Напишіть нам

Всі проєкти

Всі теми

Навчання дорослих: 3 спільні риси та 1 відмінність українського й американського досвідів

Джун Бе вивчав англійську з п’яти років у Південній Кореї. Переїхавши до США, він зрозумів, що одна з головних мовних навичок – це комунікація, тому і створив свою онлайн-платформу для її удосконалення та закріплення.

Співробітництво з онлайн-платформою Hallo стало однією з антикризових ініціатив EdCamp Ukraine у цей воєнний рік. На противагу стандартним урокам із параграфами та домашніми завданнями, вона пропонує навчання англійської через вільне спілкування в зручний час із її носіями, занурення в культуру країни й долучення до спільноти. До навчання на цій платформі долучилися й українське освітянство та учнівство, наймолодшим учасникам було 10 років, а найстаршим – 60.

Виявилося, що в роботі зі сферою освіти, чи це американський освітній стартап, чи українська громадська організація, є багато спільного.

Олександр Елькін, голова ради EdCamp Ukraine, поспілкувався з Джун Бе та розповів “Новій українській школі” про кроки, завдяки яким можна побудувати успішний освітній проєкт:

  • як особистий досвід допомагає розпочати власну справу;
  • чому спільнота – це цінний актив будь-якої організації;
  • наскільки важлива залученість команди в роботу;
  • як розвивати стосунки з інвесторами;
  • бонус: можливість для українського освітянства безплатно вивчати англійську мову.

ВІЗІЯ ПОНАД УСЕ

Особливістю платформи Hallo є те, що її користувачі й користувачки можуть практикувати англійську з перших же секунд – онлайн, у режимі реального часу, де б вони не були.

Я маю привілей жити в США і практикувати англійську 24/7. Багато людей не можуть цього зробити, але однаково хочуть покращити свою англійську”, – розповів мені Джун. Ідея створити інтерактивну платформу настільки його захопила, що він покинув консультувати такі великі компанії, як Amazon та Uber, розпочав власну справу й розвиває її ось уже декілька років. На початку він повністю сфокусувався на своїй ідеї й виходив із власного досвіду вивчення мови, а не досліджень ринку.

Завжди є компанії, які роблять щось подібне, або й таке саме, як придумали ви. Але абсолютно однакових компаній не буває, тому зосередьтесь на своїй ідеї й думайте, як втілити її краще, – рекомендує Джун.

Джун покладався на власний досвід і ідею в створенні стартапу. У моєму випадку все моє життя також пов’язане з освітою.

Я багато працював у галузі неформальної освіти, викладав, був залучений у процеси, пов’язані з університетським життям, працював над розробленням і координацією ed-tech проєктів в Україні та за кордоном. У певний момент я усвідомив, що будь-яка інновація не можлива без людей, які працюють у сфері освіти. Технології, забезпечення, нові розробки – це чудово, але лише їх недостатньо, щоб зміни відбулися.

Головна успішна інвестиція в освіті має бути в людей. Тому після Революції гідності я вирішив ризикнути, залишити кар’єру в IT і спробувати реалізувати мою величезну мрію – інвестицію в освітянство. Я хотів розпочати зі школи, бо саме вона є фундаментом в освіті будь-якої людини.

Я шукав спосіб, як це можна зробити. На одному з освітніх блогів випадково побачив банер EdCamp про формат відкритого обміну досвідом. Мені це дуже відгукнулося, і я написав листа в EdCamp Foundation про те, чи можна запустити цю ідею в Україні. Мені дуже швидко відповіли, що EdCamp працює лише в США, але я можу використати ідею. І я вирішив спробувати.

Готуючись до першої національної події, ми не були впевнені, що будуть друга, третя і так далі. Це був ризик, справа, що забрала весь мій час, бо я мав пілотувати ідею, знайти однодумців, підтримку, щоби провести захід. Коли він відбувся, ми мали позитивні відгуки освітянства. Я оптимістично розраховував на диво, але не було організацій, що одразу прийшли б і підтримали нас. Це був критичний момент – я зібрав волонтерську групу, що сформувалася за рік підготовки (не)конференції, і вирішив, що ми продовжуємо. Зараз, після всього, що відбулося з EdCamp Ukraine, можу сказати, що це було правильне рішення.

СПІЛЬНОТА – РУШІЙ РОЗВИТКУ

Джун Бе завжди наголошує, що Hallo – не лише онлайн-ресурс, а спільнота людей, об’єднаних ідеєю навчання. Справді, до платформи долучилися понад 2 млн користувачів і користувачок зі 170 країн світу, які щороку говорять англійською більш як 100 мільйонів хвилин. Щоб успішно формувати таку спільноту, на думку Джуна, необхідна спільна мета, інакше спільнота розпадеться. Також украй важливо дбати про людей, які модерують спільноту.

Це дуже важка робота – гуртувати багато різних людей із різних країн. Ми маємо правильно управляти спільнотою, допомагати їй побачити мету, а також зважати на питання безпеки, що дуже важливо, коли люди спілкуються один з одним“, – говорить Джун Бе. Не менш важливим є і те, щоб у спільноті були люди, які розділяють її мету та цілі. “Якщо люди з нами не тому, що хочуть вивчати англійську, ми дозволяємо їм піти, банимо їхні акаунти й нагадуємо про мету спільноти“, – каже підприємець.

Я підтримую Джуна в принципах побудови спільноти – зі спільною ідеєю, метою, сприянню її роботи.

EdCamp Ukraine пройшов серйозний шлях трансформації – від організації, що пропонує підвищення кваліфікації на (не)конференціях у партисипативному форматі, до руху з ідеєю змін цілої спільноти. Ще після першої події освітяни питали мене, як вони можуть адаптувати у своїй громаді модель (не)конференції. Тому ми реалізовуємо ідею залученості освітянства і йдемо через розбудову спільноти, яка налічує вже 40 тисяч осіб. За ці роки ми провели 234 великі події, а незабаром стартують 38 регіональних (не)конференцій. Також у час повномасштабного вторгнення чудово спрацювали горизонтальні зв’язки в нашій спільноті – підтримка, допомога, щоб не лише вистояти, а і продовжувати професійну діяльність, зростати.

ВІДДАНІСТЬ СПРАВІ

Команда, що працює на платформі Hallo, – це шість штатних працівників, а також 20 адміністраторів, які модерують спільноту. Плинність кадрів у цій маленькій команді низька, за останні півтора року ніхто не звільнився. За словами Джуна Бе, цьому сприяє особливий підхід до вибору працівників, які люблять свою справу. Це створює гарний клімат у команді.

Як власник справи я маю повну відповідальність і приділяю їй максимум часу. Але я зрозумів, що мої працівники й працівниці не мають працювати 24/7, так, як я, бо в них немає такої відповідальності. Якщо я очікую від них більшого, то маю і давати більше. Якщо люди працюють так само важко, як я, то мають отримувати компенсацію. Але загалом я зрозумів, що це не про гроші – справа в стосунках та кліматі в компанії“, – говорить Джун Бе.

Я дуже розділяю цей підхід. Я сам ставлюся до EdCamp Ukraine, як до справи свого життя, але не чекаю такого самого ставлення від інших людей у команді.

Це достатньо важко прийняти, але це абсолютно справедливо. Якщо ти засновник певної справи, то вважаєш, що всі мають горіти нею так само. Це дуже бажано, і засновник має передавати вогонь відданості тим, хто поруч. Але не варто цього очікувати за замовчуванням. Варто зазначити, що за все життя EdCamp Ukraine 90 % людей залишаються з нами, як всередині команди, так і в партнерському колі.

ЧОМУ ІНВЕСТОРИ ВАЖЛИВІ

Як у стартапі, так і в громадській організації гострим є питання фінансування. Неможливо зробити перші кроки без підтримки й віри інвесторів у проєкт. Тому підприємці-початківці намагаються зробити свій стартап привабливим в очах інвесторів, часто наперекір власним стартовим ідеям.

Чесно кажучи, я так робив, і зараз мені соромно за це. Це не хороша стратегія, бо вона призводить до того, що ваша справа буде лиш видаватися гарною. Але в довгостроковій перспективі це погане рішення“, – зауважує Джун Бе. На його думку, необхідно ухвалювати важкі, але правильні рішення на благо власної справи: наприклад, не розширюватися лише заради розширення, а працювати так, щоби бути прибутковими й не залежати від інвесторів.

Для громадської організації такими інвесторами є донорські інституції, національні й міжнародні фундації. На початках ми теж дуже залежали від пріоритетів наших донорів, і треба було до них прислухатися. Зараз ми можемо обирати, мати свій пріоритет і робити те, що необхідне нашій спільноті, впливати на політики. Вважаю, що для кожного етапу розвитку організації й попередній, і нинішній підходи є правильними.

Фактично, розвиток відносин з інвесторами також є процесом зростання, дорослішання кожної організації.

РАЗОМ З УКРАЇНОЮ

Від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну Джун Бе та його колеги радо долучилися до допомоги українському освітянству та учнівству.

Я вважаю, що українці дуже сміливі, неймовірні люди. Попри те, що Hallo – невеликий стартап, ми хочемо допомогти, чим можемо. І це те, що ми прагнемо розвивати в компанії, – роботу не лише заради прибутку, а заради добра“, – говорить Джун.

Співробітництво Hallo та EdCamp Ukraine продовжується. Перша група українського освітянства та учнівства вже пройшла безплатне навчання на платформі. Її перевагами є те, що можна навчатися в будь-який момент – платформа працює безперервно, можна шукати співрозмовниць і співрозмовників із будь-якої країни світу, мати індивідуальні заняття та групові обговорення на цікаві студентам теми. Для зручності тих, хто навчається на платформі, ми розробили трекер, де прописані цілі на 10 тижнів навчання. Друга хвиля навчання для українців і українок на платформі Hallo стартує 20 січня 2023 року. EdCamp Ukraine проводитиме донабір 10–15 грудня, стежте за соцмережами організації, щоб не пропустити анонс.

Олександр Елькін, голова ради EdCamp Ukraine

Титульне фото: AllaSerebrina, Depositphotos

Матеріали за темою

Обговорення