Теми статті: директорам, освітній простір, освітнім управлінцям, фінансування освіти
19 Липня 2021
15 518
0
Останнім часом почастішали випадки накладення штрафів на директорів шкіл за недотримання вимог до протипожежної безпеки. Окрім того, їм дають приписи усунути недоліки в найкоротші терміни. Чимало з керівників нарікають на неправомірність таких дій та перевищення повноважень офіційних осіб. Адже директор школи не відповідає за те, що місцева влада не виділила кошти на всі протипожежні заходи.
У цій статті “Нова українська школа” розбирається з тим:
У питаннях пожежної безпеки заклади повинні користуватися Правилами пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України, затвердженими МОН 2016 року. Згідно з ними, керівники закладів освіти зобов’язані:
Ось кілька важливих вимог із документа:
Є й інші документи (державні будівельні норми, наприклад, “Заклади освіти” ДБН В.2.2–3:2018), які регламентують вимоги як до нових будівель закладів освіти, так і до реконструкції наявних, їхнього технічного переоснащення, капітального ремонту тощо.
“Треба враховувати, що нові заклади освіти будуються з усіма необхідними системами пожежного захисту. Але здебільшого заклади освіти в нашій країні побудовано ще за радянських часів, тому, на жаль, у багатьох із них подібних систем немає – і наразі дуже гостро постало питання облаштування закладів сучасними системами протипожежної сигналізації та засобами пожежогасіння“, – зазначає Освітній омбудсмен Сергій Горбачов.
Питання протипожежного захисту регламентує ДБН В.2.5–56:2014 “Системи протипожежного захисту”. Тут докладно розписано, які саме системи сигналізації, сповіщення, пожежогасіння мають бути встановлені залежно від типу закладу.
Виконання цих вимог потребує фінансування, тобто керівник має звернутися до власника (засновника) закладу щодо забезпечення оснащення школи протипожежними засобами.
Сергій Горбачов також застерігає, що в тендерній документації треба прописати не лише придбання і встановлення, але й налаштування й технічне обслуговування всіх систем. А щоби пришвидшити ухвалення рішення засновником та виділення фінансування – долучити батьківську спільноту та громадськість через постійне інформування про перебіг подій.
“Є розпорядження Кабінету Міністрів від 28 грудня 2020 року № 1659-р “Про затвердження плану основних заходів цивільного захисту на 2021 рік”, відповідно до якого управління Державної служби надзвичайних ситуацій здійснюють перевірки закладів освіти щодо протипожежної безпеки, – пояснює ситуацію народна депутатка, секретарка Комітету ВРУ з питань освіти, науки та інновацій Наталія Піпа. – На основі цих перевірок директорам надходять приписи від ДСНС, за якими вони мають у короткий термін виконати низку протипожежних заходів у закладах освіти”.
Перелік таких заходів: обладнати приміщення системами протипожежного захисту (пожежна сигналізація, оповіщення про пожежу), повністю забезпечити з’єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів у приміщеннях шкіл, забезпечити захист будівель від попадань блискавки тощо.
“Виконання цих завдань потребує значних коштів. Лише протипожежна сигналізація для школи коштує 300–400 тисяч гривень. Це величезні кошти, яких директори шкіл не мають. Такі кошти не закладені в кошториси закладів освіти”, – каже депутатка.
Тому, за її словами, директори не виконують ці вимоги повністю або частково й отримують адміністративну відповідальність у вигляді штрафів від 1700 гривень.
“Насправді, таке штрафування директорів необґрунтоване. Адже, згідно з чинним законодавством відповідальність за протипожежну безпеку в закладах освіти покладається як на керівників цих закладів, так і на їхніх засновників (стаття 37 Закону України “Про повну загальну середню освіту”). Вважаю неправильним, що багато років фактично ніхто не займався питанням покращення протипожежної безпеки в школах, а зараз директорів роблять “крайніми”. Я впевнена, що немає таких директорів, які би не хотіли мати у своїй школі протипожежну безпеку на високому рівні.
Директори шкіл не є розпорядниками коштів. Їхнє завдання – звернутися до місцевих відділів освіти щодо виділення необхідних коштів на протипожежні заходи. І вони звертаються, але їм відповідають, що таких коштів немає. Тому керівникУ закладу не залишається іншого варіанту, як сплатити штраф.
Але питання в тому, що 1700 гривень, які сплатить директор, не змінять ситуацію, протипожежна безпека від цього не покращиться. Потрібно шукати системне рішення. Я вже звернулася до уряду щодо необхідності створення спеціальної програми співфінансування заходів протипожежної безпеки в закладах освіти (поки лише дозволено використовувати залишки освітньої субвенції на це, – ред.)“.
Наталія Піпа каже, що міністр освіти й науки Сергій Шкарлет запевнив її, що міністерство вже працює над вирішенням цього питання, розглядають варіант співфінансування 50/50 (держава / громада).
“Найімовірніше, ситуація не вирішиться цього року, адже в бюджеті-2021 не закладено необхідних коштів. Але очікую від Міносвіти та Мінфіну, що необхідна субвенція буде передбачена на 2022 рік”, – резюмує Піпа.
Він зазначає, що приписи від уповноважених осіб щодо організації пожежної безпеки в закладі освіти можуть бути двох типів:
Невиконання приписів може потягнути за собою призначення штрафів. Як правило, штрафи виписують на ім’я керівника закладу. Хоча, відповідно до закону “Про освіту”, забезпечення безпечних та нешкідливих умов навчання, у тому числі й пожежної безпеки, покладається не лише на нього, але й на власника чи уповноваженого ним органу. Тобто управління та департаменти освіти (коли йдеться про державні та комунальні заклади).
“Працюючи директором школи, – розповідає Сергій Горбачов, – я неодноразово давав відповіді на приписи ДСНС приблизно такого змісту:
Омбудсмен переконаний, що такі відповіді захищають директора від потенційного штрафу, адже свідчать про те, що він / вона зробили все в межах своїх повноважень. Якщо після цього штраф таки виписано, він рекомендує оскаржувати його в суді, який із великою імовірністю винесе рішення на користь директора.
“Бо в моїх (як директора – ред.) діях немає складу адміністративного порушення: у межах своїх повноважень я робив усе від мене залежне. І якщо штрафувати, то треба штрафувати посадову особу, яка представляє засновника, тобто – начальника управління освіти, голову РДА чи КМДА. А цього пожежники чомусь не наважуються робити“.
Анна Степанова, “Нова українська школа”
Титульне фото: автор – VitalikRadko, Depositphotos
Обговорення