Теми статті: батькам, вчителям, директорам
28 Листопада 2024
863
0
Партнерська публікація
Благодійні ярмарки, плетіння сіток, екотолоки, акції зі збору речей, створення шкільних волонтерських клубів… Саме такі ініціативи у деяких закладах освіти стали добрим завершенням Шкільного DOCU/ТИЖНЯ 2024, організатором якого є мережа DOCU/СLUB ГО “Докудейз”. Тема цьогорічного DOCU/ТИЖНЯ “Права людини та волонтерство”.
Нагадаємо, що в межах цього освітнього проєкту вчителі за допомогою документального кіно в неформальний спосіб говорять з учнівством про права людини та навчають їх базових цінностей.
Цьогоріч до прав людини додали також і волонтерство. Саме волонтерський рух став одним із потужних напрямів, які згуртували українців у часи війни та зробили їх стійкішими до труднощів. Перегляд тематичних фільмів дав учням змогу дізнатися глибше про значення волонтерства для суспільства та навіть надихнув їх на створення власних волонтерських проєктів.
Докладніше про свій досвід проведення Шкільного DOCU/ТИЖНЯ та його результати “Новій українській школі” розповіли Олена Браженко, психологиня, соціальна педагогиня Ізюмського ліцею № 11 Ізюмської міської ради (Харківщина), та Марія Кахній, вчителька екології, педагогиня-організаторка Журавнівського КЗЗСО школи-ліцею (Львівщина).
З цього матеріалу ви дізнаєтеся:
Олена Браженко вже не вперше разом з учнями Ізюмського ліцею № 11 бере участь у цьому освітньому проєкті. За її словами, за допомогою коротких документальних стрічок, які легко інтегруються в багато предметів, учні можуть глибше усвідомити базові цінності та права людини на прикладах із реального життя. Це робить навчання ближчим і зрозумілішим, а обговорення після перегляду стрічок вчить учнів висловлювати свої думки й дискутувати.
“Коли побачила, що в цьогорічній темі йшлося про волонтерство, то, без сумніву, вирішила знову долучитися. У часи, коли війна випробовує суспільство, педагогам важливо не лише передавати знання, а й формувати в учнів навички підтримки, співчуття та активної громадянської позиції. А за допомогою тематичних документальних фільмів розмови на цю тему перестають бути абстрактними, адже в стрічках йдеться про реальні історії людей”, – каже пані Олена.
А ось для учнів Журавнівського КЗЗСО школи-ліцею участь у Шкільному DOCU/ТИЖНІ стала першою, додає Марія Кахній. Вона каже, що вже давно цікавилася документальним кіно та тим, як з його допомогою можна пробудити в учнівства цікавість до важливих тем. Тож, заручившись підтримкою колег, пані Марія теж долучилася до показу документальних стрічок у своєму ліцеї.
Основою тижня в обох закладах були перегляди трьох документальних фільмів із колекції Мережі DOCU/ CLUB ГО “Докудейз”. Їх вчителі могли інтегрувати як в уроки, так і в години спілкування, гуртки тощо.
За словами Олени Браженко, особливо активно її учні обговорювали документальний фільм “Євромайдан SOS” режисера Сергія Лисенка (для учнів 7–11-х класів). Євромайдан SOS – це ініціатива молодих правозахисників та активістів, які об’єдналися 30 листопада після побиття студентів на Євромайдані. Уже наступного дня вони відкрили “гарячу” лінію для постраждалих і ще одну – для волонтерів-адвокатів, щоб надавати юридичні послуги та захист у судах учасникам протесту. Тепер вони ведуть документування воєнних злочинів, займаються міжнародною адвокацією та борються за звільнення політичних в’язнів.
“Фільм справив глибоке враження на всіх – він показав, як прості люди, об’єднавшись, захищають права і свободи в умовах загрози. Це було не лише про історію, але й про силу волі, гідність та важливість підтримки одне одного. Учні стали глибше замислюватися над тим, як їхні дії можуть впливати на суспільство. А обговорення після перегляду допомогли їм не лише осмислити побачене, а й поділитися своїми емоціями та думками про сучасні події. Багато хто усвідомив, як один вчинок або участь у волонтерстві може змінити долі людей”, – ділиться пані Олена.
Серед інших стрічок, які переглядали учні:
Після перегляду учні брали участь у модерованих обговореннях: діти висловлювали свої думки, аналізували сюжети й обговорювали питання прав людини, додає Марія Кахній. За її словами, такі активності допомагають пробудити в учнівства цікавість до важливих тем та дають змогу зрозуміти, що кожен і кожна має право на повагу й захист.
Завдяки цим фільмам, каже Олена Браженко, учні також змогли дізнатися про різні форми волонтерства – від прямої допомоги до інформаційної та моральної підтримки. Адже волонтерство не обмежується збором коштів чи матеріальної допомоги, а містить і моральний складник, і просвітницькі акції тощо. А ще учні почали розглядати волонтерство як частину особистої відповідальності перед суспільством.
“Чимало дітей казали мені, що перегляд документального кіно допоміг їм по-новому подивитися на громадську активність і підштовхнув до власних маленьких дій для покращення шкільного середовища та допомоги іншим. Вони навчалися працювати в групах, аналізували ситуації, висловлювали свої думки й активно брали участь у дискусіях. Цей досвід залишив у них відчуття єдності та віру в те, що навіть маленькі кроки можуть зробити великий вплив”, – ділиться пані Олена.
Так, перегляд документального кіно на тему волонтерства переріс у власні учнівські волонтерські проєкти, додає вона. Учні ліцею почали створювати мініпроєкти, спрямовані на допомогу місцевій громаді та підтримку шкільної спільноти, як-от акції зі збору речей для тих, хто цього потребує, заходи для підтримки морального духу. А ще в ліцеї планують організувати шкільний волонтерський клуб, який би регулярно займався волонтерськими проєктами – як у межах закладу освіти, так і поза ним.
За створення своїх волонтерських проєктів під час DOCU/ТИЖНЯ взялися й учні Журавнівського КЗЗСО школи-ліцею, розповідає Марія Кахній. Серед ідей, які запропонували діти:
“А щоби учні більше дізналися про особливості волонтерства з перших уст, наприкінці DOCU/ТИЖНЯ ми в ліцеї організували зустріч із волонтерами Миколою Ліпковським та Мирославою Юровою. Вони ділилися власними історіями про допомогу нашим військовим та відповідали на питання учнів. Для багатьох дітей така душевна розмова стала справжнім натхненням, адже вони усвідомили, що волонтерство не знає віку й може початися з найменших дій”, – каже пані Марія.
За її словами, учні вже активно працюють над втіленням своїх ініціатив у реальність. А самі вчителі школи-ліцею планують організувати в закладі постійний клуб документального кіно.
5 грудня, у Міжнародний день волонтерів, в обох закладах організують виставку, де учнівство зможе поділитися своїми першими волонтерськими проєктами, а також представити роботи, що висвітлюють їхні роздуми та досвід, отриманий під час DOCU/ТИЖНЯ. Усе для того, аби надихнути інших на участь у таких ініціативах та зробити школу місцем, де формуються справжні громадяни, які ставляться з повагою до прав інших та готовністю допомогти, акцентує Марія Кахній.
“Участь у DOCU/ТИЖНІ залишила у всіх відчуття єдності та віру в те, що навіть маленькі кроки можуть мати великий вплив. Проєкт став не просто освітньою подією, а й цінним уроком для нашої шкільної спільноти, надихнувши на підтримку активної громадянської позиції й співпрацю”, – підсумувала Олена Браженко.
Ірина Троян, “Нова українська школа”
Фото у тексті надали співрозмовниці
Проєкт Шкільний DOCU/ТИЖДЕНЬ впроваджено за фінансової підтримки Німецького фонду Маршалла Сполучених Штатів Америки. Підготовлена публікація є виключною відповідальністю НУШ та ГО “Докудейз” і не обов’язково відображає позицію Німецького фонду Маршалла.
Обговорення