Напишіть нам

Всі проєкти

Всі теми

12 Травня 2023

Чи запровадять у школах обов’язковий курс зі статевого виховання: відповіді МОН громадським активістам

Міністерство освіти і науки відповіло громадській організації “Політична дія жінок”, чи буде в українських школах курс статевого виховання.

Ситуацію висвітлила “Українська правда” із посиланням на співавторку петиції про запровадження обов’язкового статевого виховання в школах Ірину Тишко.

Міністр освіти і науки України Оксен Лісовий і гендиректор Директорату дошкільної, шкільної, позашкільної та інклюзивної освіти Олег Єресько надали різні відповіді на звернення.

Зокрема, Оксен Лісовий зазначив, що в МОН розробляють проєкт стандартів, які передбачають впровадження окремого курсу статевого виховання у шкільну освіту: “На сьогодні Міністерством освіти і науки розробляється проєкт державного стандарту для профільного рівня загальної середньої освіти.

У межах реалізації соціальної і здоров’язбережувальної освітньої галузі державного стандарту передбачається впровадження окремого курсу статевого виховання, який враховуватиме досвід європейських країн із впровадження програм статевого виховання”.

За словами міністра, зараз відбувається розробка “просвітницьких програм, курсів, інформаційних та методичних матеріалів” для дітей та молоді, батьків, учителів та інших дорослих, що долучаються до статевого виховання.

Відповідь Оксена Лісового

Натомість у Директораті дошкільної, шкільної, позашкільної та інклюзивної освіти відповіли, що статеве виховання уже є в програмі: “В Україні статеве виховання є складником системи національного виховання дітей та молоді і здійснюється у закладах освіти відповідно до Концепції виховання дітей та молоді у національній системі освіти та згідно з вимогами освітніх стандартів.

Зокрема, теми статевого виховання включені в зміст обов’язкових навчальних предметів “Я досліджую світ” (1-4 класи), “Основи здоров’я”/ “Здоров’я, безпека та добробут” (5-9 класи), “Біологія” (8-11 класи)”.

Крім цього, учням пропонують факультативні курси “Я – моє здоров’я – моє життя”, “Дорослішай на здоров’я”, “Повага. Любов. Секс”, “Захисти себе від ВІЛ”, “Школа проти СНІДу”.

Відповідь Олена Єреська

МОН схвалило для використання в освітньому процесі посібник для тренера “Репродуктивне здоров’я та відповідальна поведінка учнівської молоді”, “Здоров’я молоді та його складові” – для проведення інтерактивних занять, “7 кроків назустріч” – для роботи з батьками з питань статевого виховання.

На сьогодні є певний прогрес у розробці просвітницьких програм, курсів, інформаційних та методичних матеріалів як для дітей та молоді, так і для їх батьків, вчителів, інших дорослих, що долучаються до статевого виховання.

Форми та методи навчання стають більш інтерактивними, орієнтованими на потреби та інтереси цільових груп”, – зазначив Олег Єресько. Також від додав: для реалізації програм статевого виховання потрібна підготовка педагогів, розроблення сучасних навчальних і методичних матеріалів, а також інформаційна підтримка на рівні громад, ЗМІ, суспільства.

У ГО “Політична дія жінок” розкритикували відповіді посадовців, зокрема, зазначивши: на думку Олега Єреська, рішення проблеми шукати не потрібно.

Інформація про людину та взаємодію з іншими центрується навколо загальної будови тіла, гігієни, моральних норм тощо, тема статевого виховання і безпеки не прописана у програмі. Можливо, вчителі на власний розсуд можуть вносити ці аспекти в уроки? Але ж можуть і не вносити”, – наголосили активістки.

Крім того, підручник “Основи здоров’я”, про який говорить Єресько, не містить необхідної інформації, ба більше – є дискримінаційним.

Відповідь міністра освіти активістки назвали “більш обнадійливою”.

Читайте також: “Чому в школах необхідний курс зі статевого виховання – коментарі фахівців”.

Фото: титульне – Depositphotos, у тексті – “Українська правда”


Обговорення