Теми статті: батькам, вчителям, директорам, російська агресія, учням
29 Вересня 2023
4 868
0
Довготривалий стрес, який переживають зараз усі українці через війну, призводить до руйнування тих відділів нашого мозку, які відповідають за запам’ятовування. Звідси й виникає послаблення когнітивних навичок і, зокрема, пам’яті. Важче сприймаються великі обсяги текстів, а слова під час мовлення взагалі можуть “вилітати” з голови.
ГО “Смарт освіта” й онлайн-медіа “Нова українська школа” продовжують третій сезон подкастів “Дофамін для освіти”. У четвертому епізоді сезону ми поговорили з професоркою, докторкою біологічних наук та нейрофізіологинею Наною Войтенко про те, що відбувається з нашими когнітивними навичками під час війни та як тренувати свій мозок.
Подкаст можна послухати на сторінці (там також є посилання на найпопулярніші подкастинг-платформи та на попередні записи) або нижче.
Читайте текстову версію подкасту, якщо вам зручніше працювати з текстом:
Стрес призводить до того, що ми всі зараз відчуваємо погіршення пам’яті. Адже коли ми переживаємо стрес, то відчуваємо загрозу для нашого життя. Тоді наша біохімія перебудовується і виділяються такі речовини, як стресові гормони, наприклад, кортизол. Це такий захист нашого організму.
Довготривалий стрес призводить насамперед до руйнування тих відділів нашого мозку, які відповідають за запам’ятовування, зокрема, це гіпокамп. Там складається вся інформація, яку ми накопичуємо за день.
Під час сну ці дані мають переходити до довготривалої пам’яті, у кору головного мозку. Але підвищений рівень кортизолу, який впливає на сам гіпокамп та зв’язки, може вбивати наші нейрони. Дослідження показали, що постійний стрес і, відповідно, підвищений рівень кортизолу стискають наш гіпокамп.
Крім того, нічні тривоги також порушують сон і це впливає на другий етап запам’ятовування – у корі головного мозку. Тобто інформація, яка мала би за восьмигодинний сон перейти до наших довготривалих “комірок” пам’яті, туди не переходить.
Водночас консолідація пам’яті – це не лише перенесення даних із короткотривалих комірок у довготривалі, це також обробка та збирання загального пазла. Саме консолідація лежить в основі того, що ми називаємо “ранок вечора мудріший”, коли нібито уві сні до нас приходять нові відкриття.
Але вони не приходять під час сну, просто завдяки процесу консолідації на ранок нам видається нова змінена картинка, яка доповнилася новою інформацією. Тож якщо в нас, грубо кажучи, перериваються всі ці процеси впливу на гіпокамп, консолідацію і, відповідно, перенесення пам’яті, то зрештою ми гірше запам’ятовуємо.
Можливо. Наш організм так влаштований, що процеси адаптації продовжують працювати. Але це не означає, що ми зовсім позбавилися стресу. Наприклад, ми звикли до тривог, але неможливо звикнути до того, що гинуть наші близькі, знайомі. Тобто є те, що ми не можемо адаптувати, тож усе одно живемо під дією стресу. Усе це впливає на роботу мозку й насамперед пам’ять.
На обидві. На короткотривалу впливає тим, що в нас руйнуються зв’язки й гинуть нейрони в гіпокампі. Тому ми не можемо сконцентруватися на тому, що маємо запам’ятати протягом дня. А вночі, коли сон порушується, у нас страждає і довготривала пам’ять.
Для цього є різні практики, які допомагають знизити рівень стресу, але цим треба займатися. Щоб знизити рівень стресу, нам треба витратити енергію і правильно розподілити нашу глюкозу. Тут допоможуть заняття спортом. Чим більше ми стресуємо, тим більше фізичного навантаження нам треба робити, щоби знизити рівень кортизолу.
Тож, наприклад, дітям під час перебування в бомбосховищі варто запропонувати зробити якісь фізичні вправи або ж просто потанцювати та відволікти від тривожних думок. Бо стрес знижується двома шляхами:
Завдяки цьому рівень стресу знижується і діти можуть повертатися до занять.
Так, абсолютно згодна із цим. Можливо, у такі дні навіть треба якось посувати заняття чи їхній початок. Тому що після нічних атак навіть дорослим складно себе взяти в руки й зосередитися на роботі, а діти просто будуть спати на парті, особливо підлітки.
Доведено, що підліткам складно вставати зранку. Нещодавнє дослідження показало, що в підлітковому віці в дітей зміщений годинник. Якщо для дорослої людини вставати вранці о 7:00 – це нормально, для підлітків цей час відчувається, як для дорослого 5:00 ранку.
ПРО ВПЛИВ СТРАХУ НА НАВЧАННЯ, ПАМ’ЯТЬ НА ЦИФРИ ТА ЗНИЖЕННЯ КОНЦЕНТРАЦІЇ УВАГИ ЧЕРЕЗ СОЦМЕРЕЖІ
Дійсно, коли людина налякана, то короткотривалий стрес може викликати зібраність. Тобто страх перед вчителем, публічним виступом, змаганням – це нормально, але він не може бути на постійній основі. Коли протягом 10–11 років дитина боїться вчителя, то це постійний стрес, чого не можна допускати в сучасній школі. Дитина має любити навчання. Коли ж вона залякана й робить усе “з-під палиці”, то це просто відіб’є бажання займатися цим предметом добровільно.
Наша пам’ять краще сприймає інформацію, яка містить емоційне забарвлення – як позитивне, так і негативне. Але, з іншого боку, є і ті механізми нашої пам’яті, які намагаються забути те, що нам неприємне та пов’язане з якимись стражданнями.
Зі свого ж досвіду, я добре пам’ятаю, що два мої улюблені вчителі в школі були фізик і математик. Хоча предмети були досить складні, а педагоги – суворі, мені було дуже приємно перебувати на цих уроках. Вчителі були людяні й гарно ставилися до учнів. Тому, думаю, і в університеті я була більш зосереджена на фізиці саме через це.
Так, просто суворість до якихось вимог і злість чи роздратованість вчителя – це різні речі й діти це відчувають. Коли людина професійна і вона лише вимагає виконання певних правил – це нормально. Однак коли вчитель злий, лякає дитину і водночас це ніяк не пов’язано з виконанням якихось правил чи завдань, тоді це не працює і відбиває тягу до навчання.
Вони пов’язані з тим, що в дитинстві, коли наш мозок поступово розвивався, було сформовано менше зв’язків у тих частинах нашої кори, які відповідають за запам’ятовування того чи того виду інформації. Тому в когось краща візуальна пам’ять, у когось – слухова, зорова, буває по-різному.
Але наші діти теж нерівномірно розвиваються. Когось віддали на спорт, когось на танці, когось на шахи. І тому мозок розвивається по-різному. Тож я всім кажу, якщо є можливість віддати дитину на різні гуртки, то це найкращий варіант для того, щоби мозок розвивався рівномірно. Однаково згодом те, що виявиться непотрібним, буде поступово відходити.
А чим більше дитина братиме участь у різних активностях, чим більше вона буде зацікавлена в них, тим краще вона потім буде використовувати свій мозок і свою пам’ять. Але потрібно дійсно прислухатися до бажань дітей. Якщо щось нецікаве, можливо, спробувати підібрати щось інше, наприклад, нецікавий спорт – спробувати танці, нецікава математика, спробувати знайти іншого вчителя тощо.
Мозок розвивається разом із суспільством. Наша еволюція прийшла до того, що в сучасному світі з’явилися комп’ютерні технології. І чим далі, тим більше зростатиме їхня частка у всіх галузях. Тому просто сказати, що це погано, не можна, тому що в такий спосіб ми розвиваємося.
Швидше розвиваються і наші діти. Ще ми й наші батьки отримували більш-менш однакові дози інформації. А зараз це розвивається настільки стрімко, що батьки не встигають за розвитком дітей. Адже нині діти отримують більше інформації, ніж ми в їхньому віці й про це треба говорити.
Насамперед це має взяти до уваги школа. Якщо раніше в нас були уроки по 45 хвилин і ми в першому класі спокійно весь цей час могли просидіти за партою, зараз це неможливо.
Коли мій син у 10-річному віці відвідував одну з американських шкіл, то на уроках вони не сиділи весь час за партами. У них були круглі столи, які вони могли вільно пересувати по класу, щось майструвати за ними тощо.
Уже в 10-річному віці в сина було проєктне навчання, наприклад, у класі вони робили скафандр космонавта. Також у першій половині дня вони вивчали складніші предмети, коли дитина ще готова до концентрації. Кожного дня в школі була фізкультура, бо фізичні вправи теж підвищують концентрацію уваги.
Допомагає сконцентруватися і командна робота. Бо коли ти в команді й від тебе щось залежить, то це створює розуміння власної відповідальності, мовляв, “я теж щось маю робити, бо ж усі чимось зайняті”. Це теж можна використовувати.
Абсолютно. І концентрація тут дуже допомагає. Тому що коли ми приїхали до США, у мого сина діагностували синдром розсіяної уваги. Але в американській школі він уперше зрозумів, що йому подобається вчитися. На жаль, в українській школі 30 років тому це не відбулося.
Це дуже необхідно. Знову ж таки наведу досвід мого сина. У тодішніх українських школах йому просто не подобалося вчитися. Щоби виконати домашні завдання, я 2–3 години вмовляла сина хоч щось зробити. Думаю, багато батьків із цим стикалися.
Коли ж ми опинилися в США, то син почав самостійно робити домашню роботу. Одного разу прибіг до мене з листками А4 і сказав, що написав англійською мовою есе про кальмара. Просто вдома сам сів і написав. Я була шокована. У дитини настільки з’явилося бажання вчитися, що він пішов до бібліотеки, узяв книжки й написав есе. І це дитина із синдромом розсіяної уваги.
У самому форматі заучування віршів немає нічого поганого. Завдяки цьому створюються нові зв’язки й тренується пам’ять. Але треба врахувати, що краще й легше запам’ятовується та інформація, яка подобається.
Це стосується і віршів, і, зокрема, літератури, яку вивчають діти в школах. Якщо починати знайомство з літературою з творів, які дійсно будуть цікавими для учнів, то це розвиватиме в них любов до читання. Адже навчання має бути зрозумілим та цікавим.
Так.
Так, нормальний мозок запам’ятовує те, що емоційно краще.
Вони працюють. Тут залучена асоціативна пам’ять. Так само і з музикою. Коли ми хочемо вивчити вірш, то краще запам’ятовуємо його, коли кладемо слова на музику.
Асоціації працюють і під час вивчення мов. Наприклад, я досі пам’ятаю англійське слово “obstacle”, що означає “перешкода”. Коли я його вивчала, то уявляла термін, як те, що вдарилося “об скло”. Таких прикладів може бути багато і якщо цими техніками дійсно займатися, то вони допомагають.
Але це не якісь магічні фокуси, ми просто змушуємо наш мозок працювати, але працювати так, як він хоче, як йому легше. Адже ми будуємо асоціації на основі того, що вже запам’ятали. Тобто користуємося можливостями нашого мозку.
Ні, це не так. Наприклад, наша коротка пам’ять обмежена. Вона як оперативна пам’ять у комп’ютері.
За день ми можемо завантажити лише певну кількість інформації. Тож батькам дуже важливо розуміти, що й комп’ютерні ігри, і домашні вправи та інші заняття за день – усе це йде в гіпокамп, а він обмежений.
Тому дітям важливо спочатку отримати корисну інформацію, а потім, якщо є час, погратися в якісь ігри, які теж покладуть інформацію в “комірчину пам’яті”. Тобто спершу те, що ми точно хочемо запам’ятати, а потім – усе інше, для душі. Інакше в нашого мозку просто не буде сил та ресурсу щось запам’ятовувати опісля.
Так, абсолютно. Особливо, коли зараз є великий потік негативної інформації, то потрібно себе якось обмежувати. Я змушую себе в якісь моменти відкладати телефон, не читати новини протягом дня. Так, це дуже складно, але це допомагає зосередитися на чомусь іншому.
Старші діти теж читають новини, але там гірша ситуація. Більшість із них зараз користується Tik-Tok і перебуває в коротких квантах інформації. Це теж перебудовує мозок дітей.
Це дійсно проблема й із цим треба працювати. Дітям варто пояснювати необхідність доводити щось до кінця. Зараз же до дітей необхідність брати на себе відповідальність доходить трохи пізніше, через те, що вони звикли до цієї фрагментарності.
Наприклад, спочатку школа, потім університет, потім магістратура… І коли лише приходить необхідність працювати, тоді й зʼявляється розуміння, що є те, що треба робити на довготривалій основі. Тому батькам варто намагатися пояснювати це дітям якомога раніше.
Відповідь така – наш мозок не безмежний. Він розвивається разом зі всіма нейронними зв’язками приблизно до 20–21 року. А потім ми лише користуємося тими зв’язками, які вже є, і на їхній основі вкладаємо нові знання.
Тож підліткам можна пояснити, що, можливо, валентністю, математикою, фізикою чи іншим предметом вони й не будуть користуватися, але завдяки тому, що вони вивчають, розвивається мозок. Наприклад, математика – це ж не лише про завдання, вона ще й гарно структурує наш мозок і зв’язки. А це в майбутньому можна використовувати під час ухвалення якихось рішень у багатьох сферах.
Якщо зараз дитина не буде цього вчити, то якісь відділи мозку залишаться недорозвиненими й після 20 або 21-го року не можна буде це виправити.
Усім відомий мультик про хлопчика Мауглі, який виріс поміж вовків, а потім потрапив до людей і все в нього склалося добре. Але в реальному житті дитина, яка до 6 або 8 років не чула людську мову, ніколи не зможе заговорити. У неї атрофуються зв’язки, які не були активовані. Адже щоби два нейрони утворили між собою зв’язок, від одного нейрона до іншого має прийти сигнал. Тобто, навіть якщо ми вивчаємо ту ж саму валентність, це активує сигнали й, відповідно, наші зв’язки в мозку.
Тут можу навести приклад лабораторного експерименту зі щурами. Суть така:
Яка ж група тварин жила довше? Друга. Тому що в них був помірний стрес і не було надлишків їжі, які призводять до ожиріння і скорочення тривалості життя. Тобто надлишковий стрес і надмірно розслаблений стан – шкідливі.
Так, має бути баланс. Також першим уроком можна ставити фізкультуру, щоби діти проснулися. Ще допомагає покращити пам’ять розвиток дрібної моторики. Наприклад, гра на музичних інструментах. Я кілька років не брала гітару до рук, а зараз знову почала грати. За цей час я помітила, що дійсно стала рідше забувати слова й пам’ять покращилася.
Насправді це працює, тому що саме під час сну відбувається перенесення пам’яті. Якщо перед сном наш гіпокамп ще не був повністю заповнений, то дійсно таку інформацію можна запам’ятати. Водночас під час ранкового повторення інформація наврядчи збережеться надовго, бо протягом дня одночасно надходить багато різних даних і попередні можуть просто загубитися. Тільки під час сну інформація переноситься в довготривалу пам’ять.
У комп’ютерах є багато тестів на увагу та тренування пам’яті, їх теж можна використовувати. Також у такий спосіб ви показуєте, що комп’ютер можна використовувати як друга, а не ворога. Особливо це ефективно для дітей, які не сприймають інформацію з книжки.
Також ефективні будь-які подорожі всією родиною. Чи то вийти просто в сусідній парк, ліс, торговий центр. Якщо це зближує батьків та дітей – це лише на користь. Адже взаємини між батьками й дітьми дуже часто є важливим елементом ставлення дітей до навчання. Тому важливо, щоби й батьки, і вчителі не були ворогами. Наш мозок хоче мати позитивні емоції від усього, тому від стосунків та взаємин нам треба отримувати задоволення.
З досвіду моєї роботи в США, у місцевих школах немає великої кількості різних предметів. Кожного року й кожного дня в них можуть бути одні й ті ж предмети, звісно, може змінюватися порядок. Так, щодня діти вивчають математику, англійську, займаються фізкультурою і музикою. Цікавим є викладання Science. Наприклад, один рік діти можуть вчити фізику і складати іспит, наступний рік – біологію, ще через рік – хімію тощо. Тобто вони не вчать ці предмети одночасно.
Це залежить від кількості перемикань між предметами. Якщо їх 2–3, то це нормально. А коли дитина має 10 предметів кожного дня і вони всі різні…
Є навіть освітня нейронаука (Neuroeducation), у якій на основі того, що ми знаємо про мозок, будується шкільна програма. Змінюється світ навколо нас, змінюються наші діти та їхнє сприйняття інформації. Тож, якщо ми будемо використовувати застарілі методики, то навчання не буде ефективним.
Не зовсім так. Це дуже індивідуально й також залежить від того, як розвивається наш мозок. Навіть якщо він не еволюціонує в органічному сенсі, тобто там залишаються ті ж самі відділи, але зв’язки формуються по-іншому. Швидкість інформації змінилася, що також впливає на формування конектому [повна мапа й опис структури зв’язків у нервовій системі організму] нашого мозку.
Допомогти може сімейний лікар, який має обстежити дитину й потім направити до невролога, якщо є якісь проблеми. Також першочергово треба перевірити, чи не перебуває дитина в постійному стресі, чи не має вона перенавантаження. Дізнатися, які взаємини має дитина з друзями, з вчителями, чи нема булінгу або насильства. Це важливо.
Треба змушувати себе відволікатися від проблемних думок, які вводять нас у депресивний чи пригнічений стан. Це теж своєрідне тренування. Також варто шукати те, що дає радість: дотики, обійми, зустрічі з друзями, навіть у Skype. Якщо є можливість, сходіть у театр або подивіться якийсь добрий фільм.
А ще важливо засинати з приємними спогадами та думками. Тоді покращиться і сон, і пам’ять і настрій на наступний ранок.
Текст підготувала Ірина Троян, “Нова українська школа”
Титульне фото: Ангеліна Коткова, “Бабель”
Публікація підготовлена за підтримки Представництва “Фонду Фрідріха Науманна за Свободу” в Україні. “Фонд Фрідріха Науманна за Свободу” – фонд ліберальної політики, що сприяє зміцненню свободи та гідності людини в усіх сферах суспільства. Детальніше за посиланням.
Обговорення