Напишіть нам

Всі проєкти

Всі теми

“Дорого, брудно, щасливо”: про особливості дитячих садків у Великій Британії

Ключовий принцип в дитячих садках Сполученого Королівства – аби діти були щасливими. А щасливі вони здебільшого тоді, коли мають можливість пізнавати без обмежень.

“Дитина може робити все, що заманеться, і всі навколо будуть плескати в долоні від захвату” – ділиться досвідом перебування своєї молодшої доньки в британському дитсадку Оленка Северенчук – керівниця комунікаційного офісу Малої академії наук України, виконавча директорка благодійного фонду з трансформації освіти savED.

ЯК ВИХОВУЮТЬ ДОШКІЛЬНЯТ У БРИТАНІЇ

“Коли в мене геть поганий настрій, я йду в застосунок дитячого садочка Ярослави. І розважаюся, читаючи звіти-споглядання за моїм дитям (“observations” по-тутешньому). Вони якісь такі безпосередні, безпретензійні й милі. У цих “звітах” вихователів для батьків немає глибоких аналізів, усталеної форми подачі, вичитаних із граматичної точки зору текстів. Зате вони безпосередньо й чесно описують те, що трапилося з дитиною:

  • “Ярослава наґведзяла макарони собі на голову й була дуже щаслива. Ми всі їй аплодували!”
  • “Сьогодні Ярослава і її друзі з‘їжджали з гірки в багнюку. Вони така крута команда!”
  • “Ярослава досліджує світ. Залазить у коробку і вилазить назад, сміється. Викидає недоїдок тоста в смітник. Це досягнення для її віку, бо ж вона розуміє інструкції!”

Ці споглядання підкріплюються фото й відео. Розмитими, нечіткими, але кумедними. Читати їх – антидепресант для батьків.

Загалом я б описала британські nurseries (дитячі садки) трьома словами: дорого, брудно, щасливо. Й останнє – ключове.

Не скажу, що легко зжитися з цим підходом, особливо коли годину проводиш у кімнатці 10 квадратів, оточена вісьма однорічками, з голови до ніг у засохлих соусах, фломастерних каляках, усі як один – із жовтими густими шмарклями. Але виховательки не дуже переймаються таким станом справ. Їхній підхід - “що брудніший, то щасливіший”.

Зрештою головне тут – це те, що дитина може робити все, що заманеться, і всі навколо будуть плескати в долоні від захвату. Усі усміхнені, розслаблені, не існує жодної проблеми, яку не можна вирішити. “Oh hi, how are you? Are you ok?” – це не запитання, а вітання. Не треба на нього відповідати нічого, окрім “Yea, good, and you?”, широко усміхатися і йти собі далі”.

СКІЛЬКИ КОШТУЄ ГОДИНА В ДИТСАДКУ І ЩО ПРОПОНУЮТЬ

Майже всі садки у Великій Британії приватні. Вік дітей – від народження до чотирьох років. У чотири всі діти йдуть до школи.

Черга в садок – приблизно пів року. Деякі діти відвідують заклад лише до обіду 2 дні на тиждень, бо місць обмаль.

У середньому вартість години в британському садку – 7,5–8 фунтів (приблизно 370 грн). Харчування, памперси, креми тощо включені в цю вартість.

З двох років є державна підтримка родин: кожна дитина має 15 безоплатних годин на тиждень, які приватним садочкам компенсує уряд. Водночас оплачувана декретна відпустка одному з батьків надається на 3 місяці, далі - або на роботу, або звільнятися.

Тож більшість родин має три-чотири дитини, народжені одна за одною. Так мама може присвятити до п’яти років “сидінню вдома”, а коли діти підуть до школи - продовжити кар’єру.

Звісно, ситуації різні, але це, як кажуть, “середня температура”.

Оленка Северенчук, керівниця комунікаційного офісу Малої академії наук України, виконавча директорка благодійного фонду з трансформації освіти savED

Титульне фото: Rawpixel, Depositphotos

Матеріали за темою

Обговорення