Напишіть нам

Всі проєкти

Всі теми

13 Квітня 2022

Скільки може тривати відпустка педагогів під час війни

Відпустка педагогів на період війни становитиме 24 дні, проте різницю зі звичайною відпусткою компенсують після війни.

Про це повідомило Управління соціально-економічного захисту ЦК Профспілки працівників освіти та науки

Зокрема, частина перша статті 12 закону “Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану” від 15.03.2022 № 2136-IX установлює, що в період дії воєнного стану щорічна основна оплачувана відпустка працівників складає 24 календарні дні.

Також частина друга статті 12 цього закону передбачає, що в період воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику в наданні будь-якого різновиду відпусток (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами й відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури.

Міністерство економіки України в коментарі до статті 12 цього закону роз’яснює:

“1. З дати набрання чинності Законом і до закінчення дії воєнного стану максимальна тривалість щорічної основної відпустки становитиме 24 календарних дні. При цьому працівникові можуть бути надані щорічні додаткові відпустки, соціальні та інші відпустки відповідно до Закону України “Про відпустки”. Якщо тривалість щорічної основної відпустки працівника становить понад 24 календарні дні, різниця днів відпустки не втрачається, а має бути надана після закінчення дії воєнного стану.

2. … Якщо працівник не залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури, необхідно врахувати, що відповідно до статті 10 Закону України “Про відпустки”, черговість надання відпусток визначається графіками, які затверджуються власником або уповноваженим ним органом за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом, і доводиться до відома всіх працівників.

Конкретний період надання щорічних відпусток у межах, установлених графіком, узгоджується між працівником і власником або уповноваженим ним органом, який зобов’язаний письмово повідомити працівника про дату початку відпустки не пізніше як за два тижні до встановленого графіком терміну”.

Також пункт 4 Порядку надання щорічної основної відпустки (постанова Кабміну від 14.04.1997 № 346) передбачає, що невикористана частина щорічної основної відпустки педагога, за умови її поділу, повинна бути надана, як правило, у період літніх канікул, а в окремих випадках, передбачених колективним договором, – в інший канікулярний період.

Водночас дія окремих положень колективного договору, за статтею 11 закону № 2136, на період воєнного стану може бути зупинена за ініціативою роботодавця. Тобто ця норма не є обов’язком сторін соціального діалогу.

Окрім того, частина третя статті 12 закону № 2136 передбачає, що протягом воєнного стану роботодавець на прохання працівника може надавати йому відпустку без збереження заробітної плати без обмеження строку.

Нагадаємо, МОН надало рекомендації щодо завершення навчального року.

Слава Україні!

Героям слава!

Переможемо!

Фото: автор – lj1980s, Depositphotos


Обговорення