14 Листопада 2019
28 587
0
Ми розпочали серію онлайн-трансляцій з експертами з інклюзії, під час яких вони відповідають на запитання читачів. Перша трансляція була з очільницею директорату інклюзивної і позашкільної освіти МОН Валентиною Хіврич. Це – друга частина її відповідей (першу текстову частину дивіться тут).
У цій добірці відповіді про таке:
– чи потрібно для дітей з ООП проводити окремі уроки від решти класу;
– чи треба знову проходити оцінку в ІРЦ перед переходом у 5 клас;
– як можна вплинути на батьків дитини з ООП, якщо вони не притримуються рекомендацій;
– чи може асистент учителя оплачувано заміняти класного керівника;
– що робити, якщо вчитель не зміг спрацюватися з асистентом;
– чи може дитина з ООП отримувати корекційні послуги під час уроків;
– чи законно залучати психолога ІРЦ за угодою в межах його тижневого навантаження, якщо у школі вже є психолог;
– чи може в дитини з ООП бути більше уроків з певних предметів, ніж в інших;
– чи потрібна ІРЦ ліцензія, щоб користуватись новими методиками;
– чи має соціальний педагог отримувати надбавку за роботу в інклюзивній школі.
– У 1 класі двоє дітей з ООП. Чи повинна я, як асистент учителя, цих дітей забирати з класу і окремо проводити уроки математики чи навчання грамоти?
У жодному разі ви не повинні цих дітей забирати з класу і проводити з ними окремі уроки. Адже інклюзія передбачає, що дитина асимільована у клас, вливається в колектив. Навіть якщо в неї інша програма, вона має лишатися у класі.
Розумний учитель знає, як дитину ввести в роботу. Наприклад, якщо це урок математики, і треба вчити теорему Піфагора – дитина, яка навчається за спеціальною програмою, не буде цього вчити. Але вона знає, що таке трикутник, – отже вчитель може попрохати її намалювати на дошці трикутник, з яким потім працюватиме весь клас. Таким чином, дитина буде залучена, а потім сяде на своє місце і, наприклад, буде вираховувати площу цього трикутника.
Часто кажуть, що є агресивні діти. Значить, учителі повинні вивчати особливості дитини і не доводити до того, щоб у неї з’являлась агресія.
Для цього треба залучати працівників ІРЦ, фахівців із спеціальних шкіл-інтернатів, які мають досвід роботи з дітьми з ООП. Наприклад, дитина не може довго перебувати в колективі. Тоді можна закупити навушники, в яких вона не буде чути шуму і зможе працювати у своєму режимі в цьому ж класі, не виявляючи агресії.
Можна робити спеціальні конторки, коли дитина трошки відсторонена, але перебуває в цьому ж класі, виконує завдання за своєю програмою і не заважає ні дітям, ні сама не стомлюється від класу.
У деяких ситуаціях можна виводити дитину, наприклад, в ресурсну кімнату. Або – учень узагалі може йти додому після 2-4 уроків. Адже часом через свій фізичний чи психоемоційний стан дитина не може витримати всі уроки.
Зараз закон “Про освіту” дозволяє поєднувати різні форми навчання. Враховуючи особливості дитини, спільно з батьками можна обрати комфортний режим роботи. Дитина може приходити на окремі уроки – на ті, які, наприклад, їй даються найважче, а інші предмети вивчати самостійно. Водночас, додатково можна займатися з учителями з цих предметів, просити завдання або приєднуватись по скайпу – так, щоб це не було перевантаження педагога.
– Учениця інклюзивного класу із ЗПР переходить до 5 класу. Чи обов’язкова присутність асистента вчителя в цьому класі? Коли потрібно відвідати ІРЦ для нових рекомендацій?
Відвідати ІРЦ для нових рекомендацій можна за будь-якої потреби. Наприклад, якщо ви бачите, що в дитини або вже є добрі досягнення, і ви вважаєте, що немає необхідності продовжувати супровід. Або ж протягом 2-3 місяців немає прогресу чи навіть є регрес. В обох випадках можна звертатися як для додаткового обстеження, так і для консультації.
Можливо, варто покликати у клас працівника ІРЦ, долучити психолога, який є в ІРЦ чи закладі освіти, щоб маленькими педагогічним консиліумом визначити: що впливає на те, що відбуваються негаразди, психічні зриви, несприйняття чи ще щось.
Адже коли дивляться на дитину в ІРЦ – це одна ситуація, а коли бачать її в середовищі, в якому вона навчається – зовсім інше. Іноді буває, що треба все зайве прибрати з парти, і дитина буде нормально працювати. Проте вчитель про це не знає, а коли йому пояснюють, як ця дитина сприймає світ, з нею налагоджуються контакт і робота.
І, звісно, добре співпрацювати з батьками. Адже іноді вчителі не помічають покращень, а батьки їх бачать.
Окрім того, ІРЦ обов’язково відвідують, коли дитина переходить з одного рівня освіти на інший або з одного закладу в інший.
А щодо затримки психічного розвитку – хочу звернути увагу, що це тимчасове явище, і не може бути затримки психічного розвитку аж до 9 класу. У такому випадку або щось неправильно визначено у висновку, або дитину погано обстежили, або не здійснюється відповідна робота.
– Чи правильно, що корекційно-розвиткові заняття з дитиною з синдромом Дауна за рекомендацією IРЦ повинен проводити дефектолог, а корекцiйнi заняття із психологом на 2019/20 навчальний рік не передбачено, хоча у 2018/19 навчальному році заняття із психологом були тричі на тиждень?
Не бачачи дитини, не знаючи висновку, не розуміючи, чому змінено підхід до занять, ми не можемо дати рекомендацій чи порадити універсальний підхід.
– Як можна вплинути на батьків дитини з комплексними порушеннями, якщо вони в більшості випадків ігнорують рекомендації мультидисциплінарної команди?
Педагоги, психологи працюють не тільки з дітьми, а і з батьками. У них, як правило, немає педагогічної освіти, тож їм треба допомагати краще розуміти потреби і дитини, і свої. Тому ми й говоримо, що педагогічні працівники і ІРЦ, і закладу освіти повинні працювати з батьками. Тільки поясненням, постійною співпрацею ви можете вплинути, щоб вони змінили думку.
Водночас, справді, не всі батьки діють в інтересах дитини. Якщо це критична ситуація і якщо таке ставлення батьків загрожує здоров’ю і життю дитини, то ви маєте право звертатися до суду. У нашій законодавчій базі прописано відповідальність батьків за розвиток дитини.
Я, будучи директором школи або начальником відділу освіти, не раз вигравала суди, коли батьки діяли не в інтересах дитини. Іноді вистачало бесіди з батьками в суді, іноді їм треба було ще заплатити штраф, а іноді – ставало питання про вилучення дитини з сім’ї. У результаті, ми досягали, що батьки починали діяти в інтересах дитини.
– На час відсутності класного керівника в інклюзивному класі (на лікарняній відпустці більше 5 днів), чи може асистент вчителя отримати оплачувану заміну в цьому класі? Тобто, чи може він бути довантажений годинами класного керівника?
Довантаження – це педагогічна доплата, яка дається особисто конкретному працівникові. Вона не здійснюється іншій людині. Проте, якщо керівник закладу пише наказ і визначає класним керівником на час відсутності однієї людини іншу, то він може платити цій людині за фактично виконану роботу.
– Що робити вчителю інклюзивного класу, який не може працювати з певним асистентом, а адміністрація не йде назустріч?
Можливо, ви недостатньо пояснили адміністрації школи, а, можливо, вам треба переглянути свою діяльність у цьому класі. Інший варіант – провести педагогічний консиліум.
У таких випадках я, коли була директором школи або начальником відділу освіти, створювала комісію, куди брала психологів і не обов’язково тільки зі школи. Ви можете попросити про таку підтримку обласний центр психологічної служби і визначатися, що не так.
Я рекомендую робити письмове звернення. На письмове звернення всі повинні давати письмову відповідь. Якщо ж адміністрація школи взагалі ніяк не реагує на вчителя, він має право звернутися до засновника або до уповноваженого засновником органу – відділу освіти певного рівня – щоб вони розглянули ситуацію і надали допомогу.
Я не можу дати категоричну відповідь, тому що в ситуації є багато невідомих.
– Якщо дитина з мовленнєвими порушеннями навчається в 1 класі, чи можуть її під час уроків звільняти на заняття логопеда і психолога?
Якщо дитина має інтелект норму та тільки мовленнєві порушення, і ви будете її забирати зі звичайних уроків, то вона відставатиме від інших дітей і це не буде сприяти її розвитку. Тому практика, яка в нас склалася на етапі експерименту інклюзії, коли, наприклад, давали дитині не 5 годин мови, а 4, а на одну годину забирали на заняття з логопедом чи психологом, – хибна.
Дитина в цьому класі навчається відповідно до освітньої програми цього класу. І корекційно-розвиткові заняття повинні здійснюватися у вільний від уроків час.
Практика зменшення кількості уроків походить зі спеціальних класів, які працюють за спеціальною програмою. Проте там програма виконується під час усіх занять, зокрема з логопедом займаються і під час звичайного уроку. Хочу наголосити, що в інклюзивному класі ми працюємо не для користі логопеда чи психолога, який хоче до 12-ї години завершити робочий день, а в інтересах дитини. Якщо треба займатися з дитиною після 13-ї години, значить після 13-ї.
– Якщо у школі є психолог, який працює на ставку, чи законно залучати працівника ІРЦ за угодою в межах його тижневого навантаження для проведення корекційно-розвиткових занять із розвитку пізнавальних інтересів із дітьми в інклюзивних класах?
Якщо у школі є психолог, але в нього є навантаження на ставку, то керівник може залучати для проведення корекційно-розвиткових занять або інших працівників, або тих працівників, які є в нього у школі. Це залежить від того, як керівник бачить освітній процес в інтересах дітей, які навчаються в цій школі.
– Чи може перевищувати кількість годин, наприклад, української мови в 5 класі для дитини з ООП? Типовий навчальний план 30 для 5 класу (нозологія – порушення інтелектуального розвитку).
Якщо ви створюєте ІПР і навчальний план конкретно для цієї дитини, то може бути інша кількість годин навчальних предметів. Наприклад, може бути більше трудового навчання. Усі йдуть на математику, а ця дитина може працювати на цьому ж уроці, наприклад, із папером.
Проте я хочу, щоб ми звертали увагу, що діти з ООП повинні бути залучені до роботи всього класу.
– Чи потрібна ліцензія для ІРЦ на використання діагностичних методик, окрім сертифіката психолога, який пройшов навчання?
Ми відправили листи в обласні департаменти, які повідомили ІРЦ області, хто отримав право працювати з цими методиками, і жодних додаткових ліцензій не потрібно.
Передбачено, що за користування цими ліцензіями міністерство буде сплачувати певну суму, але для ІРЦ, для громад це буде безкоштовно.
– Чи повинна отримувати надбавку 20% соціальний педагог, яка здійснює свій функціонал у школі – наприклад, проводить тренінг? Чи може соціальний педагог проводити корекційні заняття з дітьми з ООП?
Соціальний педагог, якщо він проводить корекційно-розвиткові заняття, буде отримувати доплату за години, які він працює з конкретною дитиною. Якщо це просто школа, в якій є інклюзивні класи, але соціальний педагог у них не працює – доплати не буде. Вона передбачена лише працівникам, які працюють в інклюзивному класі, і тільки за ту кількість годин, яку вони в ньому проводять.
Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”. Позиція Міжнародного фонду “Відродження” може не збігатися з думкою автора.
“Нова українська школа”
Титульне фото: автор – Professor25, Depositphotos
Обговорення