3 027
0
Комітет Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій надав роз’яснення щодо застосування статті 26 Закону України “Про дошкільну освіту” щодо робочого часу.
У повідомленні комітету визнали, що відсутність згадки у Законі України “Про дошкільну освіту” про робочий час педагогічних працівників закладів дошкільної освіти стала суттєвою правовою прогалиною. “Адже педагогічні працівники закладів дошкільної освіти, маючи статус “працівника”,(…) не мали визначеної Законом норми скороченої тривалості робочого часу, тоді як “робочий час” кожного працівника у трудових відносинах із роботодавцем є гарантією дотримання конституційного права працівників на відпочинок”, – йдеться у повідомленні.
У своєму поясненні комітет посилається на норму Конституції. У статті 45 Основного Закону йдеться, що право на відпочинок забезпечується “наданням днів щотижневого відпочинку, а також оплачуваної щорічної відпустки, встановленням скороченого робочого дня щодо окремих професій і виробництв, скороченої тривалості роботи у нічний час”.
Крім того, профільний комітет спирається на базовий закон – “Про освіту” – в якому вже було визначено термін “робочий час” і його зміст для всіх педагогічних і науково-педагогічних працівників усіх закладів освіти. У документі він визначається як час виконання педпрацівником навчальної, виховної, методичної, організаційної роботи та іншої педагогічної діяльності, що передбачена трудовим договором.
Саме у відповідності до базового закону встановлено, що трудовим договором встановлюється конкретний перелік та обсяг видів робіт педагогічного і науково-педагогічного працівника. Цій нормі Закону “Про освіту” відповідає частина 2 статті 23 нового Закону України “Про дошкільну освіту“, яка визначає, що “перелік і обсяг видів робіт та іншої педагогічної діяльності педагогічних працівників встановлюються трудовими договорами та/або посадовими інструкціями”.
У свою чергу, роботодавець зобов’язаний поінформувати працівника не тільки про його місце роботи, права та обов’язки, а й про тривалість робочого часу і відпочинку. Цей обов’язок роботодавця визначений у Кодексі законів про працю України (КЗпП).
Зазначимо, що КЗпП раніше визначав нормальну тривалість робочого часу у межах 40 годин на тиждень. Під час укладення колективного договору можливо встановлювати менші норми тривалості робочого часу. І якщо КЗпП встановлює скорочену тривалість робочого часу для окремих категорій працівників (учителів, лікарів та інших), то закон “Про дошкільну освіту” вперше врегулював це питання для педагогічних працівників закладів дошкільної освіти.
На сайті комітету також опублікована порівняльна таблиця між положеннями попереднього та нового Закону України “Про дошкільну освіту”, що введений в дію з 1 січня 2025 року.
Зазначимо, Закон України “Про дошкільну освіту” був прийнятий 6 червня 2024 року і набув чинності 1 січня 2025 року.
Нагадаємо, що веб-ресурс НУШ повідомляв, що освітній омбудсмен звернулася до Верховної Ради України та Міністерства освіти і науки з пропозицією терміново розробити і затвердити підзаконні нормативно-правові акти, які регулюють заробітну плату педагогічних працівників закладів дошкільної освіти.
Обговорення