Теми статті: батькам
31 Травня 2024
2 389
0
Щорічно 1 червня в Україні та світі відзначають Міжнародний день захисту дітей, аби привернути увагу суспільства до їхніх прав. Це добра нагода для батьків якісно провести час із дітьми – погратися, почитати чи подивитися щось разом, розповісти дітям про права.
Аби цей день вдався цікавим і різноманітним, “Нова українська школа” ділиться добіркою активностей та корисних посилань.
У матеріалі ви знайдете:
1. Дослухайтеся до побажань дітей
Перед тим, як організовувати спільні активності, батькам варто врахувати інтереси та побажання дітей. Наприклад, за словами Наталії Подоляк, сімейно-дитячої психотерапевтки, тренерки програми “Діти і війна. Техніки зцілення”, у дитини можна запитати:
“Не забувайте, що День захисту дітей – про їхні права. Дайте дітям відчути, що вони мають право голосу, а їхні бажання будуть почуті”,
– акцентує Олена Лісова, кандидатка психологічних наук, психологиня Чернівецького осередку БФ “Голоси дітей”.
2. Якщо дітей декілька, розподіліть рівномірно час для кожного/кожної
Наприклад, пару годин ви втілюєте ідеї однієї дитини, а далі пару годин – іншої. Такий розподіл можна зробити й у випадковий спосіб: нехай діти й батьки накидають у банку різні ідеї для спільних активностей, записані на папері. Потім той, на кого випаде жереб, витягне випадковий папірець із банки й так визначить активність, радить Олена.
3. Проведіть день або хоча б декілька годин без ґаджетів
Часто діти можуть відмежовуватися від спілкування з батьками за допомогою ґаджетів, продовжує психологиня. Та що казати, самі батьки теж нерідко проводять у телефонах чимало часу, тож живого спілкування справді може не вистачати.
День захисту дітей – гарна нагода виділити час для якісного спілкування з дітьми наживо, коли вас ніщо не відволікатиме (у тому числі сповіщення з ґаджетів).
“Наприклад, можна відмовитися від використання телефонів/планшетів на цілий день, або ж на декілька годин, залежно від обставин. Це допоможе стати більш залученими в спілкування і сконцентруватися лише одне на одному”, – каже Олена Лісова.
Якщо ви все ж запланували перегляд якогось фільму чи мультфільму, то доведеться зробити виняток. Та головне, щоб це не перетворилося в “залипання” в екрани.
4. Згадайте, що ви теж були дітьми
“Часом батьки забувають, що теж колись були дітьми, а тому вигадують надто серйозні завдання для дітей. А, наприклад, для малечі може бути цікавою навіть прогулянка дощовими вулицями й стрибання по калюжах, як багато хто робив у дитинстві”, – ділиться Олена.
Наталія Подоляк також каже, що не варто придумувати велосипед. Якщо діти люблять малювати, створіть із ними спільну картину в парку за допомогою крейди, або ж на папері фарбами. Наприклад, можна запропонувати дітям намалювати їхню мрію. Малеча також обожнює пускати мильні бульбашки, які можна підготувати навіть у домашніх умовах. Головне – запустити цей процес і дійсно бути залученими в нього.
5. Відвідайте місця, які подобаються дітям або є для них і вашої сім’ї пам’ятними
Не обов’язково їхати кудись далеко, каже Олена Лісова. Це може бути якась затишна місцина навіть за рогом будинку або ж десь за містом на природі. Кожна сім’я має свої знакові місця, тож день разом із дітьми можна провести й там, наприклад, організувавши пікнік, погравши в настільні ігри чи ігри з м’ячем тощо.
6. Попросіть дітей пояснити вам правила якоїсь гри
Дітям подобається відчувати себе дорослими. А коли вони мають змогу ще й навчити чогось батьків, то це дає їм відчуття впевненості та власної значущості. Тож якщо, наприклад, дитина пропонує пограти в якусь гру, спершу попросіть її пояснити вам правила, пропонує Олена.
“Адже часом батьки можуть трохи зловживати тим, що мають більше досвіду, тож починають досить активно транслювати й нав’язувати його дітям. Однак важливо помічати й досвід дітей. Дайте змогу їм навчити чогось і вас”, – додає вона.
А ще можна разом відвідати майстер-клас, який був би цікавий і дитині, і батькам. Так ви покажете, що теж готові вчитися і відкриті до нового.
7. Сходіть із дітьми в кінотеатр на якийсь фільм чи мультфільм, який вони оберуть. Обговоріть згодом враження від перегляду.
8. Приготуйте разом страву
“Звісно, якщо діти маленькі, то треба бути готовими, що потім доведеться трохи поприбирати. Але сам процес дуже цінний, адже згуртовує всю сім’ю. Головне – отримати задоволення”, – каже Олена.
9. Разом із дітьми підготуйте банку запитань, банку приємностей чи банку вдячності
Банка запитань: цей метод дає змогу пізнати краще одне одного й поговорити про ті речі, які не завжди озвучуються. Наприклад, це можуть бути питання:
Як правило, діти дуже люблять відповідати на такі питання. Головне, щоб вони не були маніпулятивними, радить Олена Лісова.
Також діти можуть самостійно сформулювати подібні запитання, на які вони хочуть дізнатися відповіді. Потім по черзі діставайте їх із банки, читайте, відповідайте та обговорюйте.
“Крім цього, схожим методом можна наповнити й банку приємностей. Наприклад, записати на папері, що з вами сталося найприємнішого за тиждень і потім теж обговорити це. Або ж написати, за що й кому ви вдячні в цей день, покласти свої записи в банку вдячності та зачитувати”, – продовжує психологиня.
10. Якщо ви не поруч із дитиною, зателефонуйте їй, якщо є така можливість
Зараз чимало тат і мам захищають нашу країну в ЗСУ, у когось діти виїхали за кордоном із мамою, а тато залишився в Україні, тому в такі моменти важливо не втрачати зв’язок із дітьми та створювати за допомогою ґаджетів відчуття присутності, вибудовуючи спільні ритуали. Про це “Нова українська школа” вже розповідала раніше:
“Наприклад, якщо є можливість вийти на тривалий зв’язок, то можна ввімкнути відео чи просто голосом розповідати, що ви зараз робите, а що роблять діти. Наприклад, “я чищу зараз картоплю, а що робиш ти? А я роблю домашнє завдання. Чи потрібна тобі моя допомога?”, – наводить приклад Олена.
Це допомагає створити ефект присутності, хоча вас і розділяють сотні кілометрів. Або ж можна почитати на ніч дитині казку чи розповісти цікаву історію. Важливо, щоб це було системно.
11. Коли дитина відмовляється щось робити спільно, не наполягайте
Дитина має право не хотіти щось роботи, каже Олена Лісова. У таких випадках можна спробувати запитати про альтернативу: “Що ти хочеш зробити натомість? Які пропозиції маєш?”.
“Підліткам, наприклад, важливо дати право вибору. Якщо ви їх покликали, скажімо, на шопінг, то не вказувати, яку річ міряти чи купувати. Нехай підліток/ка зробить це самостійно. Це додасть впевненості та цінності часу, проведеному разом”, – додає Наталія Подоляк.
Якщо ж дитина однаково відмовляється брати участь у якісь активності, тоді нічого не залишається, як прийняти цей факт. Дайте їй час побути наодинці, водночас акцентуйте, що ви будете поруч, що готові вислухати її пропозиції, а якщо в неї виникне бажання провести час разом, то ви будете цьому дуже раді, підсумовує Олена Лісова.
Ірина Моторна, PR-менеджерка “Суспільного”, підготувала для “Нової української школи” добірку контенту для дітей різних вікових категорій.
Що подивитися:
Якщо ваші діти – підлітки, можна показати їм YouTube-канал “Суспільного” – “Колайдер“, який містить:
Що послухати:
Що почитати:
У що пограти (добірка безплатних ігор, які створили ГО “Смарт освіта” та Світлана Ройз):
Усі перераховані ігри доступні до безплатного завантаження за відповідними посиланнями у їхніх назвах.
Читайте також: “День захисту дітей: які права можуть порушувати в школі чи вдома та як їх відстоювати”
Ірина Троян, “Нова українська школа”
Титульне фото: ma-yyam.medium.com
Обговорення