Теми статті: батькам, якість освіти
5 Серпня 2024
6 850
0
Перед стартом навчального року в батьків починається “гарячий” сезон. Адже треба оновити дітям одяг, взуття, придбати канцелярське приладдя, яке стало невіддільною частиною навчання.
Часто вчителі самі складають списки бажаних канцтоварів, з якими знайомлять перед 1 вересня. Якщо таких переліків у вас ще немає, спробуємо допомогти з орієнтовним списком для учнів та учениць різного віку. Щоб упорядкувати його, ми розпитали вчителів та батьків, а також врахували особистий досвід (як батьків школярів).
Шукайте в нашому огляді:
Наповнення шкільного рюкзака залежить від віку дитини та класу, у якому вона навчатиметься. Зазвичай про ці особливості розповідають учителі-класоводи або учителі-предметники, якщо йдеться про учнів середньої та старшої школи. Наприклад, старшокласникам можуть радити товсті зошити для правил чи важливих нотаток, а першокласникам у перші дні навчання може знадобитися лише альбом та олівці, доки триває адаптаційний період.
З огляду на поради вчителів та батьків, ось що варто придбати для першокласників:
Наталія Блозовська, вчителька початкових класів золочівської “Школи Радості” (Львівщина), радить підписати кожну річ. Це не обов’язково, але іноді декілька учнів мають однакові предмети. Тож підписані речі дадуть змогу уникнути плутанини.
Для учнів 2–4-х класів здебільшого потрібні ті ж канцтовари, що і для першокласників. Можна переглянути, що збереглося після першого року навчання, а що варто оновити.
Це витратні матеріали, які час від часу доведеться оновлювати.
Також будьте готові, що певні канцтовари знадобляться безпосередньо під час навчання. Наприклад, у другому семестрі 2 класу діти знайомляться з колом, а вчителі просять узяти на урок циркуль. Зазвичай про це попереджають завчасно.
Учням 5–7-х класів знадобляться:
Атласи, контурні карти для уроків географії та історії, а також зошити для лабораторних робіт із фізики чи хімії краще купувати за погодженням із вчителями. Адже школи можуть працювати за різними програмами, відповідно до яких освітяни обиратимуть додаткову друковану продукцію.
Для учнів 8–11 (12)-х класів знадобляться ті ж канцтовари, що і для учнів 5–7-х, крім наборів для малювання, оскільки з 8 класу цей предмет не викладається.
Ми намагалися упорядкувати списки обов’язкових речей, та деякі позиції в них можуть відрізнятися від школи до школи. Якщо ви сумніваєтеся, що купувати, краще уточніть у вчителів, аби не платити двічі за одні й ті ж предмети.
Якщо ж адміністрація школи просить батьків придбати папір для вчителів абощо – варто уточнити в директора, чи робили відповідні запити до засновників школи про забезпечення папером. Бо, наприклад, учасники Facebook-групи “Батьки SOS” розповідали, що в списку канцтоварів для першокласників був ксероксний папір (100 аркушів) та кольоровий ксероксний папір (по 5 аркушів блакитного, жовтого, червоного, зеленого, помаранчевого, синього та фіолетового).
Ділимося добіркою матеріалів, у яких ми розповідали, хто й що може купувати для школи, та як батькам бути активними учасниками освітнього процесу:
Щоб допомогти дітям різного віку упорядкувати все шкільне начиння, можна придбати різні органайзери, наприклад:
Крім згаданих вище канцтоварів, учителі можуть рекомендувати:
Обов’язково придбайте пляшечку для води та ланч-бокс. Цим користуються учні різного віку.
Під час війни учні носять ще і тривожний або заспокійливий рюкзак, з яким спускаються в укриття. У нього зазвичай кладуть воду, печиво, зошит із ручкою та контактні дані батьків (про докладне наповнення краще розпитати вчителів).
Для зв’язку з дітьми може знадобитися телефон або смартгодинник. Якщо дитина вчиться на дистанційці, буде добре придбати для неї ноутбук чи планшет.
Багато шкіл просять носити із собою змінне взуття, особливо в дощову та сніжну погоду. Часто діти зберігають його в спеціальних торбинках.
Не забудьте про форму на фізкультуру, для якої теж згодяться окремі торбинки (для одягу та взуття).
Шкільна форма зараз не обовʼязкова! Хоча дехто з батьків-учасників Facebook-групи “Батьки SOS” ділився, що в школах наполягають на діловому одязі учнів: білий верх, чорний низ, а на фізкультуру – кросівки з білою підошвою.
Нагадаємо, українське законодавство не містить заборон і обмежень щодо зовнішнього вигляду учнівства. Тобто ніхто не може зобов’язати батьків купувати шкільну форму або конкретні різновиди одягу.
Зараз шириться тенденція, коли на свято першого та останнього дзвоника, День української писемності та мови (27 жовтня) або День вишиванки (третій четвер травня) учні приходять до школи у вишиванках. Тож можна подумати про таку альтернативу.
Благодійна організація “Карітас України” щороку проводить акцію “Шкільний портфелик”. Цього року за зібрані від меценатів кошти придбають дві тисячі рюкзаків із канцтоварами.
У рюкзаку будуть:
Щоб отримати портфель від Карітасу, варто звернутися в одне з-понад 40 відділень організації та запитати про акцію. Ознайомитися з картою регіональних відділень можна за посиланням.
P.S. Звісно, якщо купувати все самостійно, списки необхідних для школи речей можуть лякати кількістю та витратами. Щоби не помилитися з вибором і не придбати зайвого, краще уточнити у вчителів, що саме треба купувати дітям.
Якщо є сумніви, до 1 вересня придбайте мінімальний набір: ручку, олівець та декілька зошитів. А після уточнень з учителем/-кою доповните рюкзак необхідними речами.
Зазвичай перший тиждень навчання присвячений організаційним моментам, коли вчителі озвучують свої побажання до канцтоварів, карт, атласів чи зошитів для практичних робіт.
І найважливіше! Крім олівців і зошитів, дітям потрібна підтримка та любов дорослих. Ніякі канцтовари цього не замінять.
Інна Лиховид, “Нова українська школа”
Титульне фото: stock.adobe.com
Обговорення