
0
Медіа “Нова українська школа” продовжує надавати відповіді на запитання, які надходять до редакції. Сьогодні - підбірка запитань та відповідей щодо дошкільної освіти.
Відповідно до чинного законодавства України, у закладах дошкільної освіти, де функціонують інклюзивні групи, присутність асистента вихователя є обов’язковою. Це визначено Наказом МОН “Про внесення змін до наказу Міністерства освіти і науки України від 04 листопада 2010 року № 1055” і забезпечує належну підтримку дітей з особливими освітніми потребами (ООП) та створює умови для їх повноцінного розвитку і навчання. Залишення дитини з інвалідністю без асистента вихователя суперечить вимогам щодо організації інклюзивного навчання.
Про основні вимоги до кандидата на посаду асистента вихователя у закладі дошкільної освіти та його функції можна більш докладно дізнатися у публікації медіа НУШ.
Відповідно до нового Закону України “Про дошкільну освіту”, який набрав чинності 1 січня 2025 року, посадовий оклад (ставка заробітної плати) педагогічного працівника встановлюється за визначений робочий час.
Для вихователя інклюзивної групи тривалість робочого часу становить 30 годин на тиждень, з яких 25 годин — безпосереднє здійснення освітнього процесу з вихованцями, а 5 годин — методична та організаційна робота. Доплата у розмірі 20% за роботу в інклюзивній групі нараховується на встановлений посадовий оклад і не змінює базову ставку заробітної плати. Тобто, оклад залишається незмінним, а доплата додається до нього.
Постанова Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2024 року № 1286 передбачає щомісячну доплату за роботу в несприятливих умовах праці педагогічним працівникам закладів загальної середньої освіти. У листі МОН від 31 грудня 2024 року № 1/24704-24 зазначено, що ця доплата стосується педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти, включно зі спеціальними школами та навчально-реабілітаційними центрами. Тобто працівники ІРЦ не мають права на отримання вказаної доплати.
Термін щорічної основної оплачуваної відпустки вихователя і асистента вихователя становить 56 календарних днів (постанова КМУ від 14 квітня 1997 р. № 346).
Ви маєте право пройти атестацію на присвоєння кваліфікаційної категорії “спеціаліст першої категорії”. Атестаційна комісія розгляне ваші документи та, за умови відповідності вимогам, може присвоїти відповідну категорію.
Так, ви можете пройти курси підвищення кваліфікації вчителя початкових класів у міжатестаційний період, але це не вплине автоматично на вашу кваліфікаційну категорію за посадою вчителя: для зміни категорії потрібно пройти атестацію.
Перша кваліфікаційна категорія у вас є за посадою вихователя.
За посадою вчителя початкових класів вам виплачується зарплата за рівнем “спеціаліст”, оскільки атестація за цією посадою ще не проводилася.
Відповідно до Положення про атестацію педагогічних працівників, підвищення кваліфікації (курси) є обов’язковою умовою для атестації, але саме по собі не змінює кваліфікаційної категорії.
Якщо ви хочете підвищити категорію за посадою вчителя, вам потрібно пройти атестацію за цією посадою окремо.
Фото: freepik
Обговорення