Теми статті: батькам, вчителям, директорам, освітнім управлінцям, тести, учням
17 Липня 2024
1 637
0
У липні 2024-го Україна потрапила в епіцентр температурних рекордів. У частині областей позначка термометрів сягала +40 градусів ☀
Така спека погіршує самопочуття, а найбільше вона впливає на маленьких дітей та людей старшого віку. Не варто забувати й про тварин, які також важко переживають високі температури.
Однак є чимало методів, які допомагають боротися зі спекою та зменшити її вплив. Які з них справді дієві? Пропонуємо перевірити та освіжити ваші знання в цьому тесті.
У спеку радять одягати саме легкі, вільні та світлі речі з довгими рукавами, бажано з натуральних тканин. Темні кольори поглинають більше сонячного світла, а тісний одяг може створювати тиск і зменшувати циркуляцію повітря.
Пік активності сонця припадає на проміжок з 11 до 16 години. У цей час варто зменшити перебування на вулиці та уникати напруженої роботи.
У літню спеку важливо регулярно пити воду. Натомість солодких, алкогольних напоїв та напоїв із кофеїном краще уникати, бо вони сприяють ще більшій втраті рідини в організмі.
Ультрафіолетовий індекс – це показник рівня ультрафіолетового випромінювання від нуля і вище. Чим він вищий, тим більша небезпека для шкіри й очей. Тож, щоб уникнути сонячних опіків, уже від позначки «3» варто наносити сонцезахисні засоби. Зауважимо, що за УФ-індексом можна стежити в різних додатках на смартфонах та на сайтах.
У спеку краще їсти «легкі» страви. Наприклад, овочеві супи й салати, фрукти, йогурти, нежирне м’ясо. А ось жирна та гаряча їжа навпаки створюють додаткове навантаження на організм.
Таку їжу не можна куштувати, бо є ризик отруєння. Якщо температура навколо вища за +30 градусів, продукти стають непридатними для споживання вже через одну годину.
Дітей і тварин не можна залишати в зачиненому авто під час спеки. Всередині температура підіймається дуже швидко й може сягнути критичних позначок. Тож ні авто в тіні, ні відчинені вікна, ні увімкнений кондиціонер не врятують дитину чи тварину від теплового удару, чи ще гірших наслідків.
Тут усі відповіді правильні. А ще важливо не купатися на самоті – завжди хтось має бути поруч, аби допомогти в разі чого. Також, щоб мінімізувати всі ризики, не можна купатися в стані алкогольного сп’яніння.
Фізичні навантаження можна перенести на ранковий чи вечірній час. З 11 до 16, як ви вже знаєте, маємо пік активності сонця.
Усі відповіді правильні! Пам’ятайте, що серед ознак теплового та сонячного удару – короткочасна втрата свідомості, запаморочення, підвищення температури тіла, нудота, м’язові спазми в руках, ногах чи животі, теплові висипання (прищики чи маленькі пухирці), головний біль, слабкість, швидкий пульс, утруднення дихання та інші.
Дізнатися більше порад про те, як вберегтися від спеки та її наслідків, можна в матеріалах Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України та Центру громадського здоров’я МОЗ:
Вищезгадані матеріали були використані під час створення тесту.
Ірина Троян, “Нова українська школа”
Титульне зображення: авторка – Jordan Kay
Обговорення