Напишіть нам

Всі проєкти

Всі теми

“Алгебраїчні батли та геометричні марафони”: МАН запрошує учнів відсвяткувати Міжнародний день числа Пі

14 березня – свято для всіх, хто люблять математику! Цього дня світ святкує Міжнародний день числа Пі. Кожна спільнота вчених і любителів науки має власні традиції святкування, проте є й найпоширеніші активності, як-от розрізання пирога (англійське “pie” – пиріг – співзвучне з “pi” – π) чи виконання мелодії числа Пі. А ще в межах святкування встановлюють рекорди з обрахування цієї константи. Наприклад, 14 березня 2019 року за допомогою суперкомп’ютерів обчислили аж 31 трлн десяткових знаків!

В Україні традицію відзначати це свято ще 5 років тому запровадила Мала академія наук. Розповідаємо, які заходи МАН підготувала цьогоріч і як до них долучитися.

“Долаємо стереотипи про нудну математику”: навіщо святкувати Міжнародний день числа Пі

Щороку 14 березня університети, школи та науковці об’єднуються, аби розвінчати міфи про математику як нудну дисципліну. Для цього проводять лекції, конкурси, вікторини та квести, де учасники мають нагоду на власному досвіді переконатися, що математика може бути творчою та захопливою.

Завідувачка лабораторії математичних наук МАН і кураторка івенту до Міжнародного дня числа Пі Катерина Терлецька розповідає: число Пі вибрали для святкування як цікаве та популярне явище в геометрії, яке можна використати на практиці, вирахувавши його за допомогою експериментів чи склавши вірш із цифрами цієї константи. Це дає змогу наочно показати, що математика є не тільки в шкільних задачах, а й у музиці, літературі та мистецтві.

“Лекції та конкурси в межах Дня Пі допомагають зрозуміти, що математика – це не тільки про вивчення алгоритмів і правил, а про красу природи та простір фантазії. Це нагода полюбити науку й познайомитися з неочевидними її сторонами”, – додає вона.

“Від офлайн-квестів до онлайн-лекцій”: які активності підготувала МАН до Дня Пі

2022 року МАН організовує святкування на трьох рівнях.

  • Перший рівень – комплексна олімпіада для учнів “CoOl π”

Відбудеться математичне змагання у два тури. Команди учасників розвʼязуватимуть завдання, що поєднують у собі математику, фізику й інформатику. Задачі орієнтовані на учнів 9–11 класів. Узяти участь можна, заповнивши реєстраційну форму.

Перший тур заочний. Він уже розпочався та триватиме до 1 березня. Потрібно розвʼязати якнайбільше задач і надіслати відповіді на електронну скриньку [email protected].

Другий тур відбудеться 19 і 20 березня офлайн у Києві. У ньому візьмуть участь команди-переможниці першого туру.

“Математика дотична до різних сфер людського життя та різних наук. Вона допомагає в біології, хімії, фізиці й усьому, що відбувається довкола нас. Саме тому ми створюємо олімпіаду, у якій треба розв’язати задачі з різних дисциплін”, – розповідає Катерина Терлецька.

  • Другий рівень – курс онлайн-лекцій про число π й інші цікаві математичні явища

На лекціях усі охочі послухають цікаве й історичне про математику, а також поспостерігають за експериментами: наприклад, спробою доведення, що π = 2 чи обрахуванням числа Пі. Відео публікуватимуть на ютуб-каналі Малої академії наук щодня з 14 до 19 березня.

Паралельно українські університети проведуть онлайн-вікторину. Щодня з 14 до 18 березня о 18:00 на каналі МАН публікуватимуть відеозавдання з математики. Узяти участь можуть усі охочі з будь-яким рівнем знань – достатньо заповнити гугл-форму зі своїм розвʼязанням задачі до того моменту, коли опублікують нове завдання. Форми для відповідей будуть розміщені під кожним відео.

  • Третій рівень – математичні офлайн-заходи для школярів у Києві

Протягом тижня в Музеї науки МАН на ВДНГ проведуть лекцію та майстер-класи від учених, а також квести, пов’язані з числом Пі. Є нагода послухати про те, як обчислюють π чи як математично складати п’ятнашки. Щоби послухати лекцію, потрібно зареєструватись, а для участі у квесті – придбати квиток до музею за посиланням.

Для тих, кого цікавлять змагання, є нагода відвідати одразу кілька таких заходів для різного віку.

📍15 березня о 16:00 у КПІ відбудеться математичний бій “Pi Day Digit Battle” серед школярів 10–11 класів. Для участі потрібно зареєструватись. А в школі “Базис” можна взяти участь у геометричному марафоні: учасники відповідатимуть на авторські бліц-запитання різного рівня складності. Позмагатися можуть учні 8–11 класів, які зареєструвалися.

📍17 березня о 15:00 на механіко-математичному факультеті КНУ ім. Тараса Шевченка проведуть алгебраїчний батл для просунутих знавців математики з 10–11 класів. Щоби позмагатися, достатньо заповнити онлайн-анкету.

📍18 березня о 18:00 у Музеї науки відбудеться майстер-клас із головоломок. Щоби долучитися, потрібна реєстрація.

📍19 березня в ліцеї “Educator” проведуть математичний бій серед 5–8 класів. Учасники розвʼязуватимуть комплексні задачі, що потребують як базових знань зі шкільної програми, так і креативності. Долучитися можна після реєстрації. А в Музеї науки в межах фізико-математичного феєрверку відбудуться змагання з фізики “Соколине око”, де потрібно вимірювати відстань чи вагу без приладів, а також наукові ігри з фізичними експериментами. Щоб узяти участь, треба зареєструватись і купити квиток у музей.

Дедлайн реєстрації на всі заходи – 13 березня.

Переможці олімпіади та онлайн-вікторини отримають призи від спонсорів: ІТ-компанії “SoftServe” та школи машинного навчання “AI HOUSE”. Партнери-виші, що організовують активності, також готують подарунки для переможців.

Щоби не пропустити жодної події чи анонсу, підписуйтеся на сторінки МАН у Facebook та Instagram, де також публікуватимуть посилання на реєстрацію та докладну інформацію про події.

Олеся Королюк, МАН спеціально для “Нової української школи”

Матеріали за темою

Обговорення