Напишіть нам

Всі проєкти

Всі теми

Розповідаємо про Оксена Лісового – ймовірного очільника МОН: 10 фактів із життя та влучні характеристики від колег

Найвірогідніше, новим міністром освіти і науки України стане Оксен Лісовий – директор Національного центру “Мала академія наук України” з 2004 року. Саме за його керівництва МАН отримала статус Національного центру й пережила низку реформ. Редакція “НУШ” з’ясувала головне про життєвий шлях, цінності й професійні досягнення кандидата на посаду міністра.

 1. Оксен Лісовий – син філософа-дисидента Василя Лісового й освітянки Віри Лісової. Василь Лісовий, за словами сина, відбув 11 років ув’язнення за свої переконання, був двічі заарештований, засланий до Сибіру, де родина разом із ним прожила кілька років. Батько Оксена Лісового виступав на захист заарештованих шістдесятників і проти війни в Афганістані. Матір, Віру Лісову, звільнили з Інституту педагогіки за покладання квітів до пам’ятника Шевченку, а з видавництва “Наукова думка” – за промову до ювілею Лесі Українки.
 2. Через статус сина дисидента Оксен Лісовий мав труднощі зі вступом до вищого навчального закладу, тому спочатку здобув фах кераміста, гончаря третього професійного розряду в Решетилівському художньому училищі. Пізніше, коли батька було реабілітовано, вступив на спеціальність “Бібліотечно-інформаційні системи” в Київському державному інституті культури.
 3. Педагогічну практику розпочав у 17 років – викладав художні дисципліни в гуртках при школах та фехтування в скаутській організації “Січ”, історичному клубі КНУ імені Тараса Шевченка та Києво-Могилянському колегіумі.
 4. Після закінчення університету, у 23 роки, Оксен Лісовий займався автобізнесом, однак, як пояснив в інтерв’ю, вирішив, що потрібно глобально змінювати суспільство, а цей процес починати з освіти й науки. У 2012 році він захистив кандидатську із філософської антропології та філософії культури, за освітню діяльність став лауреатом Держпремії України у сфері освіти. 2021 року Оксен Лісовий отримав почесне звання “Заслужений працівник освіти України”.
 5. Як зазначено на сторінці МАН у Facebook, на початку створення НЦ “МАНУ”, у 2004 році, Оксен Лісовий сформував команду із шести людей. Станом на 2020 рік усі вони продовжували працювати в МАН, а крім них – ще близько 350 методистів, педагогів, науковців, інженерів. Зараз у НЦ “МАНУ” п’ять освітніх центрів, п’ять внутрішніх підприємств й одна наукова установа. Оксен Лісовий сформував і реалізував систему прозорості наймасштабнішого інтелектуального змагання країни для школярів – Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких проєктів учнів – членів НЦ “МАНУ”.
 6. У 2010 році він зініціював відродження практики літніх наукових шкіл на нових принципах, їх проведення набуло масового характеру. Нині МАН щоліта проводить понад 150 літніх шкіл в різних регіонах країни та за різними науковими напрямами (за даними МАН).
 7. Автор понад 250 наукових публікацій та 25 авторських наукових видань.
 8. Разом зі Станіславом Довгим ініціював заснування в Україні першого Музею науки (2020). Необхідність створення Музею пояснив так: “Якщо правильно інтерпретувати те, що дитина бачить на інтерактивному експонаті, це змінює світоглядну базу. І коли та чи інша тема вивчається в школі, абстрактні формули й пояснення дуже швидко асоціюються з практичними навичками, які дитина отримала під час відвідування Музею науки”.
 9. Стріляє з рекурсивного лука і long bow, щоліта їздить із синами на down hill та enduro траси в Пилипець.
 10. У 2022 році став добровольцем Збройних сил України на повномасштабній війні, яку розпочала російська федерація.

Що про Оксена говорять у команді МАН

На останньому великому командному збіговиську наприкінці осені, де було людей із 250, ти сказав про трансформації, через які проходить наша Мала: “Друзі, буде боляче, але вам сподобається!” 

У цій фразі весь ти. 

Смішний, але поміркований. 

Добрий, але принциповий. 

Вразливий і сміливий. 

І як же нам усім (усій освітянській спільноті країни) пощастило, що ти є! 

Дуже на тебе чекаємо, аби вже якомога швидше реалізовувати все наплановане! “, – пише на своєму Facebook колега Оксена, керівниця комунікаційного офісу Малої академії наук України, виконавча директорка благодійного фонду з трансформації освіти savED Олена Северенчук.

Понад 20 років ми з тобою [Оксеном] розбудовували наш проєкт. І весь час зіштовхувалися з тим, що для успіху треба працювати центрами прийняття рішень. Сьогодні ти і твої бойові побратими – центри для прийняття рішень”, – каже про Оксена Станіслав Довгий, президент МАН.

Моя мама несвідомо виховала мене з відчуттям гендерної рівності, бо завжди казала: “Твоє головне завдання стати людиною з великої літери Л”. Для того щоб цього досягнути, я завжди тягнуся до тих, у кому відчуваю цю велику літеру. А вони, чудові Люди, притягуються до мене.
Але сьогодні день народження Людини [Оксена], до якої тягне всіх. Бо поруч з ним безпечно, весело і життя ніби набуває додаткового сенсу”, – так відгукувалася про ймовірного міністра в пості-привітанні для Оксена піарниця МАН Лєда Саражина.

Олена Косьмій, методистка ІІ категорії кабінету програмно-методичного забезпечення, у привітанні Оксена з днем народження від команди говорить: “МАН – це не тільки про науку, це про любов: любов до України, до своєї справи. І виховує МАН не тільки молодих науковців, а й справжній борців і переможців. Оксене, ми йдемо за вами й міцно тримаємо оборону на тих місцях, де ми є“.

Як коментують призначення Лісового у соцмережах

 • Народний депутат Роман Грищук після завершення засідання фракції повідомив про “максимально позитивні враження від майбутнього міністра освіти і науки” .”Оксен Лісовий молодець!” – додав депутат.
 • Народна депутатка Наталія Піпа писала про те, що вірить у 226 голосів за Оксена в Раді. “А Прем’єр-міністр і Мінфін підтримують твої [Оксена] освітні ініціативи! А у тому, що ти [Оксен] будеш працювати з перспективними ідеями та доброчесно, як і в Малій академії наук України, я впевнена! “ – зазначила вона.
 • Це буде друге, після Залужного, кадрове рішення Зеленського, за яке йому боги історії простять купу гріхів. Я знаю Оксена, і я була в його Малій академії наук. Ніколи ще, за всі роки незалежности, українська освіта не була в руках, настільки ідеально, просто бозею самим для неї скроєних“, – прокоментувала письменниця Оксана Забужко.
 • Друже, пишаємося і дякуємо за службу в ДШВ, а сьогодні неймовірно всі радіємо оголошенню, тримаємо кулаки і сподіваємося, що вже з наступних тижнів активно продовжимо всі освітні проєкти й розпочнемо багато нових із таким крутим Міністром освіти“, – відреагувала пані посол України в США Оксана Макарова.
 • Вчора й сьогодні я ледь не плакала, коли читала про можливе призначення Оксена Лісового. Я вперше за довгий час відчула натхнення знову сісти за читання підручників, за створення нових проєктів для вчителів. Я дуже вірю силі та ціннісності цієї людини. І вірю, що вчителі та родини, що зараз за кордоном, повернуться з новим досвідом. І багато якісних людей об’єднаються,  щоб разом творити зміни. І ще наші діти їх відчують. Удачі, пане Оксене!” – написала на своїй сторінці дитяча та сімейна психологиня Світлана Ройз.

Фото: Оксен Лісовий

Матеріали за темою

Обговорення